Zmiany w występach na dobę przed II półfinałem! Co z Madonną? Komentarze po pierwszym półfinale – o wynikach, problemach technicznych i kiss cam. Tragiczna śmierć pracownika technicznego w Tel Aviv EXPO.

Pierwsza próba techniczna II półfinału Eurowizji 2019 przebiegła sprawniej, ale i tak nie udało się uniknąć problemów technicznych. Za szybko wpuszczono na scenę reprezentację Łotwy i grupa Carousel 🇱🇻 musiała czekać na występ aż skończy się wejście w Green Roomie. Łączeń z Pawilonem 1 było zresztą więcej – zdawać się może, że nawet za dużo i przez to show jest przegadane. Przy okazji warto zaznaczyć, że z powodu słabej sprzedaży biletów na oglądanie półfinałów ESC 2019 w Green Roomie zrezygnowano z wpuszczania tam widzów. Sporym kłopotem okazała się też instalacja wielkiej lampy przed występem Szwecji, z kolei w występie Macedonii zapomniano uruchomić wizualizacji i Tamara Todevska 🇲🇰 musiała powtarzać występ. Fatalnie wypadła prezentacja sceniczna Malty – ekipa Micheli 🇲🇹 wróciła do pierwotnej koncepcji występu, ćwiczonej tylko podczas I próby technicznej. Ujęcia kamer były nieprawidłowe, bardzo często stosowano też złe oświetlenie. Zaskoczyła z kolei Albania, bo Jonida Maliqi 🇦🇱 dopiero teraz zaprezentowała występ z wszystkimi efektami – pirotechniką, wiatrem i wizualizacjami z orłem. Na efekty pirotechniczne postawiła też Rumunia. W występie Holandii będą natomiast lasery, ale puszczane z drugiej strony hali, a nie zza sceny. Prezentacja Duncana 🇳🇱 jest już kompletna, co zwiększa jego szanse na wygraną.

Poza stawką konkursową główną atrakcją ma być występ grupy Shalva Band 🇮🇱. Formacja złożona z niepełnosprawnych wokalistów i muzyków wykona angielskojęzyczny utwór o marzeniach, co będzie odniesieniem do sloganu Eurowizji 2019. Na Opening Act nie przygotowano natomiast żadnego występu. W przerwie na głosowanie zobaczymy też krótki popis Liora Sucharda z udziałem niektórych uczestników. Będą też „ciekawostki” eurowizyjne przekazywane widzom przez prowadzącą Lucy, jednak nie zaskoczą one fanów konkursu. Po zakończeniu głosowania publiczność zobaczy fragmenty piosenek finałowych z Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w pierwszym półfinale prowadzący będą zmieniać miejsca, z których wypowiedzą swoje kwestie – Assi Azar czy Bar Refaeli pojawiać się będzie zarówno w Green Roomie jak i na scenie. Nie zabraknie też materiałów archiwalnych z historii Eurowizji, a tym razem w klipie pojawi się Edyta Górniak. W Green Roomie Bar porozmawia też z Jeanem-Paulem Gaultier.

Wciąż niepewny jest eurowizyjny los Madonny 🇺🇸, która wg lokalnych mediów ma w sobotę wystąpić w finale konkursu, ale Europejska Unia Nadawców i KAN nadal podkreślają, że kontrakt nie został jeszcze podpisany. Wokalistka jest już w Tel Awiwie – przyjechała ze 135-osobową ekipą oraz z 30-tonowym sprzętem, który ma być zainstalowany na scenie podczas jej występu. Madonna zaśpiewa dwa utwory, w tym „Like a prayer”. Media informują, że na potrzeby piosenkarki na terenie Tel Awiw Expo postawiono dodatkowy namiot mający przechowywać sprzęt sceniczny, stworzono też dodatkową, odseparowaną garderobę z własnym cateringiem. Z doniesień wynika, że Madonna wystąpi na scenie z 25 tancerzami i 40 chórzystami, a dodatkowo na scenie pojawić ma się 70-stopniowa konstrukcja schodkowa i winda. Patrząc na aktualne możliwości techniczne ekipy realizującej Eurowizję można mieć obawy, czy zainstalowanie tak ciężkiego i zaawansowanego sprzętu w krótkim czasie przebiegnie sprawnie. Jon Ola Sand studzi emocje, twierdząc, że dopóki nie spełnione zostaną wszystkie normy bezpieczeństwa, Madonna nie będzie mogła podpisać kontraktu i tym samym nie zaprezentuje się na scenie. Z kolei Ola Melzig z produkcji ESC 2019 twierdzi, że do występu dojdzie.

Nie milkną komentarze w kwestii wtorkowego półfinału i problemów technicznych jakie mieli niektórzy wykonawcy (w tym polski zespół Tulia 🇵🇱) jak i komentatorzy (w tym Artur Orzech). Według doniesień medialnych, na problemy z łączami komentatorskimi (i nie tylko) natknęli się też przedstawiciele telewizji z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Francji i Holandii. Dyskutowany jest też występ Dany International z kiss cam i homoseksualnym pocałunkiem, który wywołał burzę w polskich mediach. Na Białorusi 🇧🇾 bardzo homofobicznie na pocałunek dwóch mężczyzn zareagował białoruski komentator i prezenter Eurowizji Junior 2018 w Mińsku – Evgeny Perlin. Zwróciło to uwagę mediów z innych krajów, w tym BBC. Z kolei z wywiadu, jaki jurorzy białoruscy udzielili portalowi Tut można wywnioskować, że w top3 głosowania komisji w Mińsku znalazły się Estonia, Czechy oraz Gruzji. Oczywiście jurorzy nie powinni się wypowiadać na temat swojego głosowania przed zakończeniem finału Eurowizji 2019. Tymczasem Jon Ola Sand poinformował, że tylko 2 punkty dzieliły laureata 10. miejsca od 11. w I półfinale, a 8 państw znalazło się w top10 zarówno u jurorów jak i u widzów. Pomimo półfinałowej porażki, Belgia 🇧🇪 wystąpi na Eurowizji 2020. Reprezentanta wybierze telewizja VRT i podano, że ponownie będzie to wybór wewnętrzny, tak jak w przypadku Sennek w 2018 roku.

Internetowa transmisja pierwszego półfinału Eurowizji 2019 na portalu telewizji izraelskiej KAN 🇮🇱 została zaatakowana przez hakerów, którzy zamiast przekazu z hali EXPO wyświetlili napisy: „Israel is not safe, you will see” i “Risk of Missile Attack, Please take shelter„. Wiadomość wyświetlała się przez kilka minut, zanim technicy KAN zdołali przejąć kontrolę nad zhakowaną transmisją. Incydent jest teraz badany przez EBU. Polskie media dotarły już do informacji o śmierci jednego z pracowników technicznych, na którego przewrócił się element oświetlenia. 66-letni Fuldi Schwartz pełnił rolę kierowcy i podczas rozładowywania sprzętu został śmiertelnie ranny. „Doznał poważnych urazów głowy, kręgosłupa i żeber. Doszło też do przebicia płuca. We wtorkowy wieczór stan 66-latka mocno się pogorszył. Lekarzom nie udało się go uratować. Izraelczyk zmarł w środę w nocy” – podaje Radio Zet. Organizatorzy konkursu złożyli kondolencje rodzinie zmarłego.

Dziś druga próba generalna II półfinału. Od godziny 21:00 śledzić ją będziecie mogli poprzez transmisję live na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego. Dodatkowo zorganizowane będą dwie konferencje prasowe – grupy Shalva Band i prowadzących ESC. Zapowiadana na dziś konferencja z uczestnikami projektu muzycznego Switch Song została anulowana.

Źródło: Inf. własne, relacja z Tel Aviv EXPO, EBU/KAN, Eurovoix, Twitter, Radio Zet, Reuters, media izraelskie, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: