Laura kontra Bella – wielki pojedynek dziś w Rumunii! Plagiaty na Węgrzech i w Chorwacji? Kto wygrał półfinał w Portugalii?

To jeszcze nie koniec preselekcyjnych emocji w ten weekend! Dziś wielki finał Selectia Nationala w Bukareszcie 🇷🇴 z ogromnym ekranem LED, videomappingiem i efektami specjalnymi, ciekawą stawką i bogatym line-upem gości specjalnych. O wyjazd do Tel Awiwu walczy dziś dwunastu kandydatów, chociaż nie ma co ukrywać, że główny pojedynek rozegra się między Laurą Bretan (foto) a Bellą Santiago. Ta pierwsza mieszka w Chicago 🇺🇸 i dopiero niedawno otrzymała rumuńskie obywatelstwo, a druga od paru lat mieszka w Rumunii chociaż pochodzi z Filipin 🇵🇭 i na razie ma jedynie status rezydenta. Obie wygrały swoje półfinały, chociaż Laura dostała więcej punktów od jurorów. Rumuńscy jurorzy nie będą dziś jednak głosować, a ich rolę przejmie komisja międzynarodowa, która wspólnie z widzami wskaże zwycięzcę. Poza Laurą i Bellą wystąpią dziś także m.in. mieszkająca w Niemczech 🇩🇪 Linda Teodosiu, belgijski wokalista Olivier Kaye 🇧🇪, fanka Eurowizji Teodora Dinu, subtelna Ester Peony czy Letitia Moisescu z grupą Sensibil Balkan. Show poprowadzą Alina Ionescu, Aurelian Temisan i Ilinca Avram, a po raz pierwszy w historii preselekcji wystąpią tam aż dwie zwyciężczynie Eurowizji: Netta z Izraela i Emmelie de Forest z Danii. Będzie też Albanka Inis Neziri, triumfatorka festiwalu Cerbul de Aur. Finał transmitowany będzie przez TVR1, TVR Moldova, TVR HD, TVRi oraz w Internecie przy pomocy platformy TVR+. Startujemy dziś o 19:30, a konkurs zakończy się ok. 22:30. 

Matay z „Perfeito” to zwycięzca I półfinału preselekcji portugalskich 🇵🇹. Wokalista dostał 12 punktów od jury i 10 od widzów, co pozwoliło mu triumfować. Drugi był faworyt fanów – Conan Osiris ze świetnym występem do „Telemoveis” – dostał najwyższą notę od widzów, ale u jurorów był dopiero czwarty. Awans otrzymali też Calema oraz Ana Claudia, która zremisowała z Joao Camposem, jednak w tym przypadku decydowały głosy jurorów, tym samy Joao odpadł z dalszej rywalizacji. Drugi półfinał już za tydzień! Preselekcyjne półfinały odbędą się jeszcze w Szwecji (już ostatni + dogrywka) i w Serbii (dwa półfinały pod koniec lutego). Pozostałym państwom pozostały już tylko finały do zorganizowania.

Skandal na Węgrzech 🇭🇺! Pod koniec wczorajszego półfinału Freddie odczytał specjalne oświadczenie telewizji MTVA informując, że jeden utwór z finału preselekcji „A Dal” może być plagiatem. Nie podano jednak o którą piosenkę chodzi – pewne jest, że telewizja stworzyła specjalną komisję, która zbada zasadność oskarżeń i jeżeli uzna je za prawdziwe, zdyskwalifikuje danego wykonawcę. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, wtedy miejsce wyrzuconego uczestnika zajmą grupa Konyha lub wokalista Gergo Olah, zależnie od tego z którego półfinału pochodził nieregulaminowy utwór.

Nie wszyscy są zadowoleni ze zwycięstwa Roko Blaževicia we wczorajszym finale „Dory” 🇭🇷. Portal Index.hr informuje, że wielu internautów krytykuje skrzydła wokalisty, które kojarzą im się z występem Elnura Husseynova z Azerbejdżanu podczas Eurowizji 2008 w Belgradzie. Dodatkowo pojawiły się oskarżenia, że „The Dream” jest zbyt podobne do piosenki „Winston Churchill’s BoyBenjamina Clementine (od 1:40). W specjalnej ankiecie portalu 41% internautów przyznało, że są pewne podobieństwa, ale nie jest to plagiat. 38% jest zdania, że zbieżność brzmienia jest zbyt oczywista. 21% twierdzi, że „The Dream” jest utworem w pełni oryginalnym. Zwycięzca Dory nie przejmuje się krytyką i już zapowiedział, że skrzydła na pewno będą elementem jego występu w Tel Awiwie, a może nawet uda mu się wzlecieć ponad scenę, tak jak to wczoraj spektakularnie zrobiła Franka Batelić podczas Opening Act. „To najwspanialszy dar od Boga, jestem szczęśliwy, że właśnie tak rozpoczyna się moja kariera” – powiedział Roko. W wieku 16 lat wokalista zwyciężył w serbskim talent-show „Pinkove zvezdice”, zdobywając najwięcej głosów od publiczności. Rok później zajął II miejsce w „RTL Zvijezdice”.

Fokas Evagelinos 🇬🇷 będzie odpowiedzialny za występ Miki’ego Nuneza 🇪🇸 podczas finału Eurowizji 2019 – taką informację potwierdziła telewizja RTVE. Grecki choreograf ma ogromne doświadczenie eurowizyjne, a od lat wchodzi w skład tzw. „Dream Team-u” Filipa Kirkorova. Evangelinos stworzył występy sceniczne m.in. dla reprezentantów Rosji (Sergey Lazarev, Dima Bilan, Tolmachevy), Azerbejdżanu (Farid Mammadov), Grecji (Sakis Rouvas, Helena Paparizou), Ukrainy (Ani Lorak), Białorusi (Dima Koldun) i Mołdawii (DoReDos). Po raz pierwszy pracować będzie dla delegacji Hiszpanii, ale pewne jest, że zaangażuje się również w prezentację sceniczną Sergey’a Lazareva podczas jego tegorocznego powrotu na Eurowizję.

Źródło: TVR, inf. własne, Wikipedia, ESCbubble, Index.hr, ESCkaz, Fokas Evangelinos fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: