Dania wygrywa Eurowizję Chórów 2019! Aarhus duńską stolicą chórów!

Chór Vocal Line reprezentujący Danię 🇩🇰 wygrał Eurowizję Chórów 2019, która przed chwilą zakończyła się w Goteborgu. Chór a-capella pochodzi z Aarhus i składa się z 30 osób. Dyrygentem jest Jens Johansen. Powstał w 1991 roku, a w 2016 obchodzono 25-lecie – na jubileuszowy koncert w Aarhus Symphony Hall bilety bardzo szybko się wyprzedały. Vocal Line wydali do tej pory osiem albumów. Po zwycięstwie w Eurowizji Chórów ich plany koncertowe na pewno się zmodyfikują, ale na ten moment chór planuje wystąpić w Danii, na Islandii oraz w Niemczech jeszcze w tym roku.

Do superfinału Dania weszła razem z Łotwą 🇱🇻 i Słowenią 🇸🇮, czyli krajami, które w top3 znalazły się także podczas pierwszej edycji konkursu. W tym roku łotewski chór Maska zajął 2. miejsce, a słoweński zespół Jazzva trzecie. Dwa lata temu Słowenia była pierwsza, a Łotwa trzecia. O zwycięstwie Duńczyków zadecydowała trzyosobowa komisja po wysłuchaniu wszystkich występów w tym prezentacji Vocal Line – „True North” w pierwszej rundzie i duńskojęzycznego „Viola” w superfinale. Co ciekawe, w pierwszej edycji tej Eurowizji Danię również reprezentował chór z Aarhus – Academic Choir of Aarhus. Nie wszedł jednak do czołowej trójki.

To piąty sukces Danii w konkursach Europejskiej Unii Nadawców. Pierwszy miał miejsce w 1963, gdy Grethe i Jorgen Ingmann wygrali Konkurs Piosenki Eurowizji z utworem „Dansevise”. W 1987 roku Rose Gad Poulsen i Nikolaj Hubbe byli pierwszymi reprezentantami kraju podczas Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Zdobyli pierwsze miejsce pokonując Szwajcarię i Niemcy Zachodnie. W 2000 roku przyszedł ponowny triumf w Konkursie Piosenki Eurowizji, także z duetem – Olsen Brothers. W 2013 Dania po raz pierwszy wygrywa konkurs EBU za sprawą jednej osoby – Emmelie de Forest zdobyła Grand Prix Konkursu Piosenki Eurowizji za utwór „Only Teardrops”.

Na razie nie wiadomo jaka będzie przyszłość Eurowizji Chórów. Jeśli odbędzie się trzecia edycja, obejrzymy ją w 2021 roku. Zwycięstwo w konkursie nie oznacza, że dany kraj ma obowiązek organizowania kolejnej edycji. W tym roku czeka nas jeszcze Eurowizja Junior, organizowana przez TVP w listopadzie w Gliwicach. W przyszłym roku poza Konkursem Piosenki Eurowizji w Holandii i Konkursem Piosenki Eurowizji Junior odbędzie się też Eurowizja dla Młodych Muzyków – zorganizowana zostanie w Zagrzebiu.

Źródło: EBU, SVT, VocalLine.dk, Wikipedia, inf. własne, fot.: Vocalline.dk

%d blogerów lubi to: