Blas Canto reprezentantem Hiszpanii. Kim jest? Dziś finał narodowy w Irlandii przed Eurowizją Junior. Sprzedaż biletów na JESC od wtorku

We wczorajszym odcinku programu „Telediario” telewizja hiszpańska 🇪🇸 dość niespodziewanie ogłosiła, kto będzie nowym reprezentantem kraju na Eurowizji w 2020 roku. Padło na Blasa Canto Moreno, który był na liście potencjalnych kandydatów, jednak większość fanów spodziewała się raczej Diany Navarro czy Ruth Lorenzo. Blas urodził się w 1991 roku w Murcii, dwukrotnie walczył już o możliwość reprezentowania swojego kraju na Eurowizji. W 2004 zaśpiewał „Sentir” w preselekcjach do Eurowizji Junior, jednak zajął jedynie 4. miejsce. Po tym, gdy w 2010 wszedł do zespołu Auryn (w którym był m.in. Dani Fernandez – reprezentant Hiszpanii na JESC 2006) pojawiła się okazja, by rywalizować o wyjazd na ESC 2011. Formacja dotarła aż do superfinału preselekcji, gdzie przegrała z Lucią Perez. W 2016 roku Auryn się rozpada, a Blas Canto zaczyna karierę solową i wielką przygodę z programem „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. W piątej edycji konkurował m.in. z Rosą Lopez (ESC 2002), a imitował takie gwiazdy jak Dianę Navarro, Raphaela czy Cher. Ostatecznie wygrał całe show, pokonując Rosę (2. miejsce). Warto dodać, że także trzecia i czwarta edycja zakończyły się zwycięstwem gwiazd Eurowizji (Edurne i Ruth Lorenzo), a w „Tu cara me suena” od samego początku we współdecydowanie o wynikach zaangażowani są widzowie, więc Blas poprzez swój udział i zwycięstwo zdobył ogromną sympatię publiki. Swój debiutancki singiel „In your bed” wydał w 2017 roku, a pierwszy solowy album „Complicado” w 2018 roku.

Blas Canto jest pierwszym mężczyzną-solistą wewnętrznie wybranym na Eurowizję od 1998 roku, gdy RTVE nominowała do tej roli Mikela Herzoga. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób wybrana zostanie dla niego piosenka – ponoć w grę wchodzą zarówno finał narodowy jak i decyzja wewnętrzna. Wokalista chciałby otrzymać propozycje muzyczne zarówno od lokalnych jak i zagranicznych kompozytorów. Na ponad 7 miesięcy przed finałem Eurowizji 2020 znamy już dwóch reprezentantów. Czekamy jednak najbardziej na oficjalną listę krajów, które zdecydowały się na start w konkursie. Na ten moment mamy 38 potwierdzonych zgłoszeń, w tym Polskę, ale brakuje jeszcze Włoch, Armenii, Węgier, Bułgarii i Mołdawii.

Dziś kończymy sezon preselekcyjny przed Eurowizją Junior 2019. Ostatnim krajem, który poprzez finał narodowy wybiera reprezentanta jest Irlandia 🇮🇪. Po zmianie formatu telewizja TG4 wprowadziła półfinał, zredukowała liczbę finalistów i zrezygnowała z oryginalnych piosenek na rzecz coverów, ale wykonywanych po irlandzku. Dziś trzy finalistki – Anna Kearney, Savannah Phoenix-Munroe oraz Orla Mc Dermott zaśpiewają po dwa utwory – jeden z coverów, które wcześniej wykonywały i swoją własną interpretację irlandzkiego utworu z Eurowizji, spośród tych, które konkurs wygrywały. O tym, kto wygra, zadecydują jurorzy, a dziś w skład komisji wejdzie Linda Martin, jedna z irlandzkich zwyciężczyń ESC. Oceniać będzie też Fiachna Ó Braonalin, która została kompozytorką nowej irlandzkiej piosenki na JESC. Utwór trafi do zwycięzcy preselekcji i jego premiera odbędzie się w tym miesiącu. Finał preselekcji do obejrzenia dziś od 21:30 za pośrednictwem transmisji online TUTAJ.

We wtorek rusza sprzedaż biletów na Eurowizję Junior 2019 🇵🇱 i osoby, którym nie udało się kupić wejściówek we wcześniejszej przedsprzedaży wkrótce będą miały ku temu ostatnią szansę. Bilety nabyć będzie można za pośrednictwem ebilet.pl, eventim.pl, kupbilet.pl i kupbilecik.pl oraz w wielu punktach stacjonarnych na terenie Polski. Nie znamy jeszcze szczegółów i nie wiemy, czy ceny będą wyższe niż w przedsprzedaży. Portal eventim.pl zdradza jednak wstępny harmonogram samego finału, z którego co prawda wynika tylko jedno – Roksana Węgiel wystąpi podczas Opening Act finału Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Na razie nie mówi się nic na temat gościa specjalnego, ale pojawiły się spekulacje, że może być to Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019. Wokalista 25 listopada, czyli dzień po finale Juniora, ma zaplanowany koncert w Warszawie.

Wybierz najlepsze piosenki holenderskie na Eurowizji! Zagłosuj TUTAJ.

Źródło: Eurovision-Spain.com, Wikipedia, Eurovoix, Eventim, TVP, inf. własne, fot.: @blascanto_es, mises.org

%d blogerów lubi to: