Kto przygotuje występ dla Szwajcara, a kto wspierać będzie Rosjanina? Eurowizyjne imprezy – czego się spodziewać? Kolejność półfinałowa I półfinału według czytelników!

Wiemy już coraz więcej na temat występu Sergey’a Lazareva 🇷🇺 w Tel Awiwie. Reprezentant Rosji już zapowiedział, że prezentacja sceniczna będzie bardziej epicka niż filmy. Czy tak faktycznie będzie? Przekonamy się na próbach. Wiemy, że prezentacja na pewno będzie międzynarodowa. Sergey będzie najpewniej jedynym Rosjaninem na scenie. W skład jego chórku wejdą Szwedzi 🇸🇪 Jennie Jahns, Adam Svensson, Simon Lingmerth i Erik Segerstedt. Jennie i Adam towarzyszyli już Lazarevowi podczas Eurowizji 2016, a dodatkowo Jennie aż czterokrotnie wspierała Azerbejdżan w roli chórzystki. Erik zajął II miejsce w jednej z edycji „Idola”, a w 2013 roku wystartował w Melodifestivalen z utworem „Hello Goodbye” (duet z Tone Damli) i dotarł do dogrywki. Cała ekipa chórzystów, wraz z samym Sergey’em, szkolona będzie przez eurowizyjnego vocal coacha – Alexa Panayi’ego 🇨🇾. Z jego eurowizyjnych zasług i aktywności utworzyła się już spora lista. Poza reprezentowaniem Cypru (jako główny solista jak i chórzysta), uczestnictwu w preselekcjach narodowych i produkowaniu występów był też nauczycielem śpiewu dla reprezentantów takich państw jak Grecja, Białoruś, Azerbejdżan, Rosja czy Mołdawia.

Poza Antoniją Gigovską na scenie podczas występu Tamary Todevskiej z Macedonii Płn. 🇲🇰 pojawią się też Aleksandra Janeva i Vasil Garvanliev. Ekipa będzie miała w Tel Awiwie własnego stylistę, a za występ sceniczny odpowiadać mają Szwedzi. Na razie nie wiadomo jaka będzie koncepcja. W jednym z wywiadów Todevska przyznała, że otrzymała setki propozycji muzycznych z Macedonii i nie tylko, ale gdy tylko usłyszała „Proud”, wiedziała, że to jest utwór, który chce zaśpiewać w Izraelu. Tymczasem Sacha Jean-Baptiste będzie tworzyć występ sceniczny reprezentacji Szwajcarii – Luci Hanni’ego 🇨🇭(na zdj.). Ta szwedzka choreografka już od lat aktywnie uczestniczy w Eurowizji, pracując dla wielu krajów. W tym roku odpowiedzialna będzie zarówno za Cypr jak i Szwajcarię, z kolei rok temu działała przy występach Cypru, Australii i Bułgarii.

Według nieoficjalnych informacji zespół Tulia 🇵🇱 wystąpi podczas trzech eurowizyjnych imprez – w Amsterdamie (6 kwietnia), w Londynie (14 kwietnia) i w Madrycie (19-20 kwietnia). Nic nie mówi się na razie o możliwości udziału Tulii podczas imprez w Rydze (12 kwietnia) i Moskwie (24 kwietnia). Na ten moment 16 reprezentantów z ESC 2019 (nie licząc Tulii) planuje występ w stolicy Holandii 🇳🇱, z kolei 11 uczestników na pewno pojedzie do Londynu 🇬🇧. Poza możliwością występu przed fanami Eurowizji, reprezentanci mają też okazję spotkania z mediami i udzielenia wywiadów, głównie w języku angielskim. Dla wielu z nich będzie to też okazja by się nawzajem poznać i np. poznać piosenki konkurencji. W tym roku jedna z głównych (chociaż bardzo młodych) imprez – „Israel Calling” nie odbędzie się ze względu na organizację Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Bazując na ubiegłym roku, tylko imprezy w Rydze i Moskwie miały profesjonalny „stream” internetowy. Pozostałe koncerty dało się śledzić na żywo poprzez internet, ale głównie dzięki amatorskim transmisjom wprost z rozkrzyczanej publiczności.

Według ok. 90 osób głosujących w plebiscycie „Bjorkman DE” polegającym na ustaleniu kolejności startowej półfinałów stawkę I grupy otworzy Białoruś 🇧🇾 (co potwierdzono też poprzez głosowanie na Facebooku). Na pozycji drugiej byłaby Serbia 🇷🇸, Polska wystąpiłaby jako piąta 🇵🇱, a Cypr 🇨🇾 miałby 9. pozycję startową. W drugiej części Grecja 🇬🇷 byłaby czternasta, a Islandia 🇮🇸 ostatnia. Dodatkowo głosowanie członków grupy facebookowej pokazało, że nie ma jednego „typowania” na to, kto zamknie stawkę – najwięcej głosów zdobyła Grecja i „Better Love”, ale islandzki „hejt” grupy Hatari był bardzo blisko wygranej. 25,6% typujących w plebiscycie „Bjorkman DE” uważa,. że Polska wystąpi jako piąta, 20,9% daje jej szóstą pozycję startową, a 12,8% czwartą.Nikt nie typował Tulii do otwarcia półfinału. Dziś po godzinie 18:00 dowiemy się, jak czytelnicy obstawiali kolejność w II półfinale. Szczegóły znajdziecie na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego.

Wciąż trwa głosowanie w pierwszym etapie plebiscytu „Miss i Mister Eurowizji 2019”. Szczegóły znajdziecie poniżej:

MISS EUROWIZJI 2019

MISTER EUROWIZJI 2019

Żródło: Eurovision Fun, ESCkaz, Nezavisen Vesnik, Eurovoix, Let’s Talk About ESC, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: