Niespodzianka w Rumunii! Ester Peony do Tel Awiwu! Z którym utworem Tulia będzie reprezentować Polskę na Eurowizji? TVP Info zdradza nowe szczegóły

Mało znana w Rumunii 🇷🇴 wokalistka – Ester Peony (Ester Alexandra Cretu) – zdołała wygrać finał preselekcji ze względu na nierówne proporcje w głosowaniu jury i widzów. Jurorzy międzynarodowi przyznając punkty zapewnili jej sporą przewagę nad Laurą Bretan i Bellą Santiago, które miały być głównymi bohaterkami wieczoru. Głos widzów liczył się jako jedna punktacja jurorska i ich 12 punktów dla „Dear Father” nie przeszkodziło Ester (na zdj.) w zwycięstwie. W televotingu jej piosenka „On the Sunday” dostała raptem 3 punkty. Łącznie uzbierała 65 punktów, Laura miała ich 60, a Bella 58. Na ostatnim miejscu znalazła się Teodora Dinu – miała tylko 7 punktów. Wyniki były ogromnym zaskoczeniem dla obserwatorów, mało kto wierzył, że zwyciężyć może ktoś inny niż dwie najsilniejsze faworytki. Piosenkę „On the Sunday” Ester napisała razem z Alexandru Serbu, a tekst przygotowała Ioana Victoria Badea, która jest też oficjalną makijażystką i stylistką wokalistki. Aktualnie znamy już 10 (11, jeśli licząc Lucę Hanni ze Szwajcarii) uczestników II półfinału i cztery utwory. W I grupie mamy już jedenastu reprezentantów i pięć (licząc z Polską to sześć) piosenek.

Ze względu na żałobę narodową w dniach 15-16 lutego dopiero dziś TVP Info 🇵🇱 zaczęła informować o wyborze Telewizji Polskiej w sprawie reprezentanta na Eurowizji 2019. Jak podano dziś w „Serwisie Info”, nadawca otrzymał około 140 zgłoszeń, a komisja zdecydowała, że najlepszą propozycję ma Tulia. Wyemitowano też utwór „Pali się” podkreślając, że „być może” jest to utwór na Eurowizję.

Z kolei w programie „Info Dzień” przedstawiono sylwetki czterech artystek z zespołu Tulia i przypomniano, że nasz kraj wystartuje w pierwszej połowie półfinału. Wypowiedział się też jeden z członków komisji – Konrad Smuga – który stwierdził, trudno było podjąć decyzję. W reportażu zapytano też przechodniów o opinię o Tulii. Z kolei w porannym programie informacyjnym podczas rozmowy z innym członkiem komisji podano, że Tulia to połączenie tradycji z nowoczesnością. Zdradzono również, że na ten moment pod uwagę brane są dwa utwory – jeden, który posiada już teledysk (zapewne chodzi o „Pali się”) i drugi, mniej znany, ale również pochodzący z albumu formacji. W poniedziałek odbyć się mają rozmowy zespołu, TVP i Universal Music Polska na temat ewentualnych modyfikacji w proponowanym utworze, także pod kątem języka – w grę może wchodzić pełne przetłumaczenie tekstu na angielsku lub wersja dwujęzyczna. W ankiecie na Facebooku fani zdecydowanie popierają opcję śpiewania tylko w języku ojczystym.

W głosowaniu polskich czytelników Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku piosenka „Pali się” zdobyła aż 364 głosy, drugie miejsce miał utwór „Trawnik” (w oryginale śpiewany z Kasią Kowalską) – 109 głosów, a trzecie „Dreszcze” (40 głosów). Więcej szczegółów na temat piosenki oraz przygotowań do Eurowizji poznamy w ciągu najbliższych pięciu dni. Telewizja Polska ma niebawem zorganizować konferencję prasową z udziałem Tulii. Dokładny termin spotkania nie jest jeszcze znany.

Źródło: TVR, Archiwum Eurowizji, TVP Info, Z. Tomasik, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: