Białoruś rusza z preselekcjami, Ukraina traci faworytkę! Natalia Zastępa skorzystałaby z zaproszenia na Eurowizję 2019!

Ostatni kraj sezonu preselekcyjnego 2019 ogłasza swoje plany! Wyjątkowo spóźniona w tym roku Białoruś 🇧🇾 będzie mieć finał narodowy, który zorganizowany zostanie nie później niż 8 marca. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do końca stycznia, a finalistów poznamy najpewniej w okolicach 4 lutego. Co ciekawe, w tym roku reprezentanta wybiorą tylko jurorzy, bez udziału widzów. Chociaż czasu na zgłoszenie się jest niewiele, to dla lokalnych wykonawców nie powinien być to problem, gdyż przyzwyczajeni do organizacji konkursu co roku, na pewno mieli już przygotowane piosenki, zresztą niektóre znaleźć już można w Internecie. Zgłosić planują się m.in. Anna Sharkunova, Angelika Pushnova czy Mariah Gregory.

Tymczasem w sąsiedniej Ukrainie 🇺🇦 spore zmiany. Dość niespodziewanie z preselekcji wycofała się jedna z faworytek – Tayanna. Wokalistka uznała, że woli się teraz skupić na pracy nad nowym albumem oraz na koncertach i wie, że jest wielu innych wykonawców, którzy potrzebują teraz Eurowizji bardziej niż ona. Podczas dzisiejszego losowania półfinałów i kolejności startowej organizatorzy konkursu potwierdzili, że zamiast popularnej wokalistki wystąpi Anna Korsun, znana jako Maruv. Kojarzyć ją można m.in. z hitu „Drunk Groove” w duecie z Boosinem. W wyniki losowania Maruv wystąpi w I półfinale i rywalizować będzie m.in. z Letay, grupą Bahroma czy Brunettes Shoot Blondes. W drugim półfinale zobaczymy m.in. Ivana Navi, duet Anna Maria, grupę Kazka czy wokalistę Lauda.

Ze względu na zastrzeżone prawa autorskie do tytułu książki „Le Petit Nicolas” wokalista Silvan Areg musiał zmienić tytuł swojego utworu, który w sobotę wykona podczas finału preselekcji we Francji 🇫🇷. Teraz jego piosenka nosi nazwę „Allez leur dire”. Najpewniej zmieni się też tytuł piosenki Gogi Stanić w Beoviziji 2019 🇷🇸. Kompozycja sióstr Persson obecnie nazywa się „Ti znaš da ne znaš me”, a nowym tytułem ma być „Čudo”. Telewizja mołdawska 🇲🇩 opublikowała już wszystkie zgłoszone do preselekcji utwory. Posłuchać ich można TUTAJ. Na początku lutego odbędzie się casting, w ramach którego jurorzy wybiorą najlepszych uczestników i zakwalifikują ich do półfinału. W półfinałach selekcji rumuńskich 🇷🇴 utwory oceniać będzie pięcioosobowe jury, w skład którego wchodzi m.in. wokalista Adi Cristescu, z kolei na Łotwie 🇱🇻 w półfinałach współdecydować będzie komisja złożona z czterech osób – są tam m.in. Linda Leen czy Ralfs Eilands (ESC 2013). Od dziś, codziennie aż do niedzieli (z pominięciem soboty) telewizja czeska 🇨🇿 publikować będzie część wyników jurorskich. Najpierw dowiemy się, kto był w jury i kto komu dał najwyższą notę – 12 punktów. Pozostałe punkty poznamy w poniedziałek, gdy ogłoszony zostanie zwycięzca. Cesar Sampson (ESC 2018) głosował jako pierwszy i jego faworytką jest Barbora Mochowa.

W polskich mediach 🇵🇱 temat Eurowizji obecny jest poprzez instagramowy „związek” Roksany Węgiel i Daniela Yastremskiego (Białoruś JESC 2018) czy spekulacje na temat Natalii Szroeder. Tymczasem finalistka ostatniej edycji „The Voice” – Natalia Zastępa przyznała, że gdyby dostała zaproszenie, to chętnie wzięłaby udział w Eurowizji. „Uważam, że Eurowizja to wyjątkowy festiwal, bo jednoczy muzyków i wokalistów pochodzących z różnych krajów. Dzięki temu możemy zetknąć się z muzyką z innych państw, a to rzadka sytuacja. Gdyby pojawiła się możliwość udziału w konkursie, z pewnością bym skorzystała z tej szansy. To duże, nowe doświadczenie, ale też okazja do poznania wielu utalentowanych osób, a oprócz tego promocja i wielkie wyróżnienie. W końcu rzadko ma się możliwość reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej, przed wielomilionową widownią!” – powiedziała w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Wcześniej gotowość reprezentowania Polski w konkursie deklarował też zwycięzca programu, Marcin Sójka. O tym, kto ostatecznie trafi na Eurowizję 2019 z Polski dowiemy się najpewniej w lutym, a tymczasem posłuchajmy debiutanckiego singla Natalii Zastępy „Za późno”.

Źródło: Eurofest.by, TVR.by, YouTube, STB, Eurovoix, Evropesma.org, TRM.md, TVR, CT, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: