Znamy reprezentanta gospodarzy i fragmenty piosenek z Chorwacji! Australia na dłużej w konkursie Eurowizji! Co nas czeka w weekend?

27-letni Kobi Marimi z Ramat Gan 🇮🇱 wygrał wczorajszy finał preselekcji izraelskich i to on zaśpiewa w finale Eurowizji 2019 pod flagą gospodarzy. Śpiewa od 13 roku życia, ale nigdy nie zajmował się tym profesjonalnie i swoje umiejętności wokalne po raz pierwszy mógł pokazać dopiero w ramach programu „Hakokhav Haba”. Zadebiutował tam w ramach szóstego odcinka, śpiewając „Sweet Dreams” – zdobył poparcie wszystkich jurorów i łącznie aż 92% głosów, co pozwoliło mu przejść dalej. W kolejnej rundzie wykonał „Jar of Hearts” i uzyskał łącznie 80% głosów (poparcie czterech jurorów). W rundzie „Top20” zaprezentował swoją wersję utworu „Mad World”, która dała mu jedynie 57% poparcia (i głosy od trzech jurorów), ale i tak awansował. W pierwszym ćwierćfinale wystąpił z eurowizyjnym „Fuego” (80% i poparcie czterech jurorów), w drugim za „Circle of life” miał 70%. Trzeci ćwierćfinał też udało mu się przejść („This is me” – 81%), ale w czwartym powinęła mu się noga. Za „Diamonds” zebrał jedynie 48% głosów i odpadł z programu. Powrócił jednak 7 lutego za sprawą rundy „dzikiej karty” – pokonał Oshera Bitona, co pozwoliło mu wrócić do programu i awansować do czwartego półfinału, gdzie wyrzucił z gry Daniela Barzilai i wraz z Shefitą wszedł do finału. W finale wyeliminował Mayę Buskilę, która „wyłożyła” się na „Euphorii”. W superfinale zdobył najwięcej głosów zarówno od jurorów jak i od widzów. Łącznie dało mu to 215 punktów i 1. miejsce. Druga była Ketreyah (165 punktów), a trzecia Shefita (160 punktów). Piosenkę eurowizyjną dla Kobiego poznamy 10 marca.

Telewizja australijska SBS 🇦🇺 otrzymała od Europejskiej Unii Nadawców prawo do stałego uczestnictwa w Konkursie Piosenki Eurowizji przez pięć lat, czyli do 2023 roku włącznie. Jako powód takiej decyzji wskazuje się ogromne zaangażowanie australijskiego nadawcy w Eurowizję, zarówno przed oficjalnym uczestnictwem (konkurs transmitowany jest tam od 35 lat) jak i po roku 2015. Jak zgodnie twierdzą przedstawiciele EBU i SBS, nikt nie spodziewał się takiego wzrostu zainteresowania konkursem oraz tego, że australijscy reprezentanci będą w Europie tak doceniani. W tym roku telewizja SBS po raz pierwszy w historii zorganizowała preselekcje narodowe – finał okazał się być najchętniej oglądanych programem od ostatnich Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Nie wszystkim fanom taka decyzja się jednak podoba. Przeciwnicy zbliżenia Australii do Eurowizji podkreślają, że kraj jest faworyzowany przez jurorów, co pokazały m.in. wyniki finału w 2018. Jessica Mauboy zajęła 12. miejsce w typowaniu komisji, ale była ostatnia w televotingu. Podobnie było w Kijowie – czwarte miejsce w głosowaniu jury i drugie od końca (tylko 2 punkty) w typowaniu publiczności. Australia od 2016 roku zawsze startuje w tym samym półfinale co Polska.

Znamy fragmenty piosenek z preselekcji chorwackich „Dora” 🇭🇷. Dziś stacja HRT opublikowała 20-sekundowe urywki – dostępne są one na Facebooku oraz na YouTube. Po krótkich skrócie fani zwrócili uwagę m.in. na piosenki Jury Brkljačy (fot.), Luki Nižeticia, Elis Lovrić, Domenici, Roko Blaževicia, Lidiji Bačić, Loreny Bućan czy niewidomej Bernardy Bruno. O tym, kto ostatecznie wygra, zadecydują jurorzy oraz widzowie sobotniego finału. Trzydniowe wydarzenie „Glazbeni dani HRT-a”, którego zwieńczeniem będzie finał „Dory” rusza już w czwartek gala-koncertem orkiestry symfonicznej. W piątek o 20:05 pokazany będzie godzinny koncert „Opatijske serenade Jazz orkestra HRT-a” z udziałem m.in. Jacquesa Houdeka (ESC 2017), Niny Kraljić (ESC 2016) czy Damira Kedžo. Sam finał Dory rozpocznie się w sobotę o 20:05 i potrwa do 22:30. Prowadzącymi będą Iva Šulentić, Jelena Lešić i Mirko Fodor.

W niedzielę wielki finał preselekcji rumuńskich w Bukareszcie 🇷🇴. Wiemy już kto zasiądzie w międzynarodowym jury. Występy oceniać będą m.in. Emmelie de Forest (ESC 2013), Deban i William z Wiwibloggs, mołdawski artysta Alex Calancea czy Tali Eshkoli z Izraela. Emmelie de Forest, duńska zwyciężczyni Eurowizji 2013 🇩🇰, wystąpi też na scenie jako gość specjalny. Pojawi się również laureatka Grand Prix festiwalu „Cerbul de Aur” – Albanka Inis Neziri 🇦🇱, która w Festivali i Kenges przed ESC 2018 zajęła 3. miejsce za utwór „Piedestal”. Finał rozegrany zostanie w Sala Polivalentă gdzie w 2006 roku odbyła się czwarta Eurowizja Junior. Znamy też już gości sobotniego finału Eesti Laul 2019 🇪🇪. W przerwie na głosowanie wystąpią Elina Nechayeva (ESC 2018), Getter Jaani (ESC 2011) oraz Ivo Linna (ESC 1996). Podczas drugiego półfinału selekcji na Ukrainie 🇺🇦 wystąpi zespół Lake Malawi, reprezentanci Czech na Eurowizji 2019 🇨🇿. Finał selekcji EMA 2019 w Słowenii 🇸🇮 uwiecznią Lea Sirk (ESC 2018) oraz aktorka Ajda Smrekar.

Źródło: Keshet12, Wikipedia, SBS, HRT, Eurosong.hr, TVR, ESCkaz, STB, RTV SLO, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: