Dziś Eurowizja Chórów 2019. Kto wystąpi, gdzie oglądać? Słowenia i Norwegia szykują się do Eurowizji 2020. Sprzedaż biletów na Eurowizję Junior we wrześniu

Dziś konkurs „Eurovision Choir 2019” czyli Eurowizja Chórów, która w tym roku organizowana jest w szwedzkim Goteborgu 🇸🇪 przez Europejską Unię Nadawców i Fundację Interkultur. O Grand Prix powalczy 10 chórów z różnych stron Europy. W pierwszej rundzie każdy zespół będzie miał 4 minuty by zachwycić jurorów i publiczność wykonaniem mogącym zawierać różne utwory i różne rodzaje muzyczne, ale musi mieć też narodowe lub regionalne wpływy. Po prezentacji wszystkich 10 chórów jurorzy (w składzie Katerina Henryson, John Rutter, Deke Sharon) wybiorą trzy najlepsze, które trafią do superfinału. Na podstawie nowych, tym razem 3-minutowych wykonań zwycięzcę wskaże ta sama komisja. Najlepszy chór otrzyma statuetkę oraz możliwość wyjazdu na World Choir Games, które w 2020 odbędą się w Antwerpii.  Eurowizja Chórów rozegrana zostanie w Partille Arena, a prowadzącymi będą Petroc Trelawny i Ella Petersson. Pierwszą edycję konkursu wygrał słoweński chór Carmen manet.

Usłyszymy dziś następujące chóry – Zero8 ze Szwecji 🇸🇪, Almkalia z Belgii 🇧🇪, Maska z Łotwy 🇱🇻, BonnVoice z Niemiec 🇩🇪, Volve Vokal z Norwegii 🇳🇴, Vocal Line z Danii 🇩🇰, Jazzva ze Słowenii 🇸🇮, Cake O’Phonie ze Szwajcarii 🇨🇭, Ysgol Gerdd Ceredigion z Walii  🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 oraz Alba z debiutującej samodzielnie Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿. Chóry przygotowały różnego rodzaju prezentacje – niektóre składają się tylko z jednego utworu, inne to medley. Usłyszymy dziś na pewno mnóstwo języków, w tym szwedzki, łotewski, norweski, gaelicki szkocki, walijski, słoweński, romansz (retoromański) czy nawet franko-prowansalski. Wielu fanów Eurowizji na pewno będzie kibicować Belgom, by chociażby weszli do superfinału, bo chór zapowiedział, że jeśli otrzyma awans, wykona „Million Eyes” Loica Notteta, reprezentanta kraju na ESC 2015. Dobrej muzyki i tak nie zabraknie, bo organizatorzy uraczą nas chóralnymi wykonaniami utworów ABBY czy przedwcześnie zmarłego Avicii’ego.

Gdzie oglądać?

Konkurs można dziś oglądać poprzez następujące stacje telewizyjne: La Trois i Musiq3 w Belgii, DR1 w Danii, WDR w Niemczech, LTV1 na Łotwie, NRK1 i NRK Klassisk w Norwegii, BBC Alba i S4C w Wielkiej Brytanii, RTV1 w Słowenii, SVT2 w Szwecji oraz RTS Un w Szwajcarii. Transmisja internetowa dostępna będzie na SVT Play TUTAJ. Start o 20:30. Program potrwa do 22:00.


Telewizja słoweńska 🇸🇮 ogłasza udział w Eurowizji 2020 i preselekcje EMA, które w przyszłym roku będą mieć odświeżoną formułę. Najważniejszą zmianą jest fakt, że wykonawcy będą podzieleni na dwie grupy – znanych i doświadczonych oraz tych dopiero startujących. Druga kategoria trafi najpierw do przedbiegów nazwanych „EMA FREŠ” – dotyczyć będzie wykonawców, którzy nie ukończyli 26 roku życia i mają na koncie co najwyżej trzy wydane utwory. Do RTV SLO będą mogli zgłosić jedynie minutowe nagranie swojego śpiewu. Pozostali wykonawcy (którzy mają już więcej niż trzy utwory) zgłaszają się tradycyjnie – z gotową piosenką na Eurowizję. Debiutanci będą poddani ocenie internautów i jurorów, a najlepsi z najlepszych trafią do stawki głównej EMA i będą rywalizować o wyjazd na Eurowizję z doświadczonymi artystami. Projekt ma promować młodych słoweńskich wokalistów i wykonawców, a także przenieść zainteresowanie preselekcjami i Eurowizją do świata mediów społecznościowych. Dokładne terminy głosowań internetowych czy finału nie są jeszcze znane, ale już teraz Słoweńców pochwalić należy za innowację i dobre podejście do młodych i mniej doświadczonych. Dobrym rozwiązaniem jest zezwolenie im na zgłoszenie jedynie krótkiego nagrania, a nie zmuszanie ich do przygotowywania pełnego i oryginalnego utworu oraz narażania na koszty, które mogą się nie zwrócić. Warto, by TVP też się nad takim rozwiązaniem zastanowiła.

Telewizja norweska 🇳🇴 opublikowała terminarz preselekcji Melodi Grand Prix 2020, które będą niezwykle rozbudowane z okazji okrągłego jubileuszu startów kraju w Eurowizji. Jak już wiemy, w konkursie wystartuje 20 piosenek (a nie 40 jak wcześniej podawano) podzielonych na pięć półfinałów regionalnych. Oznacza to, że w każdym półfinale uczestniczyć będą jedynie cztery piosenki, a dwie najlepsze trafią do wielkiego finału. Jeden wykonawca trafi do finału głosowami widzów, a drugi jurorów. Etap zgłoszeniowy został już zamknięty – przyjęto ok. 550 piosenek. Pierwszy półfinał odbędzie się 11 stycznia w Norwegii Północnej. Kolejne organizowane będą co tydzień w soboty. Finał zapowiedziano na 15 lutego 2020 roku.

Jak nieoficjalnie dowiedział się Dziennik Eurowizyjny, sprzedaż biletów na Eurowizję Junior 2019 w Gliwicach ruszy w okolicach 1 września, a więcej informacji o cenach i nie tylko, znaleźć będzie można już niedługo na specjalnej stronie bilet.tvp.pl. Nie wiadomo jeszcze ile kosztować będą wejściówki – na pewno będą droższe od tych w Gruzji czy na Białorusi (gdzie kosztowały czasem mniej niż 15 PLN), ale mają nie być wysokie. Po wakacjach mamy też dowiedzieć się jak wygląda projekt sceny w Arenie Gliwice oraz kto będzie prowadzącym konkursu. Niebawem ma ruszyć również proces zgłoszeniowy dla osób chętnych do zostania wolontariuszami podczas Eurowizji Junior 2019. Przypominam, że we wrześniu rozpocznie się emisja nagranych niedawno preselekcyjnych odcinków programu „Szansa na Sukces”. Pierwszy odcinek (z udziałem m.in. Swietłany Boguskiej) ma być pokazany 8 września, więc kolejne zobaczymy pewnie co  tydzień. 15 września obejrzymy II odcinek (z udziałem m.in. Viki Gabor), a 22 września III część (z udziałem m.in. Eryka Waszczuka). Jeśli program będzie kontynuowany bez żadnej przerwy, finał finałów i wybór reprezentanta na Eurowizję Junior odbędzie się 29 września. Wszystkie odcinki, poza finałowym, są już nagrane więc kandydaci wiedzą o tym, że przeszli do ostatecznej rundy lub zostali wyeliminowani. Finaliści mają teraz ok. 2 miesięcy na przygotowanie oryginalnej piosenki z którą chcieliby wystąpić w roli reprezentanta Polski na JESC 2019.

Najnowsze informacje o przygotowaniach Polski do Eurowizji Junior znajdziecie na Dziennik-Eurowizyjny.pl w kategorii „Polska na Eurowizji”.

Zapraszam też do śledzenia grupy Facebookowej Dziennika Eurowizyjnego oraz oficjalnego konta Instagram, gdzie znajdziecie znacznie więcej informacji, ciekawostek oraz będziecie mieć możliwość dyskusji na najważniejsze tematy!

Źródło: EBU.ch, Wikipedia, Eurovoix, Evrovizija.si, NRK, TVP, Instagram, inf. własne, fot.: Green Hippo

%d blogerów lubi to: