3 maja Tulia wylatuje do Tel Awiwu! Ostatnie przygotowania w Izraelu! Jak wyglądać będzie praca dziennikarzy w Centrum Prasowym?

Eurowizja 2019 coraz bliżej! Część dziennikarzy i redaktorów eurowizyjnych portali już dociera do Tel Awiwu 🇮🇱, a od jutra otwarte będzie Centrum Akredytacyjne przy Tel Aviv Expo. Centrum Prasowe w Pawilonie 11 otwarte zostanie w sobotę 4 maja o godzinie 9:00 i wtedy też rozpoczną się próby uczestników I półfinału. W tym roku, podobnie jak w Lizbonie, elementy Centrum Prasowego rozmieszczone będą w różnych obiektach. „Work area” znalazła się w Pawilonie 11, Centrum konferencyjne w Pawilonie 13, a pokoje do wywiadów w Pawilonie 12 – na razie nie wiadomo, czy pomieszczenia będą ze sobą jakkolwiek połączone. Centrum Prasowe działać będzie do 18 maja z jedną przerwą – 8 maja ze względu na Dzień Niepodległości Izraela, Tel Awiw Expo będzie nieczynne i żadne próby nie są zaplanowane na ten dzień. 3 maja pierwsze delegacje przylecą już do Tel Awiwu. Polska 🇵🇱 reprezentacja wylatuje z Warszawy w piątek o 10:10 i po przylocie na lotnisko będzie miała okazję jako jedna z pierwszych skorzystać z nowo otwartego VIP terminalu Fattal, który przez 2 tygodnie służyć będzie głównie na potrzeby logistyczne Eurowizji.

Nad bezpieczeństwem całego eventu czuwać ma od 8 do 9 tys. funkcjonariuszy policji, celników oraz ochroniarzy. Przygotowania do tak wielkiej i rozległej operacji są już na ukończeniu, funkcjonariusze szkolą się na wypadek różnych kryzysowych sytuacji, jak np. protesty aktywistów czy nalot rakietowy. Specjalnie przeszkolone osoby będą obecne także na lotnisku, by wspomóc przylatujących gości i przekazać im m.in. broszury z najważniejszymi instrukcjami bezpieczeństwa. Najpewniej większość delegacji eurowizyjnych nocować będzie w ośmiu hotelach przy Hayarkon Street, a nad ich bezpieczeństwem policja czuwać będzie 24 godziny na dobę. Transportowani będą z hotelu do Areny w ramach konwoju obstawionego policjantami na motorach, w związku z tym taki przejazd spowoduje tymczasowe blokady ruchu. Uformowanie konwoju ma zapewnić bezpieczne i szybkie przemieszczenie się delegatów tak, by nie dopuścić do opóźnień. Celem policji jest maksymalne poczucie bezpieczeństwa gości, gdyż w przypadku gdy jedna delegacja zgłosi jakiekolwiek uwagi w tym względzie, wywoła efekt domina i kolejni reprezentanci zaczną wątpić w wysoki poziom ochrony.

Nie tylko Francja zaprezentuje podczas Eurowizji nową wersję swojego utworu. Parę zmian wprowadzono też do „Home” Kobi’ego Marimi z Izraela. Wzmocniono warstwę instrumentalną co ma na celu wprowadzenie słuchacza w dostojny klimat. Wiadomo, że Kobi wystąpi na scenie z pięcioosobowym zespołem chórzystów, którzy nie będą się zbyt ruszać, a cały występ oparty ma być na grze świateł i wizualizacjach. W paru momentach na ekranach zobaczymy twarz wokalisty, a na koniec występu Kobi przejdzie z głównej sceny na wybieg. Przygotowania innych reprezentantów są już na finiszu – w tym roku wielu uczestników zdradziło swoje ekipy sceniczne, elementy choreografii czy ogólny plan na występ. Luca Hanni 🇨🇭 będzie mieć na scenie byłego tancerza Lady Gagi, z kolei łotewska formacja Carousel 🇱🇻 stawia na intymność i wiele ujęć z bliska.

Podobnie jak rok temu dziennikarze w Centrum Prasowym mogą śledzić próby i je relacjonować, ale z roku na rok coraz ostrzejsze są zasady względem publikowania materiałów. Tak jak w Lizbonie, dziennikarze którzy nie należą do oficjalnej delegacji danego kraju mogą przygotować jedynie 2-minutowy materiał video z całego dnia prób. Absolutnie zakazane jest publikowanie nagrania z próby pełnej piosenki. Nie można również korzystać z urządzeń wireless, robić zdjęć ekranom transmitującym próby czy transmitować przebiegu prób w Arenie. Dodatkowo, co jest nowością, zabronione jest streamowanie konferencji prasowych na profilach i fanpage’ach mediów społecznościowych co może oznaczać (ale nie musi), że portal Eurovision.tv będzie oferował transmisję lub obszerną relację video z każdego takiego spotkania. Nie ma też możliwości robienia live stream z Orange Carpet. Zakazów jest sporo, ale zobaczymy jak wyglądać to będzie w praktyce i co tak naprawdę będzie dozwolone, a co nie. Ważne jest to, że relacji z Centrum Prasowego na Dzienniku Eurowizyjnym nie zabraknie!

Przypominam, że Dziennik Eurowizyjny relacjonować będzie przygotowania do Eurowizji 2019 na żywo od 5 maja. Większość relacji dostępnych będzie na Facebooku, za pośrednictwem dwóch grup: głównej oraz specjalnie przygotowanej na okres eurowizyjny grupy VIP dostępnej dla stałych czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Znajdziecie tam m.in. relacje na żywo, filmy, zdjęcia i mnóstwo ciekawostek! Sporo materiału na pewno trafi też na profil instagram Dziennika Eurowizyjnego oraz na InstaStory. Oczywiście najważniejsze informacje i podsumowania każdego dnia prób publikowane będą na stronie Dziennik-Eurowizyjny.pl! Serdecznie zapraszam do spędzenia sezonu eurowizyjnego z Dziennikiem!

Źródło: Eurovision.tv, ESCkaz, Eurovoix, inf. własne, EBU, KAN, fot.: Instagram Kobi Marimi

%d blogerów lubi to: