Eurowizja 2020: Rotterdam przeciwko Maastricht! Które miasto powinno być gospodarzem? Sprawdź rekordzistów w organizacji konkursu

Lokalne źródła donoszą, że Maastricht 🇳🇱 jest opcją preferowaną przez Europejską Unię Nadawców w kwestii gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji 2020. Według informacji dziennika AD przewagą tego miasta ma być znacznie większe wsparcie finansowe niż w przypadku Rotterdamu oraz fakt, że w pobliżu jest wiele międzynarodowych lotnisk, chociaż niekoniecznie leżących na terenie Holandii. Burmistrz miasta – Annemarie Penn-te Strake – określa Maastricht jako „najbardziej europejskie miasto kraju” i jest w tym sporo prawdy – leży ono bowiem blisko granic Holandii z Belgią i Niemcami. Od lotniska w Kolonii dzieli je ok. 120 km, podobna odległość występuje względem lotniska w Brukseli, a o ok. 100 km oddalone jest od Eindhoven, dokąd z Polski latają tanie linie. Bliskość granic nie wszystkim się jednak podoba – pojawiły się głosy, że poprzez Eurowizję w Maastricht wielu turystów może więcej czasu spędzać w krajach sąsiednich.

Jeśli EBU faktycznie przeforsuje pomysł organizacji Eurowizji 2020 w Maastricht, a nie w Rotterdamie, konkurs trafi do MECC Maastricht, hali w której organizowane są różnego rodzaju targi i wystawy. Obiekt powstał w 1988 roku i jest też wykorzystywany do różnych innych imprez, np. koncertów. Zarząd obiektu jeszcze przed zwycięstwem Duncana Laurenca kontaktował się z władzami Maastricht w celu przejęcia Eurowizji 2020. Teraz również aktywnie promują swoją kandydaturę. Media lokalne sugerują, że główna walka o ESC 2020 rozegra się pomiędzy Maastricht a Rotterdamem, gdyż pozostałe miasta spotkały się z różnymi problemami, m.in. natury finansowej. Oficjalna decyzja ma zapaść w sierpniu, a po 10 lipca dowiemy się, które miasta oficjalnie zgłosiły swoją kandydaturę.

Dublin 🇮🇪 jest absolutnym rekordzistą w byciu gospodarzem Eurowizji. Stolica Irlandii powitała Europę w 1971, 1981, 1988, 1994, 1995 i 1997 roku, przy czym trzy ostatnie lata to organizacja ESC w Point Theatre. Stolica Wielkiej Brytanii 🇬🇧 – Londyn – gościł konkurs cztery razy, pierwszy raz w 1960, a ostatni w 1977. Stolica Luksemburga 🇱🇺 organizowała imprezę czterokrotnie – pierwszy raz w 1962, a ostatni w 1984. Jeśli chodzi o państwa, to w tym rankingu wygrywa Wielka Brytania 🇬🇧, która organizowała show aż osiem razy w okresie 1960-1998. Irlandia 🇮🇪 robiła to siedmiokrotnie (1971-1997), Szwecja 🇸🇪 sześciokrotnie (1975-2016). Holandia 🇳🇱, do której pojedziemy za rok, zorganizuje Eurowizję po raz piąty. Do tej pory show dwukrotnie trafiło do Hagi, raz do Amsterdamu i raz do Hilversum. Żadne z tych miast nie ugości konkursu w 2020 roku. Patrząc na mapę Europy, głównie kraje ze środkowej i południowej części kontynentu nie miały jeszcze okazji organizować konkursu. Największym takim krajem jest Polska, następnie Rumunia, Białoruś i Bułgaria.

Źródło: ESCxtra, ESCtoday, Wikipedia, fot.: Erasmusu.com

%d blogerów lubi to: