Cztery wokalistki formacji Tulia na czwartej pozycji startowej w I półfinale Eurowizji 2019! Sprawdź dane statystyczne i całą kolejność!

Europejska Unia Nadawców i telewizja KAN przed chwilą ogłosiły kolejność startową w półfinałach Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie 🇮🇱. W pierwszym półfinale wystartuje 17 krajów, stawkę otworzy jeden z faworytów – Cypr 🇨🇾, reprezentowany przez wokalistkę Tamtę i piosenkę „Replay”. Na zamknięcie…spora niespodzianka w postaci dyskotekowej piosenki „Say Na Na Na” tureckiego piosenkarza Serhata w barwach San Marino 🇸🇲. Mało kto się tego spodziewał! Polska reprezentacja – zespół Tulia 🇵🇱 – zaśpiewa z numerem czwartym, co oznacza, że nasz kwartet na scenę wyjdzie po DJ-u Darude z Finlandii 🇫🇮, a przed hipsterskim duetem ze Słowenii 🇸🇮.

Statystycznie…jest tak sobie. Czwarta pozycja tylko dwa razy dała awans w pierwszym półfinale, licząc od 2008 roku. Po raz pierwszy klątwę czwartej pozycji startowej we wtorkowej rundzie złamała Sanna Nielsen, reprezentująca Szwecję w 2014 roku 🇸🇪. Drugi reprezentant, który zdobył awans z tej pozycji to Węgier Freddie w 2016 roku 🇭🇺. Dziewięć innych państw poległo, w tym m.in. Kristina Pelakova ze Słowacji w 2010 („Horehronie”) 🇸🇰, Emmy z Armenii w 2011 („Boom Boom”) 🇦🇲, Trintje z Holandii w 2015 („Walk away”) 🇳🇱 czy ostatnio Sennek z Belgii („A matter of time”) 🇧🇪. Gdyby był to drugi półfinał, sytuacja byłaby lepsza – tam spośród 11 podejść aż 6 razy otrzymano awans z czwartej pozycji. Warto zauważyć, że w ciągu dwóch ostatnich Eurowizji 4. miejsce startowe nie dało awansu w żadnej grupie. Dodatkowo spośród 11 państw, które występowały w półfinale po Finlandii do finału awansowało na przestrzeni lat pięć krajów. Z kolei wśród państw które od 2008 prezentowały się na scenie przed Słowenią aż osiem dostało się do finału! To tylko statystyki 🙂

Drugi półfinał otwierają i zamykają wzajemni wrogowie. Pierwsza na scenę wyjdzie Ormianka Srbuk 🇦🇲, z kolei ostatni będzie Azer Chingiz 🇦🇿. Szwajcar Luca Hanni 🇨🇭, który aktualnie jest w top3 bukmacherów, także ma 4. pozycję, analogicznie do Tulii. Holender 🇳🇱 (lider notowań) wystąpi jako 16., a Rosjanin 🇷🇺 (vice-lider) dostał w II półfinale pozycję trzynastą. Kolejność będzie wykorzystana nie tylko podczas właściwego show, ale też przy przygotowywaniu programu prób technicznych. Pierwszą reprezentantką, która stanie na scenie w Tel Aviv EXPO już 4 maja będzie Cypryjka Tamta. Pierwsza polska próba techniczna odbędzie się w sobotę 4 maja ok. południa.

Trwa głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt 2019”! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, statystyki własne, fot.: Fakt

%d blogerów lubi to: