Ania Wyszkoni i Blue Cafe w polskiej komisji podczas Eurowizji 2019! Logo Eurowizji Junior 2019 już znane? Sprawdź, kto został faworytem klubów OGAE!

Portal Eurovision.tv opblikował dziś listę wszystkich jurorów z 41 krajów, którzy wraz z widzami decydować będą o wynikach półfinałów i finału. Jurorzy głosować będą w swoich krajach, na podstawie transmisji na żywo prób wszystkich części ESC 2019 – na dobę przed właściwą transmisją w telewizji publicznej. Wyniki ich głosowania zostaną opublikowane po finale konkursu. W polskiej komisji 🇵🇱 znaleźli się tym razem Paweł Rurak-Sokal (reprezentant Polski na Eurowizji 2004 jako lider formacji Blue Cafe), Dominika Gawęda (aktualna wokalistka formacji Blue Cafe, podczas preselekcji narodowych występowała jako gość), Anna Wyszkoni (była wokalistka zespołu Łzy, z którym zajęła 2. miejsce w preselekcjach 2004, aktualnie popularna piosenkarka solowa, a dodatkowo w 2016 roku pełniła funkcję jurorki podczas preselekcji do JESC), Maciej Durczak (były menadżer zespołu Ich Troje, producent muzyczny, aktualnie mąż Ani Wyszkoni) oraz Rafał Brzozowski (nielubiany przez fanów Eurowizji laureat 2. miejsca w preselekcjach 2017 i zdobywca słynnych punktów nie za piosenkę, a za „osobowość i grę na fortepianie”). Publikacja tych nazwisk wywołała spore poruszenie wśród polskich fanów Eurowizji, którzy nie szczędzili słów krytyki pod adresem TVP, bo to nadawca dokonał wyboru. 69% głosujących w ankiecie na Facebooku uważa, że skład polskiej komisji jest po prostu beznadziejny, a 22% sądzi, że jest słaby. 6% nie ma zdania na ten temat, a raptem 3% pozytywnie ocenia skład jurorski. Głównym tematem krytycznych komentarzy jest m.in. obecność w tym zestawie Rafała Brzozowskiego oraz fakt, że w pięcioosobowym gronie mamy dwa duety powiązane ze sobą zawodowo czy prywatnie. Należy jednak podkreślić, że zarówno Ania Wyszkoni jak i Blue Cafe mają na koncie sporo hitów i mogą się pochwalić wieloletnim doświadczeniem. Średnia wieku polskiej komisji to 43 lata – najmłodsza jest Dominika Gawęda (34 lata), a najstarszy lider formacji Blue Cafe – Paweł Rurak-Sokal (57 lat).

Nie tylko w Polsce piosenki oceniać będą uczestnicy preselekcji. W wielu innych krajach postawiono na wykonawców związanych z konkursem. W Albanii 🇦🇱 są to m.in. finaliści Festivali i Kenges – 21-letni Dilan Reka czy Eranda Libohova, w Chorwacji 🇭🇷 Bojan Jambrošić i Franka Batelić, w Estonii 🇪🇪 Stefan Airapetjan, w Gruzji 🇬🇪 Mariam Lezhava, w Niemczech 🇩🇪 Michael Schulte, na Islandii 🇮🇸 Maria Olafs, na Litwie 🇱🇹 Girmante Vaiktute, w Mołdawii 🇲🇩 Geta Burlacu, w Rumunii 🇷🇴 Monica Anghel, w Rosji 🇷🇺 siostry Tolmachevy, w Serbii 🇷🇸 Sanja Ilić i Leontina Pat, w Słowenii 🇸🇮 Ula Lozar, a na Węgrzech 🇭🇺 Kati Wolf. Dodatkowo w jury są jedna z prowadzących ESC 2012 – Leyla Quliyeva (Azerbejdżan 🇦🇿), popularna piosenkarka Sophie Ellis-Bextor (Wielka Brytania 🇬🇧) czy Aleksandra Milutinović (twórczyni m.in. utworu „Rijeka bez imena” dla Bośni i Hercegowiny). Wśród grona jurorskiego mamy piosenkarzy, kompozytorów, autorów, producentów, dziennikarzy, muzyków, pedagogów, Dj-ów, aktorów, show-menów, choreografów, reżyserów, prezenterów, byłych szefów delegacji, menadżerów czy tancerzy. Połowę wpływu na wyniki Eurowizji ma 109 mężczyzn i 96 kobiet, a średnia wieku jurorów wynosi 41 lat. Trzy osoby nie skończyły jeszcze 20 lat – są to piosenkarka Adriana Miglane z Łotwy 🇱🇻 (19 lat), uczestniczka „X Factor” – Nicole Frendo z Malty (16 lat) 🇲🇹 oraz reprezentantka Słowenii na JESC i finalistka tegorocznych selekcji EMA – Ula Lozar (17 lat). Najstarszy jest 82-letni kompozytor i dyrygent Silvestar Glojnarić z Chorwacji.

Głosowanie klubów OGAE zakończone i znamy już pełne wyniki. Zwyciężyły Włochy 🇮🇹, zdobywając łącznie 411 punktów. Drugie miejsce miała Szwajcaria 🇨🇭 z wynikiem 406 punktów, a trzecie Holandia 🇳🇱 – 401 punktów. W top5 znalazły się też Norwegia 🇳🇴 (224 punkty) oraz Cypr 🇨🇾 (218 punktów), a w top10 fani umieścili również Szwecję, Azerbejdżan, Islandię, Rosję i Grecję. Polska 🇵🇱 zdobyła łącznie 7 punktów, tyle co Estonia 🇪🇪 – dało nam to 23. miejsce. Łącznie 29 krajów otrzymało jakiekolwiek noty. Głosowania klubów OGAE organizowane są od 2007 roku – wtedy też fanom udało się przewidzieć zwycięzcę, czyli Serbię 🇷🇸. Później trafiono też w 2009, 2012, 2013 oraz 2018 roku. W latach 2014-2015 OGAE Poll wygrały kraje, które w finale Eurowizji zajmowały 3. miejsca. Włochy wygrały głosowanie po raz trzeci – wcześniej triumfowały w 2015 i 2017 roku. Co ciekawe, Szwajcaria po raz trzeci zajmuje drugie miejsce. Wcześniej zdarzyło się to w 2007-2008 – w obu przypadkach reprezentanci tego kraju nie otrzymywali awansu do finału. Czy Lucę czeka taki sam los? Holandia po raz pierwszy w historii zajęła miejsce w top3 głosowań OGAE.

„Share the joy” – „Dziel się radością”. Taki będzie slogan Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach, na Śląsku 🇵🇱. Fani konkursu dotarli dziś do krótkiej prezentacji graficznej loga oraz sloganu. Logo będzie w formie bijącego serca i najprawdopodobniej zostało zatwierdzone przez Telewizję Polską, jednak oficjalne potwierdzenie nastąpi 13 maja podczas specjalnej konferencji prasowe EBU/TVP w Tel Awiwie. Dziś polskie media informują o tym, że Roksana Węgiel nie wystąpi podczas Eurowizji 2019, a jedynie udzieli wywiadu. Oczywiście, jak to u nas bywa, z nieistotnego tematu zrobiono dramatyczne nagłówki, oskarżając organizatorów Eurowizji 2019 o ignorowanie polskiej zwyciężczyni i zmienianie planów w ostatniej chwili. Fakt jest jednak taki, że żaden triumfator Eurowizji Junior nie wystąpił jako gość specjalny podczas Eurowizji dla dorosłych (zaraz po zwycięstwie) i nie zaśpiewał swojej piosenki w trakcie show i gdyby ekipa Roksany Węgiel o tym wiedziała, na pewno nie snułaby takich planów i nie rozpuszczała niesprawdzonych informacji, które teraz trzeba dementować. A żeby wiedzieć, wystarczyło np. przeczytać artykuł na Dzienniku Eurowizyjnym. Chyba, że chodzi o to, by nie ważne jak, ale pisać o Roksanie Węgiel. Tymczasem w środowe emisji programu „Pytanie na Śniadanie” (1 maja od 8:30) Telewizja Polska ogłosi nazwisko osoby, która przekaże jurorską dwunastkę podczas Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. 

 Źródło: EBU, TVP, OGAE International, Facebook, Wikipedia, Instagram, przegląd polskich mediów, inf. własne, fot.: Instagram Anny Wyszkoni 

%d blogerów lubi to: