Duncan z Holandii, Serhat z San Marino, Miki z Hiszpanii! Znamy kolejnych uczestników Eurowizji 2019! A co z Polską?

Urodzony w 1994 roku Duncan Laurence (foto) został nowym reprezentantem Holandii 🇳🇱 na Eurowizji. Pochodzący z miasta Spijkenisse na wyspie Putten wokalista ukończył Rock Academy w mieście Tilburg, gdzie kształcił się na autora tekstów i producenta muzycznego. Sporo czasu spędził też w Londynie i Sztokholmie, gdzie zdobywał muzyczne doświadczenie. Jak sam przyznaje, w porównaniu do poprzednich reprezentantów Holandii, nie jest zbyt znany szerszej publiczności, ale to pokazuje, że w świecie muzyki wszystko jest możliwe, a Holandia ma wielu młodych i utalentowanych twórców. Duncan otrzymał już wsparcie od reprezentantki kraju z 2014 roku – Ilse DeLange, która powiedziała, że jego utwory są „autentyczne” i mają międzynarodowy potencjał. Nie wiadomo na razie jaki utwór piosenkarz zaśpiewa w Tel Awiwie. Telewizja AVROTROS planuje podać więcej szczegółów 7 marca.

Niespodzianką zakończyła się dzisiejsza konferencja prasowa w San Marino 🇸🇲. Telewizja SMRTV, która w tym roku świętować będzie 10. start w Eurowizji, zdecydowała, że do Izraela ponownie pojedzie Serhat (foto), turecki wokalista 🇹🇷, który reprezentował ten mały kraj w 2016 roku z disco-hitem „I didn’t know”. Zajął wtedy 12. miejsce w półfinale, ale mocno zapadł w pamięci fanów. Ahmet Serhat Hacıpaşalıoğlu ma 54 lat i po udziale w Eurowizji odniósł sporo sukcesów. Przeróbka piosenki „I didn’t know” zaśpiewana razem z Marthą Wash trafiła na 25. miejsce listy Dance Club Songs w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸 w 2017 roku, co sprawiło, że Serhat został pierwszym Turkiem obecnym w tym zestawieniu. W ubiegłym roku wydał utwór „Total disguise” w duecie z Heleną Paparizou (ESC 2005). Jak powiedział podczas konferencji, od 2016 roku był w stałym kontakcie z SMRTV i nie miał wątpliwości, gdy zaproponowano mu ponowny start. Przyznaje, że teraz będzie znacznie lepiej, bo czuje się silniejszy, bardziej doświadczony i razem z ekipą telewizji San Marino tworzy dobry i zgrany team. Jego utwór na ESC 2019 ma zawierać ważne przesłanie dla całego świata. Premiery piosenki spodziewać się można w lutym.

Wczorajsze preselekcje hiszpańskie 🇪🇸 w ramach „Eurogali” Operacion Triunfo wygrał Miguel „Miki” Núñez Pozo (foto), 23-latek z Barcelony, w Katalonii. Wokalista gra na gitarze i fortepianie, był też wokalistą zespołu Dalton Bang. W dziesiątej edycji OT zajął 6. miejsce. Utwór „La venda” (autor: Adrià Salas) nie był początkowo uznawany za faworyta, a wersja demo zajęła dopiero 5. miejsce w internetowych przedbiegach, jednak po publikacji pełnej wersji jego szanse wzrosły. W finale zaprezentował się niezwykle żywiołowo i energicznie, miał świetny kontakt z publicznością, która najwyraźniej go pokochała i głośno skandowała po jego występie. Przełożyło się to na wyniki  televotingu – zdobył aż 34% głosów. Druga była przedkonkursowa faworytka fanów – Maria (22%), a trzecie miejsce zajął duet złożony ze zwycięzcy – Miki’ego – oraz chwalonej za świetne występy Natalię (14%). O porażce może mówić Famous, triumfator OT10 – wokalista zdobył tylko 5% głosów i niskie, 7. miejsce. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Miki wyznał, że już teraz traktuje Eurowizję jako największe doświadczenie swojego życia, które połączy dwie jego pasję – muzykę i podróże. Wokalista chce wykonać „La Venda” blisko publiki, by móc jej przekazać radość, którą ma w sercu. Warto dodać, że poza ESC Miki ma przed sobą jeszcze jedno wyzwanie – pracuje nad debiutanckim albumem. Podczas konferencji prasowej RTVE szefowa delegacji eurowizyjnej – Ana Bordas powiedziała, że Hiszpania jest gotowa powrócić na Eurowizję Junior. Czy stanie się to już w 2019 roku?

Wczorajsze eliminacje w „X Factor Malta” 🇲🇹 zakończyły się szczęśliwie dla czterech uczestników, bo to oni są finalistami programu. W pierwszej rundzie widzowie odrzucili Bena Purplle i Kelsey Bellante, a w drugiej Norberta Bondina. Jurorzy nie byli w stanie wybrać kolejnej osoby do eliminacji, w związku z tym odrzucono uczestnika, który miał najniższą liczbę głosów w televotingu – padło na Luke’a Chappella. W niedzielę o wygraną powalczą raper Owen Leuellen, Nicole Frendo (preselekcje do JESC 2015), Michela Pace i uczestniczka wcześniejszych preselekcji maltańskich – Petra. Tymczasem telewizja TRM 🇲🇩 ogłosiła listę wykonawców, którzy wystąpią w mołdawskich castingach i powalczą o udział w półfinale preselekcji. Komisja nie odrzuciła żadnego z 28 zgłoszeń, co oznacza, że wszyscy będą mieli szansę zaśpiewać przed jurorami w Kiszyniowie już 2 lutego od 12:00 czasu lokalnego. Wśród kandydatów są m.in. Pelageya Stefoglo, Vera Turcanu, Alex Bognibov, Diana Brescan, grupa Che MD, Aurel Chirtoaca, Maxim Zavidia, Anna Cucerenco czy Irina Tarasiuc & Lume z piosenką o…włoskim piosenkarzu Adriano Celentano.

Znamy już półfinalistów Festival da Cancao, czyli preselekcji portugalskich 🇵🇹. Wśród kandydatów są m.in. Conan Osiris, Joao Campos, Soraia Tavares z „The Voice”, Mariana Bragada, Dan Riverman czy Filipe Keil. Konkursowe utwory dostępne są już na kanale YouTube telewizji RTP TUTAJ. Ogłoszono też, że finał preselekcji poprowadzą Vasco Palmeirim i Filomena Cautela, fenomenalna gospodyni Green Roomu Eurowizji 2018 w Lizbonie. Konkurs odbędzie się w Portimão. Pierwszy półfinał zaplanowano na 16 lutego. Wcześniej, bo już 31 stycznia dowiemy się, kto wystąpi w Dansk Melodi Grand Prix 2019 🇩🇰 i będzie walczył o reprezentowanie Danii w Tel Awiwie. Najpewniej już 26 stycznia odbędzie się finał izraelskiego programu 🇮🇱 „HaKokhav HaBa L’Eurovizion 2019”. Praktycznie codziennie nadawane są teraz kolejne odcinki show i z dnia na dzień coraz mniej kandydatów utrzymuje się w grze. Ciężko jest też póki co wyłonić faworyta, gdyż uczestnicy dostają bardzo różne noty, w zależności od występu i wybranej piosenki. Według harmonogramu, kolejne eliminacje odbędą się dziś i jutro. Nie wiadomo jeszcze jaki dokładnie będzie format finałowej części – wstępnie planowano, że w trakcie show usłyszymy też piosenki przygotowane na Eurowizję.

Losowanie półfinałów Eurowizji 2019 odbędzie się w poniedziałek, 28 stycznia, ale później niż zwykle, bo o godzinie 17:00. Transmisja z ceremonii dostępna będzie na YouTube. Nie wiemy jeszcze kto ją poprowadzi oraz jaki zastosowany będzie podział w koszykach. Sezon preselekcyjny trwa jednak w pełni i zdecydowana większość państw jest w trakcie ostatnich przygotowań do swoich finałów narodowych. Spośród planowanych już wcześniej preselekcji jedynie kraje nordyckie zwlekają z publikacją listy uczestników (Norwegia 🇳🇴, Dania 🇩🇰 i Islandia 🇮🇸), ale wszystko zostanie zaprezentowane już na dniach. Nadal nie wiadomo co z Białorusią 🇧🇾 – telewizja planuje organizację selekcji, ale do tej pory nie udostępniła regulaminu konkursu. Nie wiemy też jaką ostatecznie decyzję podjęto w TVP 🇵🇱, ale nie ma się co łudzić – polski nadawca nie zorganizuje w tym roku preselekcji narodowych. Mówi się, że wewnętrznie wybrana będzie Natalia Szroeder, która dziś na Instagramie poinformowała, że w lutym będzie mogła się z fanami podzielić pewnymi wiadomościami. Czy chodzi o Eurowizję?

Źródło: Wikipedia, AVROTROS, SMRTV, Eurovoix, RTVE, TRM.md, RTP.pt, inf. własne, Instagram, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: