Haga gospodarzem Eurowizji 2020? Kto jest faworytem Słowaków i reprezentanta Czarnogóry? Euroclub 2019 – kto będzie miał dostęp do imprez?

Chociaż Holandia 🇳🇱 jeszcze nie wygrała Eurowizji 2019, w tym kraju już myśli się o organizacji przyszłorocznego konkursu. Lokalna telewizja z Hagi – Omroep West – podaje, że partia polityczna Group de Mos – Heart for the Hague uważa, że Eurowizja 2020 powinna odbyć się właśnie w tym mieście. „Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu, ale zawsze możemy marzyć na głos. Jeśli bukmacherzy typują prawidłowo, Haga powinna zostać gospodarzem Eurowizji 2020” – mówi Ralf Sluijs dodając, że konkurs mógłby się odbyć na ADO Stadium. „Festiwal trwa co najmniej cztery dni, z półfinałami i finałem. Wszyscy uczestnicy oraz światowa prasa oraz goście będą spać, jeść i robić zakupy w Hadze. Wydane przez nich euro trafią bezpośrednio do kas fiskalnych naszych lokalnych przedsiębiorców” – przewiduje. Holandia do tej pory czterokrotnie organizowała Eurowizję, z czego dwukrotnie w Hadze, na terenie World Forum. Pierwszy raz konkurs trafił do Hagi po ostatnim triumfie Holandii na Eurowizji – w 1975 roku Teach-In wygrali, a rok później 18 krajów walczyło o Grand Prix w tym trzecim największym mieście kraju. Drugi raz Haga była gospodarzem w 1980 roku po tym jak Holandia zdecydowała się uratować Eurowizję. W 1979 roku drugi raz z rzędu wygrał Izrael, a telewizja IBA odmówiła ponownej organizacji. Na bycie gospodarzem konkursu nie zdecydowały się też Hiszpania i Wielka Brytania, więc ostatecznie telewizja NOS zdecydowała się to zrobić. W 1958 roku Eurowizja po raz pierwszy odbyła się w Holandii – w Hilversum. W 1970 roku impreza trafiła do Amsterdamu.

13 osób z OGAE Słowacja 🇸🇰 zdecydowało, że najlepszą piosenką tegorocznego konkursu jest „Arcade” Duncana Laurence 🇳🇱. 10 punktów dostały Włochy, a 8 Szwajcaria. Punkty ze Słowacji trafiły też do Cypru, Norwegii, Malty, Szwecji, Francji, Węgier oraz Grecji. Po głosowaniach dziewięciu klubów Włochy 🇮🇹 są na prowadzeniu (92), druga jest Szwajcaria (78), a trzecia Holandia (70). Daleko za nimi są Cypr i Szwecja (po 48 punktów). Polska jest aktualnie 15. z 7 punktami – remis z Francją i Portugalią. 20 krajów nie ma jeszcze żadnych punktów. Swoich faworytów ogłosił także Rizo Feratović, najstarszy członek czarnogórskiej formacji D mol 🇲🇪. Na pierwszym miejscu umieścił utwór, który sam śpiewa czy „Heaven”, a poza tym wysoko ocenił Maltę, Szwajcarię  i Serbię.

Euroclub w Porcie Tel-Awiw 🇮🇱 otwarty zostanie 11 maja, a bezpłatny wstęp będą mieć osoby akredytowane – delegacje, prasa i fani. Dodatkowo członkowie klubów OGAE będą mieli możliwość zakupu tygodniowych wejściówek do Hangaru 11, tak jak to miało miejsce w Kopenhadze. Telewizja izraelska potwierdziła, że do sprzedaży trafi ok. tysiąc takich biletów, a ich cena wyniesie ok. 500 zł za 8 wejść, w tym imprezę po „Carpet Orange” oraz afterparty po finale Eurowizji. Aktualnie trwają prace nad ustaleniem programu artystycznego w Euroclubie, a szefowie delegacji otrzymali już szczegółowe informacje i mogą myśleć o tym, czy warto by reprezentanci danych krajów tam wystąpili. Spodziewać się można wielu tegorocznych i byłych uczestników konkursu, w tym także eurowizyjnych zwycięzców. Program ma być opublikowany w przyszłym tygodniu i wtedy też ruszy sprzedaż biletów.

Zakończyło się głosowanie w II półfinale plebiscytu „Nasz Faworyt 2019”. Wyniki zaprezentowane zostaną jutro na grupie facebookowej przed „London Eurovision Party”.

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, OGAE International, Instagram, Oikotimes, KAN, fot.: Paul Bellaart – NOS/EBU

%d blogerów lubi to: