Analiza wyników (Część 2): Najlepsze starty w historii danego kraju! Sprawdź, którzy reprezentanci poprawili statystyki swoim państwom!

Jak co roku poszczególne reprezentacje walczą na Eurowizji o zwycięstwo lub jak najwyższe miejsce! Jednym to wychodzi, innym niestety nie. Dziś sprawdzimy, które kraje zajęły w 2019 roku najwyższe miejsca w swojej historii! Pora na ranking reprezentantów, którzy w swoich krajowych statystykach wypadli najlepiej!

NAJLEPSZY WYNIK

🇳🇱 HOLANDIA – „Arcade” (1. miejsce)

Duncan Laurence dał swojemu państwu piąte zwycięstwo w historii Eurowizji. Po raz pierwszy Holandia sięgnęła po Grand Prix już podczas II Konkursu Piosenki Eurowizji w 1957 roku za sprawą Corry Brokken. Dwa lata później znów się udało – najwięcej punktów od jurorów otrzymała Teddy Scholten. W 1969 roku Holandia musiała Grand Prix podzielić z trzema innymi krajami – doszło bowiem do pamiętnego remisu – 18 punktów miała Lenny Kuhr, ale też jej rywalki z Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. Ostatni raz Holandia triumfowała w 1975 dzięki formacji Teach-In. Duncan jest więc pierwszym mężczyzną, który wygrał dla swojej ojczyzny. Na piątą wygraną Holendrzy czekali aż 44 lata! Więcej na temat udziału tego kraju w Eurowizji już od czerwca w specjalnym cyklu historycznym!

🇲🇰 MACEDONIA – „Proud” (8. miejsce)

Największą sensacją w głosowaniu była wysoka pozycja Macedonii Północnej w typowaniu jurorów. Tamara Todevska zebrała aż 295 punktów, w tym dwunastki z Albanii, Austrii, Mołdawii, Serbii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W televotingu zagłosowały na nią kraje z regionu i ostatecznie wylądowała na 8. pozycji, co jest najlepszym rezultatem tego kraju. Tamara po 13 latach zdetronizowała Elenę Risteską, która w Atenach zajęła 12. miejsce za „Ninanajna”. Dodatkowo jest pierwszą reprezentantką Macedonii, która zajęła miejsce w top10 i pierwszą od 2012, która dała swojemu państwu awans do finału!

🇸🇲 SAN MARINO – „Say Na Na Na” (20. miejsce)

Poprzeczka nie była zawieszona zbyt wysoko, ale ten mikro-kraj nie mógł nigdy liczyć na zbyt wiele. W tym roku w końcu przełamano lody. Serhat zdobył awans, a w finale 20. miejsce – u jurorów był co prawda 23., ale televoting przyznał mu 10. pozycję, co udowodniło, że nawet tak mały kraj ma szansę na sukces! Tym samym pozycję najlepszej reprezentantki kraju traci jego obywatelka – Valentina Monetta, która w 2014 roku jako pierwsza z San Marino dostała się do finału, gdzie zajęła jednak tylko 24. miejsce.

DRUGI NAJLEPSZY WYNIK

🇮🇹 WŁOCHY – „Soldi” (2. miejsce)

Dobrze, że Włosi wrócili do konkursu, bo zdecydowanie podnoszą poziom i udowadniają, że nawet będąc w Big5 można się postarać i dobrze wypaść na Eurowizji, czego nie można powiedzieć o np. Wielkiej Brytanii. Mahmood zajął 2. miejsce, tym samym powtórzył wyczyn Giglioli Cinquetti (1974) i Raphaela Gualazzi (2011). Do tej pory Włosi dwukrotnie wygrywali konkurs – w 1964 za sprawą utworu „Non ho l’eta” i w 1990 dzięki „Insieme: 1992”.

🇨🇿 CZECHY – „Friend of a Friend” (11. miejsce)

Nasi sąsiedzi udowodnili, że potrafią być silnym graczem na Eurowizji. Grupie Lake Malawi nie udało się co prawda pobić wyniku Mikolasa Josefa z 2018 roku (miejsce 6.), ale zdołali wprowadzić Czechy do finału – po raz trzeci w historii i po raz drugi z rzędu. Zajęli tam 11. miejsce – głównie dzięki jury, które dało im 7. miejsce. W televotingu niestety przepadli – wywalczyli tylko 7 punktów i 24. miejsce.

TRZECI NAJLEPSZY WYNIK

🇷🇺 ROSJA – „Scream” (3. miejsce)

Rosjanie znów w formie, a Sergey Lazarev osiągnął to samo, co w 2016 roku, chociaż znów wypadł słabiej w oczach jurorów niż telewidzów. Przystojny wokalista nie tylko powtórzył swój własny rezultat, ale też wynik osiągnięty w 2003 roku przez duet Tatu czy w 2007 przez trio Serebro. To czwarty raz, kiedy Rosja zajmuje miejsce na najniższym stopniu podium. Raz udało jej się wygrać (w 2008) i czterokrotnie zająć 2. miejsce (2000, 2006, 2012, 2015).

🇦🇺 AUSTRALIA – „Zero gravity” (9. miejsce)

Pozaeuropejskie państwo zaproszone do udziału w Eurowizji (a do 2023 z gwarancją udziału) zajęło 9. miejsce, czyli na na swoich pięć startów po raz czwarty weszło do top10. Taką samą pozycję zajął w Kijowie (2017) Isaiah. Lepiej od pop-operowej Kate wypadli Dami Im w 2016 (2. miejsce) oraz Guy Sebastian w 2015 (5. miejsce). Teoretycznie można uznać, że 9. miejsce jest też drugim najgorszym wynikiem Australii, ale przy tak małej liczbie startów skupmy się na pozytywach.

CZWARTY NAJLEPSZY WYNIK

🇨🇭 SZWAJCARIA – „She got me” (4. miejsce)

Popularny Luca Hanni ożywił w Szwajcarach nadzieje na dobry rezultat eurowizyjny! Po czterech latach przerwy ten kraj wrócił do finału i pierwszy raz od 14 lat zajął miejsce w top10, a pierwszy raz od 26 lat w czołowej piątce! To szósty raz, gdy Szwajcaria znalazła się na czwartej pozycji w finale. Wcześniej udało się to w 1959 (Christa Williams), 1970 (Henri Des), 1976 i 1981 (Peter, Sue and Marc) oraz w 1980 (Paola). Szwajcarzy dwukrotnie wygrali Eurowizję, trzy razy byli drudzy i trzy razy trzeci.

🇸🇮 SŁOWENIA – „Sebi” (13. miejsce)

Duet Zali i Gašpera dla wielu zakończył Eurowizję poniżej oczekiwań, ale 13. miejsce w finale to i tak świetny rezultat. Słoweńcy powtórzyli sukces z 2002 (grupa Sestre) oraz 2011 roku (Maja Keuc). W swojej historii eurowizyjnej ten kraj dwukrotnie zajął 7. miejsce, co jest wciąż najwyższym wynikiem – Darja Švajger (1995) i Nuša Derenda (2001) nadal czekają na kogoś, kto pobije ich rekord. W 1997 roku Tanja Ribič była 10., a w 1999 powracająca wtedy na ESC Darja Švajger wywalczyła 11. pozycję.

PIĄTY NAJLEPSZY WYNIK

🇳🇴 NORWEGIA – „Spirit in the sky” (5. miejsce)

Zwycięzcy televotingu, trio KEiiNO, nie zdołali zajść wyżej ze względu na niskie poparcie w głosowaniu jurorów, ale zapewne wrócili do swojego kraju zadowoleni. Są czwartym norweskim reprezentantem, który zajął 5. miejsce – wcześniej uczynili to Karoline Krüger w 1988, Silje Vige w 1993 oraz Maria Haukaas Storeng w 2008 roku. Kraj z największą ilością ostatnich miejsc trzykrotnie wygrał Eurowizję (w 1985, 1995 i 2009), raz był drugi, raz trzeci i trzykrotnie czwarty.

🇮🇸 ISLANDIA – „Hatrið mun sigra” (10. miejsce)

Grupa Hatari wywołała ogromne kontrowersje, naruszyła regulamin EBU i będzie musiała zapłacić karę telewizji RUV, ale zapewne było warto – byli widoczni na scenie, w Centrum Prasowym i wszędzie, gdzie się pojawili. W finale wywalczyli 10. miejsce, zdobywając m.in. dwanaście punktów od polskich widzów! Dodatkowo po czterech latach przerwy Islandia wróciła do finału. Wyspa do tej pory dwukrotnie zajmowała drugie miejsce (1999 i 2009) co jest najlepszym rezultatem. Raz była czwarta, raz siódma i raz ósma. Hatari to pierwszy reprezentant Islandii, który zajął w finale 10. miejsce. Udało się to osiągnąć dokładnie 10 lat po sukcesie Islandii w Moskwie.

Statystyki półfinałowe

Najlepszy wynik w historii:

 • 🇳🇱 Holandia – 1. miejsce (także w 2014)
 • 🇦🇺 Australia – 1. miejsce (także w 2016)
 • 🇨🇿 Czechy – 2. miejsce
 • 🇲🇰 Macedonia Północna – 2. miejsce
 • 🇨🇭 Szwajcaria – 4. miejsce (także w 2014)
 • 🇸🇲 San Marino – 8. miejsce

Drugi najlepszy wynik:

 • 🇮🇸 Islandia – 3. miejsce (także w 2010)
 • 🇪🇪 Estonia – 4. miejsce (także w 2012)

Trzeci najlepszy wynik:

 • 🇸🇪 Szwecja – 3. miejsce (także w 2017)
 • 🇦🇿 Azerbejdżan – 5. miejsce

Czwarty najlepszy wynik:

 • 🇸🇮 Słowenia – 6. miejsce
 • 🇷🇸 Serbia – 7. miejsce

Piąty najlepszy wynik:

 • 🇬🇷 Grecja – 5. miejsce
 • 🇲🇹 Malta – 8. miejsce (także w 2004)
 • 🇧🇾 Białoruś – 10. miejsce
 • 🇵🇱 Polska – 11. miejsce (także w 2005 i 2006)

W kolejnym odcinku cyklu analiz poznamy reprezentantów, którzy swoim krajom popsuli statystyki!

Analiza własna, fot.: M. Błażewicz 

%d blogerów lubi to: