„Proud” czy „Fraud”? Wielki skandal polityczny w Macedonii Północnej! O co chodzi? Sietse Bakker wyprodukuje Eurowizję 2020 – kim jest i jakie związki ma z Polską?

Wielki skandal polityczny z Tamarą Todevską (fot.) w Macedonii Północnej 🇲🇰. 4 lipca zwyciężczyni głosowania jurorów Eurowizji 2019 wykonała hymn swojego kraju podczas przyjęcia z okazji Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W trakcie występu w ambasadzie USA w Skopje artystka nie wyśpiewała słów hymnu odnoszących się do założycieli VMRO (Wewnętrznej Macedońskej Organizacji Rewolucyjnej) i organizatorów powstania ilindeńskiego. Zamiast wersu „Ponownie powiewa flaga Republiki Kruszewskiej Goce Delceva, Pitu Guliego, Dame Grueva, Sandanskiego!” Tamara zaśpiewała „Ponownie powiewa flaga Republiki Kruszewskiej – starzy i młodzi, mężczyzni i kobiety, wszyscy stanęli na nogach„. W Macedonii zawrzało, a Tamara, którą jeszcze w maju rodacy wychwalali za sukces w Tel Awiwie, stała się wrogiem publicznym numer jeden – spadła na nią lawina hejtu w Internecie, a dodatkowo pojawiają się wiadomości z pogróżkami. Piosenkarka tłumaczy, że z emocji pomyliła tekst i podkreśla, że jej wykonanie nie ma żadnego związku z przynależnością do jakiejkolwiek frakcji politycznej. Dwukrotnie już przeprosiła wszystkich na swoich profilach społecznościowych, a dodatkowo zrezygnowała z koncertów w Prilepie i Ochrydzie.

Wykonanie hymnu z pominięciem nazwisk założycieli VMRO uznane zostało za polityczną manifestację związaną ze zmianą nazwy i wyrzeczeniem się bohaterów narodowych, których macedońskie pochodzenie jest kwestią sporną, a tak jest w przypadku wspomnianych polityków – spór o to, czyimi są bohaterami Macedonia od lat toczy z Bułgarią 🇧🇬. O ile wieloletni konflikt z Grecją 🇬🇷 został zażegnany poprzez podpisanie porozumienia znad jeziora Prespa, na mocy którego kraj dodał do swojej nazwy słowo „północna”, tak Bułgarzy często grożą, że jeśli strona macedońska nie uzna Goce Delčeva za Bułgara, jej europejska integracja będzie blokowana. Krytycy Todevskiej twierdzą, że nie miała prawa wykonywać hymnu w ten sposób, gdyż zgodnie z postanowieniami znad Prespy oraz ze słowami premiera Zorana Zaeva, hymn Macedonii miał pozostać w niezmienionej wersji. Jak podają lokalne media, po raz pierwszy od uzyskania niepodległości w 1991 hymn został publicznie wykonany w ten sposób. Zarówno Tamara, jak i władze Macedonii oraz ambasador USA podkreślają, że do tej sytuacji doszło z powodu niewinnego błędu. Internauci jednak wiedzą swoje, a wśród niewybrednych komentarzy często pojawia się przerobiona wersja tytułu eurowizyjnej piosenki „Proud” – „Fraud”. Oficjalny tekst hymnu usłyszeć można poniżej – wykonanie Kaliopi (ESC 2012, ESC 2016):

Telewizje publiczne Holandii 🇳🇱 – NPO, AVROTROS i NOS ogłosiły skład tzw. „core team”, który będzie odpowiedzialny za produkcję Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 – odbędzie się on najpewniej w dniach 12-16 maja 2020 w Rotterdamie. Doskonale znany fanom Eurowizji i akredytowanym dziennikarzom Sietse Bakker będzie producentem wykonawczym wydarzenia (Executive Producer Event), z kolei Inge van de Weerd została producentem wykonawczym transmisji. Ich zastępcami są Emilie Sickinghe oraz Jessica-Jane Stam. Oznacza to, że po raz pierwszy od lat Eurowizji nie będą produkować Szwedzi, a w teamie nie znalazł się Christer Bjorkman. Sietse Bakker, postać dość kontrowersyjna w świecie eurowizyjnym, przez wiele lat pełnił funkcję menadżera ds. komunikacji podczas Eurowizji, dodatkowo przez sześć lat był nadzorcą konkursu z ramienia EBU oraz nadzorcą wykonawczym Eurowizji Junior – to za jego czasów impreza prawie umarła ze względu na fatalną frekwencję. Ciekawostką jest to, że w wieku 18 lat założył popularny portal ESCtoday.com, a w 2006 roku współtworzył utwór „Love is what we all need” holenderskiej wokalistki Leonie Kuizengi, która dostała się do finału „Piosenki dla Europy”, gdzie zajęła 13. miejsce, kończąc rywalizację bez punktów. Z jego nazwiskiem kojarzą się też skandale powiązane z brakiem przetargu publicznego na zarządanie m.in. oficjalną stroną konkursu Eurovision.tv. Zamiast szukania odpowiedniej firmy w oficjalny sposób, EBU przekazała to zadanie firmie Wow!Works należącej do Sietse Bakkera. Aftonbladet opisywał w 2015 sytuację, w której za publiczne zadanie pytań o agonię Eurowizji Junior i przetargów, EBU zwolniła Kath Lockett, – ówczesnego szefa prasowego JESC. Nowa platforma akredytacyjna wykorzystywana przez EBU również należy do firmy Bakkera.

Źródło: RTS.rs, Kurir.mk, oficjalna część hymnu Macedonii – tłumaczenie na podstawie Wikipedii, zmieniona część – tłumaczenie własne, tłumaczenia nazw stanowisk EBU za: eurowizja.org i własne, Eurovision.tv, Aftonbladet, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2019

 

 

%d blogerów lubi to: