Posłuchaj nowej „Kruny” Neveny z Serbii! Co Sergey Lazarev sądzi o konkurencji? Dania wystartuje w Eurowizji Chórów!

Dziś swoją oficjalną premierę miała eurowizyjna wersja ballady „Kruna” Neveny Božović 🇷🇸, zwyciężczyni Beoviziji 2019 i reprezentantki Serbii na Eurowizji w Tel Awiwie. Piosenkę „dopieścił” Darko Dimitrov, który wcześniej współpracował z wieloma eurowizyjnymi artystami z regionu. Wzbogacono głównie warstwę instrumentalną i wzmocniono chórek, w którym teraz słychać zarówno męski jak i żeński głos. „Piosenka brzmi teraz mocniej i bardziej kompletnie” – podaje ESCserbia.com. Wiemy, że w ramach promocji Nevena planuje wydać też angielską wersję piosenki, ale w nieco innej aranżacji – utwór będzie dłuższy niż regulaminowe trzy minuty. Podobnie zresztą zrobiono w 2013 roku z „Ljubav je svuda”, wydanym w oficjalnej wersji po serbsku, ale z angielską, balladową wersją, która zresztą oceniana była lepiej niż wariant wykonany podczas półfinału w Malmo. Już 6 kwietnia Nevena wystąpi podczas „Eurovision in Concert” w Amsterdamie, gdzie spotka się m.in. z reprezentantami Białorusi, Gruzji, Szwajcarii, Polski, Rumunii czy Czech. Dla Serbki Holandia jest zresztą szczęśliwym krajem, bo to właśnie tam, podczas Eurowizji Junior 2007 w Rotterdamie zajęła 3. miejsce dla Serbii za balladę „Piši mi”.

Polki z zespołu Tulia 🇵🇱 jako pierwsze wypowiedziały się publicznie na temat piosenek konkurentów, a ich wspólne top3 to Włochy, Islandia i Portugalia. Niedawno o „Soldi” pozytywnie wypowiadał się też Conan Osiris z Portugalii 🇵🇹, z kolei Rosjanin Sergey Lazarev 🇷🇺 uważa, że najsilniejsze w tym roku są Cypr i Holandia. Co prawda wokalista powiedział to w wywiadzie z telewizją holenderską, więc wypadało skomplementować „Arcade”, ale uznał też, że jest zbyt wcześnie by przewidzieć, kto wygra. „Występy sceniczne mogą zmienić wiele w rankingach, a dopiero w maju dowiemy się co przygotowały delegacje” – powiedział, dodając, że rozumie wysokie oczekiwania wobec samego siebie i ballady „Scream”, zwłaszcza, że całkiem niedawno reprezentował już Rosję na Eurowizji i wygrał televoting. Reprezentant Rosji na razie nie zapowiedział udziału w żadnym eurowizyjnym evencie (poza Moscow Eurovision Party), a aktualnie koncertuje w Niemczech, gdzie już śpiewa dla publiczności swoje „Scream”. Dziś występuje w Braunschweig, jutro w Dortmundzie, a w sobotę w Berlinie. Na trasie ma też Pforzheim oraz Offenbach.

Dania 🇩🇰 dołącza do Eurowizji Chórów 2019, której finał odbędzie się 3 sierpnia w Goteborgu. Udział telewizji DR potwierdziła już Europejska Unia Nadawców, tym samym w Szwecji o Grand Prix rywalizować będzie 11 chórów. Będzie to drugi start Duńczyków w konkursie – pierwotnie nie planowali uczestnictwa, ale zostali nakłonieni przez EBU. Być może stawka jeszcze się powiększy – jak już wcześniej informowałem, może dojść do całkiem zaskakującego debiutu Katalonii i telewizji TV3 nawet, jeśli nie jest ona jeszcze aktywnym członkiem Unii. Na ten moment nie ma żadnych przesłanek co do debiutu Polski 🇵🇱 podczas Eurowizji Chórów. TVP Kultura planowała uczestniczyć w tym roku w Eurowizji dla Młodych Tancerzy, ale konkurs anulowano ze względu na brak nadawcy chętnego do organizacji show. Przypomnę, że nasze wspaniałe tancerki – Wiktoria Nowak oraz Paulina Bidzińska wygrały dwie ostatnie edycje EYD.

Weź udział w akcjach specjalnych Dziennika Eurowizyjnego!

Źródło: ESCserbia, Evropesma, Eurovoix, Instagram, EBU, Wikipedia fot.: M. Błażewicz 2019 (Belgrad)

 

 

%d blogerów lubi to: