Znamy reprezentantkę Grecji! Miki nagrał teledysk! Serbia podzieliła uczestników! Kto jest faworytem w Chorwacji? Nowe informacje z Litwy i Szwecji!

UPDATE: Katerine Duska 🇬🇷 została oficjalnie potwierdzona na stanowisku reprezentanta Grecji podczas Eurowizji 2019. Komisja telewizji ERT uznała, że muzyka wokalistki ma unikatowe brzmienie, ale zwróciła też uwagę na jej talent do komponowania i pisania tekstów oraz do tworzenia muzyki nowoczesnej, jednocześnie nie korzystając z utartych schematów. Oficjalna prezentacja reprezentantki nastąpiła w programie informacyjnym telewizji ERT. Nadawca poinformował również, że będzie transmitował obydwa półfinały Eurowizji 2019, a komentatorami konkursu będą Maria Kozakou oraz Giorgos Kapoutzidis.

Kombinacja imprezy, kolorów, tańczących ludzi – świetna zabawa i pozytywna energia” – tak swój klip do „La Venda” opisuje reprezentant Hiszpanii 🇪🇸, Miki Nunez (na zdj). Teledysk został dziś nagrany w Barcelonie, a swoją premierę (wraz z nową wersją piosenki) będzie mieć w marcu. Wokalista ma nadzieję, że dzięki klipowi i eurowizyjnemu występowi przesłanie utworu będzie lepiej zrozumiałe dla osób, które nie znają hiszpańskiego. Nie chodzi tylko i wspólną zabawę, ale też o miłość do innych i samego siebie. Reżyserami klipu są Adria Pujol i Felix Cortes. W nagraniach brało udział ok. 20 osób oraz statyści. Wiadomo, że reprezentant Hiszpanii wystąpi w imprezie OGAE Szwecja w Sztokholmie 8 marca i będzie też uczestnikiem eurowizyjnych imprez w Amsterdamie i Madrycie.

Po konsultacji z lokalnymi fanami Eurowizji telewizja serbska 🇷🇸 zdecydowała się na samodzielny podział półfinałowy i ustalenie kolejności startowej, bez losowania. Pierwszy półfinał (27.02.) otworzy grupa Funked Up, z numerem szóstym zaśpiewa Saška Janks, a stawkę zamknie duet Natašy i Uny. W tej grupie rywalizować będą też m.in. Dunja Vujadinović, Mr Doo, Ivana Vladović, Ivan Kurtić, Aleksandra Sekulić czy Extra Nena .Pierwszy półfinał poprowadzą Dragana Kosjerina i Ivan Mihailović. W drugiej grupie na początek usłyszymy zespół Sanya D Rio, Nevena Božović będzie szósta, Dženan Lončarević dziesiąty, a ostatnia Tamara Milanović. O awans z tego półfinału powalczą też m.in. Ana Popović, Lord czy Jana Šušteršič. Kristina Radenković i Slaven Došlo dostali za zadanie poprowadzić II półfinał. Z każdej grupy do finału wejdzie po sześciu kandydatów, a o wynikach decydować będą widzowie oraz jurorzy (50/50). Finał, 3 marca, poprowadzą wymienieni już prezenterzy, a także Ana Babić i Bojana Marković.

W Opatiji 🇭🇷 trwają już próby przed sobotnim finałem Dory. Wiemy, że Luka Nižetić przygotował bardzo dynamiczny występ, a Roko Blaževič będzie miał na sobie…białe skrzydła. To właśnie młody Roko, dla którego piosenkę napisał Jacques Houdek, prowadzi w większości chorwackich ankiet internetowych, np. na portalu 24sata ma 31% poparcia, a drugi jest Luka (21%). Na Index.hr Roko ma ponad 2,3 tysiące pozytywnych głosów, a jedynie 569 negatywnych i zdecydowanie prowadzi w głosowaniu. Drugi jest Luka (1,2 tys. głosów na TAK, a 568 na NIE), a trzecia Lorena, która ma już tylko 894 „łapek w górę”. Należy zwrócić uwagę, że tylko te trzy piosenki miały więcej głosów pozytywnych niż negatywnych! Najniżej oceniana jest Lidija Bačić, ale blisko dna są też Jure Brkljača i Gelato Sisters. Także fani Eurowizji głosujący w ankiecie Wiwibloggs stawiają na Roko (28,58%), drugi jest Luka (22,17%), a trzecia Lorena (20%). Pozostali są daleko w tyle.

Jedna z faworytem preselekcji na Litwie 🇱🇹, Monika Marija, wystąpi w sobotnim półfinale z utworem „Criminal”, ale prosi fanów…by na nią nie głosowali. Wokalistka chce wystąpić w finale tylko z jednym utworem, tj. „Light on”, z którym wygrała I półfinał. „W sobotę zaśpiewam Criminal całym swoim sercem, a w finale spotkamy się z Light On” – zapowiedziała, prosząc, by widzowie nie marnowali na nią sms-ów w sobotę. Brak udziału w drugim półfinale skutkowałby karą finansową, dlatego Monika Marija musi w nim wystąpić. Jeśli okaże się na tyle dobra, by wejść do finału (nawet pomimo swojego apelu), w finale zapewne będzie musiała śpiewać dwie piosenki, co może spowodować rozłożenie się głosów i przegraną.

Na SVTplay dostępne są już fragmenty piosenek z III półfinału Melodifestivalen 🇸🇪. Wielu fanów narzeka jednak na niski poziom utworów. Stawkę otworzy duet The Lovers of Valdaro z utworem Thomasa G:sona. Drugie będą Dolly Style (aktualny skład to Vilma, Mikaela i Caroline) z „Habibi”, a następnie na scenę wejdzie Martin Stenmarck (ESC 2005) z utworem po szwedzku. Z pozycji czwartej wystartuje wokalistka legendarnej grupy AlcazarLina Hedlund, a z piątej kolejny członek grupy FO&OOmar Rudberg. Warto wspomnieć, że jego kolega Oscar Enestad w II półfinale zajął ostatnie miejsce. Szósta w kolejności zaśpiewa laureatka 2. miejsca w „Idolu” – Rececka Karlsson, a stawkę zamknie 31-letni „Lapończyk z Kolumbii” czyli Jon Henrik Fjällgren, jeden z faworytów preselekcji.

Źródło: ESCkaz, ESCserbia.com, Index.hr, 24sata, Eurosong.hr, HRT, Wiwibloggs, Eurovoix, Facebook, SVTplay, Wikipedia, fot.: ESCkaz, RTVE

%d blogerów lubi to: