Mateusz Szymkowiak przekaże polskie punkty w finale Eurowizji 2019! Wspierał Roksanę w Mińsku, pojedzie też do Tel Awiwu

Mateusz Szymkowiak poda w tym roku polskie punkty jurorskie podczas finału Eurowizji – ogłoszono w „Pytanie na Śniadanie”. Popularny prezenter TVP2 zrobi to już po raz drugi. Rok temu w ostatniej chwili zastąpił niedysponowaną Marcelinę Zawadzką i jak się okazało, szybka zmiana była udana bo młody prezenter, a także prowadzący „Carpathia Festival”, „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, magazynu „Lajk!” czy autor reportaży dla „Pytania na Śniadanie” okazał się stworzony do tej roli. Fani Eurowizji bardzo pozytywnie wypowiadali się o jego udziale w finale Eurowizji 2018, a spośród czterech ostatnich osób, które podawały punkty w finale, to właśnie on zdobył najwięcej głosów poparcia. W ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego uzbierał ponad 66% głosów, drugie miejsce miała Paulina Chylewska (2014) z wynikiem 23%, a trzecie Ola Ciupa (2015) – 7%.

Przechwytywanie

Podczas finału Eurowizji 2019 pochodzący ze Skarżyska Mateusz Szymkowiak wystąpi w garniturze z kolekcji Rafała Czapula, zresztą ten sam projektant ubierał prezentera także rok temu. Mateusz jest znany w środowisku fanów Eurowizji – od lat mocno wspiera i promuje konkurs, często też jest autorem różnego rodzaju reportaży poświęconych konkursowi w telewizji publicznej. Wraz z ekipą TVP przebywał w Mińsku i był świadkiem wielkiego sukcesu Roksany Węgiel – była to też jego pierwsza Eurowizja na żywo i od razu zwycięska! Warto dodać, że Mateusz będzie także w Tel Awiwie – pojedzie tam wspierać Tulię, przyglądać się Eurowizji od kuchni i relacjonować to wszystko dla TVP. Punkty poda jednak z Warszawy, w związku z tym będzie musiał wrócić do kraju przed finałem Eurowizji. Mateusz jest także zaangażowany w przygotowania do Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach, m.in. prowadził konferencję prasową poświęconą miastu-organizatorowi konkursu. Wielu fanów chciałoby, żeby współprowadził show na Śląsku.

W 25-letniej historii Polski na Eurowizji punkty ze studia TVP podawało wiele osób. W latach 1994-1999 był dziennikarz Jan Chojnacki. W 2001 i później w 2003-2007 wyniki telewidzów prezentował na żywo popularny aktor i dziennikarz Maciej Orłoś, który odszedł z Telewizji Polskiej w 2016 roku. W 2008 i 2009 roku w tej roli odnalazł się dziennikarz, reporter i prezenter TVP1 Radosław Brzózka – w tych latach współprowadził też polskie preselekcje do Eurowizji. Pierwszą kobietą podającą punkty z Warszawy była Aleksandra Rosiak w 2010 roku. Rok później w trakcie transmisji połączono się z Odetą Moro-Figurską. Po powrocie Polski na Eurowizję punkty ze stolicy Polski zaprezentowała Paulina Chylewska, a w 2015 roku zobaczyliśmy w tej roli Olę Ciupę, która dumnie reprezentowała nas na Eurowizji 2014 piorąc na scenie. W latach 2016-2017 jurorskie dwunastki prezentowała Anna Popek, a rok temu w tej roli zadebiutował Mateusz.

Źródło: TVP, inf. własne, fot: Instagram

 

%d blogerów lubi to: