Tulia wystąpiła na „Wiankach nad Wisłą” – zobacz zdjęcia i nagrania! Jak państwa UE radzą sobie na Eurowizji i czy Hiszpania wróci do JESC?

Wczoraj zespół Tulia 🇵🇱 otworzył tegoroczne „Wianki nad Wisłą” w Warszawie. Polskie reprezentantki na Eurowizji 2019 po raz pierwszy wykonały na żywo utwór „Nasza kołysanka”, a widzom zaprezentowały także m.in. opolskie „Jeszcze Cię nie ma”, eurowizyjne „Pali się”, czy utwory „Trawnik” i „Nie zabieraj”. Koncert trwał ok. 30 minut, a publiczność miała okazję wysłuchać utworów Tulii śpiewanych i granych na żywo. W tym miesiącu formacja wystąpi jeszcze w Tomaszowie Mazowieckim, Bolesławcu oraz Piaskach k. Lublina. Więcej informacji na temat najbliższych koncertów znajdziecie w poprzednim artykule – TUTAJ. Poniżej dostępna jest galeria zdjęć z wczorajszego koncertu oraz nagranie z występem do „Pali się”. Klipy z występu dostępne też na Instagramie @dziennik_eurowizyjny

Dziś rozpoczyna się „Wakacyjna trasa Dwójki” czyli seria koncertów plenerowych w 10 polskich miastach 🇵🇱, transmitowanych przez TVP2. Pierwszy koncert odbędzie się o 20:05 w Chełmnie, a wystąpią m.in. Blue Cafe, Andrzej Piaseczny i Cleo czyli polscy reprezentanci eurowizyjni z lat 2004, 2001 i 2014. Kolejne koncerty odbędą się w Katowicach, Stalowej Woli, Toruniu, Łomży, Redzie, Zamościu, Kielcach (w ramach Festiwalu Muzyki Tanecznej), Rzeszowie, Opolu i Gdańsku. Organizatorzy zapowiadają występy czołowych gwiazd z Polski i nie tylko. Zobaczyć i usłyszeć mamy m.in. Margaret, Gromee’go, grupę Afromental, Michała Szpaka, Piotra Cugowskiego czy Roksanę Węgiel.

Portal Oikotimes podaje, że widzowie z Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Włoch stanowili sporą część łącznej publiczności Eurowizji 2019, co pokazuje jak znacząca dla konkursu jest grupa „Big 5”. Istotną częścią europejskiej widowni byli także widzowie z krajów skandynawskich – Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii. Dobre wyniki oglądalności zanotowano w Holandii, Cyprze i w Grecji, a także w Szwajcarii, Słowenii, Austrii i Belgii, natomiast spada popularność konkursu w Europie Wschodniej i Centralnej, a przykładami są tu m.in. Łotwa, Węgry czy Rumunia. W ostatnich latach widać było wzrost liczby krajów Unii Europejskiej 🇪🇺 w finałowym top10 Eurowizji. O ile w latach 2004-2009 do czołowej dziesiątki średnio wchodziły 3-4 kraje wspólnoty, tak przy rocznikach 2010-2018 ta średnia wynosi już 6. Najsłabiej wypadł rocznik 2008 – tylko Grecja zdołała wejść do najlepszej dziesiątki. Rekordowy dla UE był ubiegły rok gdy w top10 znalazło się aż 8 państw wspólnoty. W tym roku spory spadek i najmniejsza obecność UE w czołówce od 2008 roku – jedynie Holandia, Włochy i Szwecja, ale to nie znaczy, że zachód poległ – na wysokich miejscach znalazły się inne kraje zachodniej Europy:  Szwajcaria, Norwegia czy Islandia.

W momencie gdy trwają ostatnie dni formowania stawki konkursowej Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach, hiszpańscy fani 🇪🇸 mają nadzieję, że już wkrótce nadawca RTVE odniesie się do spekulacji dotyczących powrotu tego kraju do JESC. Ponoć plany względem konkursu mają być wyjawione 30 czerwca podczas programu RTVE responde w którym przedstawiciele telewizji odpowiadają na pytania widzów. Toni Prieto, szef Działu Rozrywki RTVE, ma poinformować, czy Hiszpania wróci do Eurowizji Junior czy nie. Jeśli dojdzie do powrotu, będzie to spora sensacja, gdyż RTVE było nieobecne w konkursie przez 13 lat. Ana Maria Bordás, szefowa delegacji eurowizyjnej powiedziała swego czasu, że debata na temat powrotu trwa od lat i jest to dość skomplikowana kwestia. „Z jednej strony chcemy uczestniczyć – Francja wróciła w 2018 i zostało to zauważone. Należy jednak przyznać, że nie mamy żadnego programu tego typu z udziałem dzieci i to sprawia problem” – stwierdzia potwierdzając też, że RTVE zauważa sporą oglądalność JESC wśród hiszpańskich fanów, nawet bez udziału ich kraju.

Przypominam o trwającym tylko do dziś konkursie, w którym do wygrania jest debiutancki album Roksany Węgiel! Szczegóły konkursu znajdziecie TUTAJ.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje lub nagrody! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Serdecznie dziękuję!

UWAGA! Osoby, które już są patronami, otrzymały na skrzynki odbiorcze Patronite wiadomość z informacjami o przysługujących nagrodach czy przywilejach. 

Źródło: Zdjęcia i video z koncertu Tulii – M. Błażewicz; Wirtualnemedia.pl, TVP, Oikotimes, statystyki własne, Wikipedia, Eurovoix, ESC Puls, fot.: M. Błażewicz, 2019

%d blogerów lubi to: