Dziś Tulia zaśpiewa w Warszawie, a już niebawem odwiedzi…Makau! Walka o organizację Eurowizji 2020 trwa w najlepsze!

Polskie reprezentantki z Eurowizji 2019 – grupa Tulia 🇵🇱 – nadal koncertują! Wczoraj formacja wystąpiła podczas koncertu „Wschód kultury” w Rzeszowie, gdzie pojawił się też duet Navi, reprezentujący Białoruś na Eurowizji 2017 🇧🇾. Dziś Tulia, Dominika, Patrycja i Joanna zaśpiewają w Warszawie podczas imprezy „Wianki nad Wisłą”. Ich koncert rozpocznie się ok 19:30. Do końca czerwca Tulia odwiedzi także Tomaszów Mazowiecki, Bolesławiec oraz Piaski k. Lublina. Na początku lipca wykonawczynie „Pali się” zaśpiewają w Węgorzewie podczas „Mazury Naturalnie” oraz w Bydgoszczy w ramach „Rzeki Muzyki”. Ważnym wydarzeniem będzie także udział zespołu Tulia w International Youth Music Festival w Makau 🇲🇴, organizowanym m.in. z okazji 40. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych Chin z Portugalią. Na początku sierpnia Tulię usłyszą uczestnicy „Pol’and’Rock” w Kostrzynie oraz „Tuchovinifest” w Tuchowie. Będą też koncerty w Olecku, Chorzowie, Jaworze, Drzewicy i Człuchowie.

W Holandii 🇳🇱 trwa walka miast o organizację Eurowizji 2020. Największa prowincja Holandii, Geldria, przekazała swoje pełne poparcie kandydaturze miasta Arnhem, które konkurs planuje przygotować na terenie obiektu Gelredome. Wsparcie dla tego miasta dociera także z sąsiednich miast i gmin, a także z wielu instytucji kulturalnych, biznesowych i edukacyjnych. „Rywalizacja jest spora, ale Gelredome ma największą pojemność spośród obiektów w Holandii i z tym nikt nie może się równać” – mówi jeden z radnych miasta. Faktycznie, Gelredome to stadion otwarty w 1998 roku, który pomieścić może aż 41 tys. widzów. Nie wiadomo jednak, czy jest to zaleta, gdyż Europejska Unia Nadawców już od dawna podkreśla, że nie chodzi o wielkość obiektu, a sama Eurowizja nie powinna być organizowana na stadionach. Prowincja Holandii Południowej swoje poparcie przekazała dwóm miastom – Rotterdamowi i Hadze. Władze prowincji chcą zaangażować się w przygotowania i pomoc kandydatom, tak, by zapewnić przeniesienie Eurowizji 2020 właśnie do tej części kraju. Rotterdam jest aktualnie faworytem do zdobycia tytułu gospodarza i jeśli to się uda, zyska na tym także Haga, która znajduje się w niewielkiej odległości od tego miasta. Rotterdam i Hagę łączy zresztą jedna linia metra. Pewne siebie są też władze Utrechtu, które Eurowizję planują zorganizować w 11-tysięcznej hali Jaarbeurs. Osoby przygotowujące aplikację Utrechtu podkreślają bliskość i dostępność lotniska Schiphol oraz dostateczną ilość miejsc hotelowych. Chcą, by Eurowizja w tym mieście była jedną wielką imprezą. Tymczasem liderka formacji Teach-In (holenderscy zwycięzcy Eurowizji 1975), Getty Kaspers uważa, że konkurs na pewno nie powinien odbywać się w Amsterdamie. Wokalistka popiera kandydaturę Rotterdamu. Jest przeciwna stolicy, gdyż twierdzi, że inne miasta powinny mieć okazję pokazania się Europie. Podkreśla, że chociaż uwielbia Maastricht, nie chciałaby Eurowizji  w tym mieście, gdyż może to dać zbyt wiele profitów…sąsiednim Niemcom, a przecież chodzi o to, by turyści przyjechali do Holandii i tutaj spędzili eurowizyjny czas.

W Internecie znaleźć już można odświeżoną wersję portalu JuniorEurovision.tv opatrzoną logiem „Share the joy” i sylwetką Areny Gliwice, bo to właśnie tam odbędzie się kolejny konkurs. Na ten moment zbyt wielu nowych treści na stronie nie ma, ale pełno jest tam wzmianek o naszym kraju oraz o Roksanie Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018. Na razie nie podano jeszcze kto będzie prowadził konkurs, kto będzie jego producentem wykonawczym oraz kto pracować będzie jako „multicamera director”. Na razie pewne jest, że nadawcą organizującym show jest Telewizja Polska, a supervisorem z ramienia EBU pozostaje Jon Ola Sand. Niebawem ruszyć ma proces rekrutacyjny stażystów-wolontariuszy oraz uruchomiona zostanie platforma akredytacyjna dla dziennikarzy. Powoli dobiega też końca formowanie oficjalnej listy uczestników Eurowizji Junior – trwają ostatnie rozmowy EBU z nadawcami w tej sprawie. Spodziewać się należy 18 lub więcej państw.

Przypominam o trwającym do końca weekendu konkursie, w którym do wygrania jest debiutancki album Roksany Węgiel! Szczegóły konkursu znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Tulia, Eventim, ESCtoday.com, JuniorEurovision.tv, inf. własne, fot.: Polska delegacja eurowizyjna w Tel Awiwie – zdj. M. Błażewicz, 2019

%d blogerów lubi to: