Tulia w Londynie – zobacz nagrania z występu i wywiadów! Polki znów zachwyciły! Wiemy, kto wystąpi podczas półfinałów i finału Eurowizji 2019 – uwaga, spoilery i niespodzianki!

London Eurovision Party 2019 za nami 🇬🇧! Wczoraj w stolicy Wielkiej Brytanii wystąpiło 18 uczestników tegorocznej Eurowizji, w tym polskie reprezentantki – zespół Tulia 🇵🇱. Na początek zaprezentowali się jednak byli uczestnicy konkursu, w tym Magdalena Tul, która jako jedyna zaśpiewała w towarzystwie własnego zespołu (Martin Polak jako gitarzysta oraz Olga Barej i Rafał Supiński jako chórzyści). Wykonała nie tylko eurowizyjne „Jestem” z 2011 roku, ale też „Va Banque” (zgłoszone do preselekcji) i cover „To nie jaEdyty Górniak (ESC 1994). Wokalistka została bardzo ciepło przyjęta przez publikę, a wielu obserwatorów uznało, że niesłusznie zajęła w półfinale ostatnie miejsce. Tegoroczne reprezentantki – Tulia – spisały się doskonale, a utwór „Pali się” wykonały tak dobrze, że niektórzy uznali, że śpiewały z play-back’u, co jest oczywiście nieprawdą. Podobnie jak większość uczestników „London Eurovision Party” czy innych pre-parties Polki zastosowały podkład z nagranymi elementami chórku, co jest w pełni zrozumiałe i dozwolone oraz podyktowane m.in. krótkimi próbami i względami technicznymi. „Proszę o wyrozumiałość w imieniu wszystkich artystów. Nie zawsze, to jak wypadamy na dużych, dynamicznych koncertach jest w pełni naszej kontroli” – tłumaczyła Tulia na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego. Pomimo niewielkiej sceny, wokalistki ponownie wypadły żywiołowo, kolorowo i zapraszały publiczność do klaskania. W komentarzach pod nagraniami z występu zebrały mnóstwo pozytywnych komentarzy, na co wskazują też polskie media, cytując internautów, którzy twierdzą m.in., że Tulia może być „czarnym koniem” półfinału. Dziewczyny świetnie wypadły też w wywiadach, a redaktor ESCkaz uznał, że Tulia zdobyła go świetnym poczuciem humoru. Niestety, podobnie jak w Amsterdamie, Polki nie miały czasu na odpoczynek – dziś rano wyleciały do Tel Awiwu, z przesiadką w Rzymie. W Izraelu kręcić będą eurowizyjną pocztówkę z motywem tańca.

Podczas konferencji prasowej KAN w Tel Awiwie 🇮🇱 organizatorzy Eurowizji 2019 zaprezentowali gości specjalnych show, tym samym potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów. Pierwszy półfinał otworzy zwyciężczyni Eurowizji 2018 – Netta, która wykona „Toy” w nowej aranżacji. W Interval Act pojawi się natomiast Dana International, zwyciężczyni ESC 1998, ale na razie nie wiadomo, jaki utwór wykona. Atrakcją będzie też specjalny mash-up „Switch Song” w którym Conchita Wurst (ESC 2014 🇦🇹), Mans Zelmerlow (ESC 2015 🇸🇪), Verka Serduchka (ESC 2007 🇺🇦) oraz Eleni Foureira (ESC 2018 🇨🇾) zaśpiewają „nie swoje” piosenki! Conchita wykona „Heroes”, Mans „Fuego”, Verka „Toy”, a Eleni „Dancing Lasha Tumbai”. „Celebracja eurowizyjnej muzyki w nowej i niespodziewanej odsłonie” – głosiła prezentacja telewizji KAN. Dodatkowo bohaterowie „Switch Song” po swoich solowych wykonaniach zaśpiewają razem z Gali Atari (ESC 1979) jej utwór „Hallelujah”. Na początku Gali zaśpiewa kilka wersów po hebrajsku, później dołączy do niej Mans śpiewając po angielsku, a następnie Conchita, Verka i Eleni, by wspólnie oddać hołd temu wielkiemu przebojowi, eurowizyjnej muzyce i historii.

W drugim półfinale ponownie pojawi się Dana International, a w Interval Act zaśpiewają Shalva Band, faworyci izraelskiego talent-show. Chociaż niepełnosprawni umysłowo muzycy mieli spore szanse zostać reprezentantami Izraela, zrezygnowali z dalszego udziału w show ze względu na niechęć do uczestniczenia w próbach w trakcie szabatu. Telewizja KAN zdecydowała, że Shalva i tak pojawi się na Eurowizji – zaśpiewa „Million Dreams” w odniesieniu do motta konkursu. Dodatkowo organizatorzy pokażą też specjalny film poświęcony Izharowi Cohenowi (ESC 1978) i piosence „A ba ni bi” oraz multimedialną produkcję kompozytora, producenta, dyrygenta i filmowca – Kutimana. Będzie ona poświęcona 63-letniej historii Eurowizji. W finale znów wystąpi Netta – tym razem jednak zaśpiewa zupełnie nowy utwór, który opublikuje pod koniec miesiąca. Na scenie pojawi się też najbardziej znana izraelska aktorka – Gal Gadot, a muzycznym gościem specjalnym ma być Idan Raichel, jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych na świecie muzyków z Izraela. Wraz z 24 muzykami wykona utwór „Boee” – pod koniec występu na scenę wejdą wszyscy finaliści Eurowizji 2019. W Polsce Idan Raichel znany jest m.in. ze współpracy z Kayah nad hitem „Po co”. Piosenkę „Boee” wykonywał już zresztą w Polsce.

Co z Madonną? Telewizja KAN nie potwierdza rewelacji lokalnej prasy, jakoby udział amerykańskiej wokalistki był już potwierdzony, ale wyraża nadzieję, że tak się stanie. „Negocjacje mają się ku końcowi” – podano. W specjalnej prezentacji telewizja KAN podała, że wierzy, iż 60-letnia Madonna będzie doskonałym artystą, który da na eurowizyjnej scenie występ życia. Dodatkowo przypomniano, że wokalistka w ciągu ostatnich 20 lat wielokrotnie odwiedzała Izrael, zawsze z przesłaniem pokoju, tolerancji i jedności. Stawka pozakonkursowa wydaje się być dość zróżnicowana i ciekawa, więc jeśli ktoś czuje się dodatkowo zachęcony, to jutro będzie miał okazję by kupić bilety na Eurowizję. O godzinie 17:00 ruszy druga tura sprzedaży wejściówek – zapewne jednak z pominięciem tych części, które już zostały wyprzedane (np. finału). Bilety, w nowych niższych cenach, dostępne będą TUTAJ.

Kolejne kluby OGAE oddały już swoje głosy. 38 członków OGAE Węgry 🇭🇺 zdecydowało, że ich faworytem są Włochy 🇮🇹. Drugie miejsce ma Holandia, a trzecie Szwajcaria. Punkty dostały też Norwegia, Azerbejdżan, Hiszpania, Cypr, Islandia, Słowenia i Malta. W klubie OGAE Irlandia 🇮🇪 zagłosowało 89 osób – wygrała Holandia 🇳🇱, 10 punktów trafiło do Szwajcarii, a 8 do Szwecji. W top10 były też Włochy, Islandia, Azerbejdżan, Cypr, Norwegia, Rosja i Grecja. Włosi 🇮🇹 sami na siebie głosować nie mogli, więc OGAE Italia 12 punktów dało Szwajcarii 🇨🇭, 10 Hiszpanii, a 8 Holandii. Punkty trafiły też do Norwegii, Rosji, San Marino (aż 5!), Izraela, Szwecji, Islandii oraz Azerbejdżanu. Telewizja KAN przygotowała specjalną aplikację, która pozwoli każdemu miłośnikowi Eurowizji stworzyć własny skrót ulubionych piosenek, podzielić się nim oraz sprawdzić, jak głosowali inni. Aplikacja dostępna jest TUTAJ. Aktualnie liderem głosowania jest Holandia, drugie miejsce mają Włochy, a trzecie Rosja.

Trwa głosowanie w finale plebiscytu „Nasz Faworyt 2019”! Informacje na temat głosowania dostępne są TUTAJ!

źródło: LEP 2019, ESCkaz, Wiwibloggs, Konrad Zemlik, inf. własne, Facebook, EurovisionWorld, YouTube, Eurovoix, OGAE International, Eurovision.tv, fot.: Instagram (Szararoma)

%d blogerów lubi to: