Yom HaZikaron w Izraelu – dlaczego nie ma dziś prób? Netta, Madonna, Roksana Węgiel – kto jeszcze pojawi się podczas Eurowizji 2019?

Od wczorajszego wieczoru w Izraelu obchodzony jest Yom HaZikaron czyli Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu 🇮🇱. Rozpoczyna się od dżwięku syren, czego świadkami eurowizyjni goście byli wczoraj o 20:00 czasu lokalnego. Praktycznie wszystkie sklepy są zamknięte, nie odbywają się żadne imprezy, telewizje i radia przygotowują specjalne ramówki, a flagi państwowe opuszczone są do połowy masztu i często też przepasane kirem. W związku ze świętem, Centrum Prasowe jest w środę zamknięte i nie odbywają się żadne próby. To właśnie ze względu na wypadające dziś święto wszystkie delegacje półfinalistów spędzają w Izraelu jeden dzień dłużej, chociaż generuje to dodatkowe koszty. Zespół Tulia 🇵🇱 dziś nadal odpoczywa i przygotowuje się do drugiej próby technicznej zaplanowanej na jutro. W ramach pobytu w Izraelu polska delegacja odwiedziła już m.in. Jerozolimę, Herclijję oraz muzeum w Tel Awiwie. Dodatkowo uczestniczono też w spotkaniu z ambasadorem Polski oraz we wczorajszej uroczystej kolacji z innymi reprezentantami.

EBU potwierdza, że Madonna weźmie udział w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 jako gość specjalny. W opublikowanym dziś Media Book’u podano więcej informacji o wszystkich dodatkowych atrakcjach konkursu. Przypomnę, że widzów czeka m.in. specjalna eurowizyjna prezentacja z udziałem Mansa Zelmerlowa, Verki Serduchki, Eleni Foureiry i Conchity Wurst, w której bohaterowie konkursu śpiewać będą „nie swoje” piosenki, a także razem z Gali Atari wykonają zwycięskie „Hallelujah”. W ESC 2019 zaangażowani są zresztą wszyscy izraelscy zwycięzcy – poza Gali także Dana International, Izhar Cohen oraz Netta, która zaśpiewa nie tylko „Toy”, ale też zupełnie nowy utwór, który będzie jej trzecim singlem. Z wielką pompą przygotowana będzie Parada Flag na otwarcie finału. Dzięki specjalnym wizualizacjom i efektom będziemy mogli sobie wyobrazić, że reprezentanci lecą na paradę samolotem sterowanym przez Nettę. Po „wylądowaniu” powita ich Dana International z hitem „Diva”, a także pierwsza reprezentantka Izraela – Ilanit z „Ey Sham” i Nadav Guedj z hitowym „Golden Boy”. Usłyszymy też fragment „Im Ninalu”, tradycyjnego utworu, który na świecie wypromowała Ofra Haza. Finaliści witani będą w swoich narodowych językach, a na scenie towarzyszyć im będą tancerze. Flagi mają być wyświetlane w specjalny sposób – zapewne wszystko wyglądać będzie bardzo efektownie.

W pierwszym półfinale na pewno usłyszymy „Toy” Netty i zobaczymy występ Dany International. Pojawi się też Roksana Węgiel, która udzieli krótkiego wywiadu oraz zaprosi widzów i fanów do Gliwic na Eurowizję Junior 2019. W drugim półfinale wystąpi Shalva Band, zespół, który był faworytem w preselekcjach do ESC 2019, ale zrezygnował z powodu niezadowolenia z konieczności odbywania eurowizyjnych prób podczas szabatu. W scenariuszu zawarte są też prezentacje Abanibi i Douze Points, ale na razie nie do końca wiadomo co one oznaczają. Finał, poza oczywistymi emocjami konkursowymi i bogatym Opening Actem z Paradą Flag będzie mieć też prezentację „Switch Song” z udziałem Mansa, Eleni, Conchity i Verki, premierę nowego utworu Netty, występ Idana Raichela z udziałem wszystkich reprezentantów oraz Madonny. Jej udział nie był pewny do samego końca, chociaż wszelkie plotki na ten temat od razu wywoływały poruszenie, nie tylko wśród fanów Eurowizji. „Z ogromną dumą witamy Madonnę, której powiązania z duchowym światem Izraela tworzą niesamowitą więź między nią a naszym krajem” – czytamy w materiałach prasowych. Na razie nie wiadomo jakie dwa utwory zaśpiewa piosenkarka, ale mówi się, że będą to „Like a prayer” oraz nowa piosenka.

Źródło: EBU/KAN, inf. własne, fot. M. Błażewicz, 2019 – zespoły Tulia i Hatari

%d blogerów lubi to: