Kto wystąpi w „Szansie na Sukces” przed Eurowizją Junior? Czy zwyciężczyni Juniora pojedzie na Eurowizję 2020? ABBA i Avicii na Eurowizji Chórów! Węgry wycofają się z ESC?

W TVP 🇵🇱 dziś drugi dzień pracy nad odcinkami nowego sezonu „Szansy na Sukces”. Zgodnie z zapowiedziami, druga edycja (po reaktywacji) składać się będzie z dwóch części – dziecięcej i dorosłej. W tej pierwszej wybrany zostanie reprezentant Polski na Eurowizję Junior 2019 w Gliwicach. Do udziału w preselekcjach Telewizja Polska zaprosiła najlepszych uczestników niedawnych castingów. Pierwszy dziecięcy odcinek poświęcony będzie muzyce Majki Jeżowskiej, a dwa kolejne Papa Dance i Blue Cafe (ESC 2004). Prowadzącym będzie Artur Orzech. Wśród kandydatów na Eurowizję znalazły się zarówno nowe i jeszcze nieznane szerzej talenty (np. Maciej Golian z Akademii Młodego Wokalisty), jak i osoby, które kojarzyć możemy z różnych programów talent-show i festiwali np. Amelia Kurantowicz (Fuma 2016, Pytanie na Śniadanie, Festiwal Polskiej Piosenki w Luboniu, MDFPiT w Koninie – na zdj.) i Swietłana Boguska (The Voice Kids). Nagrania odcinków trwać będą przez kolejne dni, a gośćmi są m.in. Ich Troje, Piasek, Kamil Bednarek czy Jan Borysewicz. Należy jednak zaznaczyć, że większość nagrywanych odcinków nie będzie miała związku z wyborem reprezentanta Polski na JESC 2019, gdyż będą to epizody „dorosłej” części programu „Szansa na Sukces”.

Trwają już prace nad drugą edycją „X Factor Malta” 🇲🇹, a fani obserwujący Instagram programu zauważyli na nagraniach…Destiny Chukunyere, zwyciężczynię Eurowizji Junior 2015. Czy wokalistka weźmie udział w castingach i powalczy o wygraną? Wiele na to wskazuje. Co prawda nadawca TVM jeszcze nie ogłosił, że druga edycja „X Factora” połączona będzie z wyborem reprezentanta Malty na Eurowizję, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tak zrobić. Destiny wydaje się być świetną opcją dla wyspy – wokalistka jest już znana fanom konkursu, jej utwór „Not my soul” został doskonale przyjęty, a ona sama pokazała, że ma wielki talent. W tym roku Destiny pojawiła się na dorosłej Eurowizji, gdzie wspierała Michelę Pace jako chórek. Czy przygotowuje grunt pod samodzielny start? Nie byłoby to pierwszy przypadek, w którym zwycięzca JESC pojawia się na dorosłej Eurowizji. W 2014 roku Rosję 🇷🇺 reprezentowały siostry Tolmachevy, laureatki Juniora 2006. O udział w Eurowizji starała się już inna zwyciężczyni – Hiszpanka Maria Isabel 🇪🇸.

Druga edycja Eurowizji Chórów już 3 sierpnia, a Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że muzyka, jaką usłyszymy w trakcie Opening Act, Interval Act i Closing Act związana będzie z twórczością legendarnej formacji ABBA (ESC 1974) oraz niedawno zmarłego Avicii 🇸🇪. Ich piosenki wykonają chóry z całej Europy. Na początek usłyszymy „Mamma mia”, które będzie tłem dla parady flag. Ogromny chór, który złożony zostanie z ok. 350 osób działających w 21 chórach wykona w Interval Act utwór „Without you” Avicii’ego. Po superfinale z udziałem trzech najlepszych chórów-uczestników konkursu na scenie pojawią się zwyciężczynie pierwszej edycji – Słowenki 🇸🇮 z Carmen Manet. Po ogłoszeniu zwycięzcy widzowie ponownie usłyszą ogromny szwedzki chór, tym razem w towarzystwie grup uczestniczących – wspólnie odśpiewane zostanie „Dancing Queen”. Show transmitowane będzie 3 sierpnia od 20:30 w Belgii (La Trois), Danii (DR1), na Łotwie (LTV1), Szkocji (BBC Alba), Szwecji (SVT 2) i Szwajcarii (RTS Un). Z lekkim opóźnieniem (od 10 do 30 minut) konkurs pokażą Niemcy (WDR), Norwegia (NRK1), Słowenia (RTV1) i Walia (S4C). Co istotne, sam konkurs rozpocznie się już o 20:00, ale jego „transmisja” ruszy dopiero o 20:30. 30-minutowe opóźnienie zostanie nadrobione w trakcie emisji, tak by zezwolić jurorom na spokojniejsze obrady. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego raczej nie są zainteresowani konkursem. W dzisiejszej ankiecie na Facebooku aż 75% głosujących nie planuje oglądania show. Jedynie 8% deklaruje, że będzie śledzić konkurs (zapewne drogą internetową).

Czy Węgrzy 🇭🇺 stracili zapał do Eurowizji? Na razie nie wiadomo, ale według nieoficjalnych informacji, nad Dunajem kłębią się czarne chmury. Telewizja MTVA nie będzie transmitować w tym roku już żadnego eurowizyjnego eventu – kraj wycofał się z Eurowizji Chórów (debiutował w 2017 z Bartor Bela Ferfikar i nie wszedł do top3) oraz z pomysłu debiutu podczas Eurowizji Junior, chociaż wcześniej były takie plany. Na ten moment nadawca węgierski nie chce przekazywać żadnych informacji na temat ewentualnego udziału kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020 i organizacji preselekcji „A Dal”. Nie jest tajemnicą, że Węgrów bardzo zabolał tegoroczny brak awansu do finału w Tel Awiwie, ale już od paru lat boli ich m.in. spadająca oglądalność „A Dal” i samej Eurowizji. Już w Tel Awiwie pojawiły się głosy dotyczące wycofania Węgier z konkursu. Mówiło się m.in., że nadawca szukał dobrego pretekstu by odpuścić sobie udział w Eurowizji. Podobne pesymistyczne spekulacje co jakiś czas pojawiają się też w kwestii udziału Polski 🇵🇱 czy Chorwacji 🇭🇷. Na ile okażą się one prawdą? Przekonamy się najpóźniej w październiku.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj stronę na Patronite i zdobądź specjalne przywileje lub nagrody! Więcej szczegółów TUTAJ. Dziękuje!

Źródło: Instagram, Facebook, inf. własne, TVP, Oikotimes, Wikipedia, Eurovoix, Ourvision.hu, fot.: @amelia_kurantowicz

%d blogerów lubi to: