Dziś finał holenderski przed Eurowizją Junior 2019! Przygotowania do Eurowizji 2020 w Gruzji i na Litwie. Wielki koncert eurowizyjnych zwycięzców w Amsterdamie

Dziś wieczorem finał preselekcji holenderskich do Eurowizji Junior 2019 🇳🇱. W Teatrze Hanzehof wystąpi czterech kandydatów do Gliwic: Matheu, 6Times, Mannes oraz Moves. Wykonają oryginalne piosenki, a wyboru dokonają jurorzy (dwie komisje: dorosłych i dzieci) oraz widzowie. W skład komisji dorosłych wejdzie m.in. Edsilia Rombley, która reprezentowała swój kraj na Eurowizji w 1998 i 2007 roku o czym przeczytać możecie w odpowiednich odcinkach cyklu „Historia Holandii na Eurowizji„. Holandia i Białoruś 🇧🇾 to jedyne kraje, które startują w JESC bez przerwy i od samego początku, chociaż Holendrzy nie mogą się pochwalić takimi sukcesami jak nasi wschodni sąsiedzi. Wygrali raz – w 2009 roku za sprawą Ralfa Mackenbacha i „Click Clack”, a w 2011 zajęli 2. miejsce dzięki Rachel i „Teenager”. Poza tym aż siedem razy nie weszli do top10, a rok temu duet Max & Anne zajęli 13. miejsce za balladę „Samen”. Kto zostanie ich następcą? Dowiemy się dziś wieczorem! Finał preselekcji rozpocznie się o 19:25 i oglądać go będzie można TUTAJ.

Gruziński nadawca GPB 🇬🇪 poinformował, że reprezentant na Eurowizję 2020 wybrany zostanie poprzez talent-show „Idol”, ale tym razem piosenka wskazana będzie wewnętrznie. Na razie nie wiadomo, czy wykorzystana zostanie już podczas finału programu, a może dopiero po jego zakończeniu zwycięzca zacznie ją nagrywać. W skład komisji, która dokona wyboru utworu weszli m.in. szefowa delegacji eurowizyjnej Gruzji, producenci z telewizji publicznej oraz producenci show Ranina, który po raz drugi już wykorzystano jako preselekcje do Eurowizji Junior. „Idol” emitowany będzie od października, na razie pełen terminarz konkursu nie jest znany. Tegoroczny reprezentant kraju, Oto Nemsadze wykonał w Tel Awiwie „Keep on going” i zajął 14. miejsce w półfinale. W televotingu wywalczył 13. miejsce, a u jurorów był o oczko niżej.

Zmiany także na Litwie 🇱🇹. Nadawca LRT konsekwentnie skraca preselekcje narodowe i tym razem mają one potrwać tylko sześć tygodni – ruszą w połowie stycznia i zakończą w lutym. Wprowadzono ograniczenia, które zakazują jednemu wykonawcy startu z więcej niż jedną piosenką, co ma związek z tegorocznym przypadkiem Moniki Mariji, która zakwalifikowała się do finału z dwoma utworami i z jednego zrezygnowała, co zaburzyło scenariusz show. Po raz pierwszy od lat jurorzy nie będą oglądać i komentować występów w tym samym studiu, a swoje oceny przygotują na podstawie nagrania oglądanego w osobnym pomieszczeniu. Zrezygnowano też z pokazywania cząstkowych wyników głosowania widzów, co wcześniej było normą w tych preselekcjach. LRT obiecuje, że więcej środków finansowych przeznaczy na występ sceniczny reprezentanta, w tym na efekty specjalne, dobrą prezentację, kostiumy, a nawet szkolenia wokalne. Przyjmowanie zgłoszeń rusza 30 września i zakończy się 8 grudnia. Tegoroczny przedstawiciel Litwy – Jurij Veklenko (na zdj.)zajął w półfinale 11. miejsce. Gdyby o wynikach decydowali widzowie, Litwa znalazłaby się w finale, niestety jurorzy mocno zaniżyli jej szanse przyznając Veklence przedostatnią pozycję.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami telewizja holenderska 🇳🇱 planuje wielki eurowizyjny koncert, który odbędzie się 15 grudnia w Ziggo Dome w Amsterdamie. Koncert zorganizuje PilotStudio przy współpracy z AVROTROS, a telewizja NPO3 wyemituje go 1 stycznia 2020 roku. Bilety są już dostępne w Internecie i kosztują od 40 do 80 euro. Na scenie „Het grote Songfestivalfeest” wystąpią zwycięzcy Eurowizji – Lenny Kuhr (Holandia 1969 🇳🇱), Anne-Marie David (Luksemburg 1973 🇱🇺), Marie Myriam (Francja 1977 🇫🇷), Izhar Cohen (Izrael 1978 🇮🇱), Corinne Hermes (Luksemburg 1983 🇱🇺), Niamh Kavanagh (Irlandia 1993 🇮🇪), Eimear Quinn (Irlandia 1996 🇮🇪), Charlotte Perrelli (Szwecja 1999 🇸🇪), Olsen Brothers (Dania 2000 🇩🇰), Ruslana (Ukraina 2004 🇺🇦), Helena Paparizou (Grecja 2005 🇬🇷), Lordi (Finlandia 2006 🇫🇮), Dima Bilan (Rosja 2008 🇷🇺), Ell & Nikki (Azerbejdżan 2011 🇦🇿), Emmelie de Forest (Dania 2013 🇩🇰) oraz zwycięzcy televotingu 2019 – norweska grupa KEiiNO 🇳🇴. Będą też byli reprezentanci Holandii – Marlayne, Mandy Huydts, Ruth Jacott i Edsilia Rombley. To nie jedyny eurowizyjny event planowany w stolicy Holandii. Amsterdam będzie też tradycyjnie miejscem imprezy „Eurovision in Concert” w kwietniu 2020 roku.

Źródło: Zapp, Eurovoix, LRT, GPB, ESCxtra, fot.: @jurijus_veklenko

%d blogerów lubi to: