Znamy reprezentantów Australii i Czarnogóry! Margaret odpadła w Melodifestivalen – czy „Tempo” mogłoby wybrzmieć na Eurowizji dla Polski?

Grupa D-Moll (fot.) wygrała finał „Monteviziji 2019” 🇲🇪 i będzie reprezentować Czarnogórę w Tel Awiwie. Zespół triumfował w I rundzie – zdobył 17 punktów (z czego maksymalną notę od jurorów radiowych i międzynarodowych oraz od publiki), a drugie miejsce przypadło Ivanie Popović-Martinović, która maksymalną notę dostała jedynie od komisji eksperckiej. Łącznie uzbierała 12 punktów i razem z D-Moll przeszła do superfinału. Daleko w tyle zostały Andrea Demirović (7 punktów) oraz Monika Knezović (4 punkty) i Nina Petković (4 punkty i ostatnie miejsce). W superfinale decydowały tylko głosy publiczności i niespodzianki nie było – najwięcej głosów zdobył D-Moll za „Heaven”. Zespół powstał z inicjatywy m.in. Danijela Alibabića (ESC 2005) i w jego skład wchodzą: Tamara Vujačić (16) z Podgoricy, Mirela Ljumić (17) z Podgoricy, Ivana Obradović (18) z Bijelog Polja, Rizo Feratović (21) z Gusinja, Željko Vukčević (19) z Podgoricy i Emil Franca (18) z Bijelog Polja. Piosenkę „Heaven” napisali Dejan Bozović i Adis Eminić. Powstała w dwóch wersjach językowych, ale ostatecznie zespół zdecydował się na śpiewanie po angielsku, a nie w języku narodowym.

Najbardziej spektakularny występ triumfował dziś rano podczas preselekcji w Australii 🇦🇺. Najwięcej punktów zarówno w głosowaniu jurorów jak i u widzów zdobyła dziś 37-letnia Kate Miller-Heidke z utworem „Zero Gravity”, który wykonała na wysokim podeście w kształcie sukni. Wokalistka zebrała 48 punktów od jury i aż 87 od widzów, co łącznie dało jej 135 punktów i sporą przewagę nad drugim miejscem – duetem Electric Fields (114 punktów.) Na miejscu trzecim znalazła się formacja Sheppard. W top5 są też Courtney Act (4. miejsce) i zwycięzca „The Voice” – Alfie Arcuri (5. miejsce). Najsłabiej wypadła Ella Hooper. Kate związana była z wytwórniami muzycznymi w Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale teraz działa jako niezależna artystka. Na koncie ma pięć albumów, a także udział w trzech filmach. Poza śpiewaniem zajmuje się też komponowaniem i grą na keyboardzie oraz gitarze akustycznej. Eurowizyjny utwór stworzyła razem z Keirem Nuttallem. Pierwsze w historii preselekcje australijskie charakteryzowała świetna atmosfera w arenie, bardzo dobre prowadzenie przez dwóch prezenterów oraz ciekawe materiały prezentujące najciekawsze momenty z historii Eurowizji.

Margaret odpadła po drugim półfinale Melodifestivalen 2019 w Szwecji 🇸🇪. Wokalistka zajęła ostatecznie 5. miejsce. Wiemy, że w pierwszej rundzie głosowania także zajęła 5. pozycję, zdobywając prawie 900 tys. głosów. Przegrała jednak z Malou Prytz oraz duetem Hanny Ferm i Liamoo, którzy awansowali bezpośrednio do finału i z Andreasem Johnsonem i Vladem Reiserem, którzy znaleźli się w dogrywce. 6. miejsce zajął Jan Malmsjo, a ostatnie Oscar Enestad. Oczywiście wyniki wywołały smutek w sercach wielu polskich fanów Eurowizji, którzy pytali, czy teraz „Tempo” mogłoby trafić do…polskich preselekcji 🇵🇱. Zgodnie z regulaminem Melodifestivalen, utwór Margaret należy do SVT i nie ma możliwości, by ta piosenka trafiła na jakiekolwiek inne preselekcje lub na Eurowizję, reprezentując inny kraj niż Szwecję. Czy sama Margaret zgłosiła inny utwór do wewnętrznych Krajowych Eliminacji 2019? Tego nie wiemy, ale można się spodziewać, że tego nie zrobiła.

Znamy wyniki półfinałów w innych krajach. Na Islandii 🇮🇸 awans otrzymała kontrowersyjna grupa Hatari oraz reprezentantka kraju z ESC 2010 – Hera Bjork. Odpadł m.in. Daniel Oliver, ale wciąż ma szansę na finał, jeśli otrzyma od telewizji RUV „dziką kartę”. Na Ukrainie 🇺🇦 do finału weszło top3 głosowania jurorów. Komisja najwięcej punktów przyznała duetowi Yuko i piosence „Galyna guliala”. Drugie miejsce miała formacja Brunettes Shoot Blondes, a trzecie faworytka fanów Maruv, która zaprezentowała dość prowokacyjny występ. Widzowie właśnie jej przydzielili najwięcej punktów – uzbierała aż 22,6% głosów. Drugie miejsce miał zespół Brunettes Shoot Blondes (15,4%), a trzecie młoda grupa Tsesho (13,78%), jednak nie dało to awansu piosence „Hate”. Ostatnie miejsce przypadło grupie The Hypnotunez – byli na dnie rankingu zarówno u jurorów jak i u widzów.

Pierwszą rundę I półfinału „A Dal” na Węgrzech 🇭🇺 wygrał Acoustic Planet z „Nyari zapor”, zdobywając 45 punktów. Awansowali  też Petruska i Bence Vavra (po 42 punkty). Pozostali uczestnicy poddani zostali głosowaniu widzów, a zwycięzcą w tej rundzie okazał się projekt The Middletonz. Oznacza to, że na tym etapie odpadli m.in. duet USNK czy projekt yesyes. Na Litwie 🇱🇹 triumfowała dziś Monika Marija z piosenką „Light on”, zdobywając aż 3,2 tys. głosów widzów – zdecydowanie więcej niż pozostali. Do tego doszła też „dwunastka” od jurorów. Drugie miejsce miał Jurgis Bruzga (2. miejsce u jury i 6. u widzów). Trzecia była Justina Budaite-Juna (także 2. miejsce u jury, ale tylko 7. u widzów). Awansował też duet Henry & Tommy Modric (4. miejsce u jury i u widzów). Wyeliminowano polską wokalistkę Emiliję Gogolyte – zdobyła ona 2. miejsce w televotingu (1,7 tys. głosów), ale…tylko 1 punktów od jury. Odpadli też m.in. Edgaras Lubys, Migloko czy Lukas Bartaska.

Znamy już pełen skład finału selekcji w Izraelu 🇮🇱. O reprezentowanie kraju gospodarza w Tel Awiwie walczyć będą Maya Buskila, Ketreyah, Shefita oraz Kobi Merimi. Wielki finał już 12 lutego, ale zgodnie z wcześniejszymi informacjami, tego dnia nie usłyszymy piosenki na Eurowizję. Takowa wybrana będzie dopiero 24 lutego i opublikowana w marcu. W Gruzji 🇬🇪 z „Idola” odpadł dziś Ikako Aleksidze, który zdobył 8,92% głosów. Tym razem najlepsza okazała się Liza Kalandadze – 24,05%, a drugie miejsce miał Oto Nemsadze (22,5%), który…kiedyś już wygrał jedną z wcześniejszych edycji „Idola”.

Źródło: RTCG, SBS, Wikipedia, RUV, STB, LRT, Duna World, Eurovoix, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: