Mahmood wygrywa w Sanremo 2019! Dziś II półfinał preselekcji Rumunii! Polskie media nie krytykują Margaret!

Wielka niespodzianka w Sanremo 🇮🇹 i wynik, który udowodnił jak nieprzewidywalne są głosy widzów czy jurorów. 27-letni Alessandro Mahmoud zdobył Grand Prix 69. edycji festiwalu i tym samym otrzymał prawo do reprezentowania Włoch na Eurowizji 2019. Urodzony w Mediolanie wokalista zgodził się i pojedzie do Tel Awiwu z piosenką „Soldi”. Będzie jednocześnie pierwszym reprezentantem Włoch o egipskich 🇪🇬 korzeniach oraz pierwszym, który dla tego kraju zaśpiewa utwór po włosku, ale z elementami arabskiego. Tym samym język ten wraca do Eurowizji po wielu latach przerwy. Po raz pierwszy wybrzmiał na Eurowizji 1980 za sprawą debiutującego wtedy Maroko 🇲🇦, a w 2009 roku po arabsku śpiewała połowa duetu reprezentującego Izrael 🇮🇱. Wyniki finału Sanremo wywołały spore emocje! Mahmood dostał się do stawki dzięki zwycięstwu w specjalnych przedbiegach „Sanremo Giovani” dla nowych wykonawców. Nie był uznawany za faworyta, więc z ogromnym zdziwieniem przyjęto fakt, że w finałowym głosowaniu dostał się do najlepszej trójki (razem z Il Volo i Ultimo) pozostawiając za burtą m.in. Patty Pravo (21. miejsce), Neka (19. miejsce), Paolę Turci (16. miejsce), Arisę (8. miejsce), Iramę (7. miejsce) czy Loredanę Berte (4. miejsce), której eliminacja nie spodobała się widzom – publika wyraziła swoją dezaprobatę buczeniem i gwiazdami w stronę prowadzących. W superfinale Mahmood pokonał reprezentantów Włoch z 2015 roku – grupę Il Volo oraz faworyta bukmacherów – Ultimo. Triumfalny występ na bis zobaczycie poniżej:

Wczorajsza przegrana Margaret w szwedzkich preselekcjach 🇸🇪 odbiła się szerokim echem w polskich mediach 🇵🇱. Chociaż wynik półfinału był dla Polaków zaskakujący i rozczarowujący, w większości przypadków polskie portale do tematu podeszły neutralnie informując, że Margaret w tym roku nie będzie reprezentować Szwecji na Eurowizji i przypominając jej wielki sukces sprzed roku. Nie ma (tradycyjnego dla mediów plotkarskich) wylewania pomyj czy hejtu, który niestety pojawił się w komentarzach internautów – zwłaszcza tych, którzy Margaret nie lubią. „Margaret weszła na scenę jako ostatnia. Wyglądała świetnie, jak zwykle przyciągając wzrok oryginalną stylizacją. Dziewczyna ma wyczucie stylu, ale nie to było jej głównym atutem. Piosenkarka wystąpiła z wpadającą w ucho piosenką. Jeśli dodamy do tego ciekawą barwę głosu i fakt, że Margaret na scenie czuje się jak ryba w wodzie, mamy przepis na sukces. A na pewno na kolejny hit – nie tylko w Szwecji. Piosenkarka została bardzo ciepło przyjęta. Wśród publiczności nie brakowało jej fanów” – czytamy na TeleShow Wirtualnej Polski. „Występ Margaret z Tempo porwał publiczność zgromadzoną w Malmö Arena w Malmö” – napisał JastrzabPost. To tak naprawdę jedyne pozytywne oceny występu Margaret – pozostałe artykuły nie chwalą, ale też nie krytykują wokalistki czy jej nowej piosenki. Sama Polka wielokrotnie podkreślała, że nie chodzi jej o wygraną i reprezentowanie Szwecji na Eurowizji, a jedynie o promocję w tym kraju. W wywiadzie dla eurowizja.org przyznała, że mogłaby kiedyś reprezentować Polskę, ale pod warunkiem, że jej przygotowaniami zajmą się odpowiedni ludzie, a polski nadawca zapewni jej odpowiednie środki finansowe.

To jeszcze nie koniec preselekcyjnego weekendu! Dziś powracają preselekcje rumuńskie 🇷🇴, czyli „Selectia Nacionala”. Drugi półfinał odbędzie się w mieście Arad, na terenie hali sportowej „Victoria”. W stawce mamy dziś 12 uczestników, którzy walczyć będą o sześć miejsc w finale. Pięciu najlepszych kandydatów wskaże jury, a spośród pozostałych widzowie wybiorą swojego ulubieńca. Konkurs otworzy dziś duet 2 Gents z ciekawym utworem „Ielele”, trzeci będzie Belg Olivier Kaye 🇧🇪 (przeczytaj wywiad TUTAJ), szósty Johnny Badulescu (przeczytaj wywiad TUTAJ), a jedenasta Ester Peony. Faworytką jest dziś Laura Bretan, 16-letnia wokalistka operowa z Chicago 🇺🇸, która w jedenastej edycji „America’s Got Talent” zajęła 6. miejsce. W tym samym roku wygrała „Mam Talent” w Rumunii, a dziś zaśpiewa balladę „Dear Father” i jest pewniakiem do awansu. Gośćmi specjalnymi będą Alessandro Canino oraz zespół taneczny Unique. Półfinał rozpocznie się o 20:00 (czasu polskiego) i transmitowany będzie za pośrednictwem TVR1, TVR Moldova, TVRi, TVR HD oraz przez internet na platformie TVR+ – TUTAJ (pod ekranem transmisji należy wybrać logo TVRi). 

Źródło: RAI, Wikipedia, WP, JastrzabPost, inf. własne, TVR, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: