Eurowizyjne podsumowanie najważniejszych wiadomości ostatnich dni! Informacje z całej Europy w jednym miejscu!

18-letni Eliot Vassamillet 🇧🇪 (na zdj.) będzie reprezentował Belgię (Walonię) podczas Eurowizji 2019 w Tel Awiwie – taką decyzję podjęła stacja RTBF. Wokalista urodził się 29 grudnia 2000 roku w mieście Mons przy granicy z Francją. W ubiegłym roku wystartował w siódmej edycji „The Voice Belgique”, a podczas przesłuchania wykonał „High Hopes” – pozytywnie zareagowało na ten występ dwóch jurorów – Vitaa i Slimane. Swoją przygodę w programem zakończył 20 marca odpadając w live-show (odcinek 11). Wbrew wcześniejszym plotkom Loic Nottet (ESC 2015) nie będzie kompozytorem piosenki belgijskiej na Eurowizję. Utwór dla Eliota przygotował Pierre Dumoulin, a premiera kompozycji odbędzie się w lutym (najpewniej jej tytuł to „Wake up”). Według lokalnych źródeł wokalistka Katerine Duska przyjęła warunki telewizji greckiej ERT 🇬🇷 i tym samym została nową reprezentantką tego kraju na Eurowizji. Piosenkarka ma być też autorką swojej eurowizyjnej piosenki – będzie to kompozycja angielskojęzyczna utrzymana w stylu europop. Urodziła się w Montrealu 🇨🇦, aktualnie mieszka w Atenach. W 2016 roku wydała debiutancki album pt. „Embodiment”. Telewizja San Marino 🇸🇲 nie dementuje, ani nie potwierdza informacji, jakoby Rodrigo Alves (Żywy Ken) miał reprezentować ten kraj w Tel Awiwie, chociaż celebryta już wielokrotnie zapowiadał, że pojawi się na eurowizyjnej scenie w błękitno-białych barwach. Oficjalne ogłoszenie reprezentanta nastąpi podczas konferencji prasowej SMTRV 21 stycznia. W tym tygodniu wybrany będzie reprezentant Austrii 🇦🇹, jednak nie wiadomo, czy już na dniach opublikowane będzie jego nazwisko. Wcześniejsze doniesienia rosyjskiego portalu Super.ru o tym, że Filip Kirkorow, Alexander Panayotov, Sergey Lazarev, Manizha, Olga Buzova, Yegor Kreed i Lena Temnikova znajdują się na liście kandydatów do reprezentowania Rosji 🇷🇺, zostały zdementowane przez nadawcę publicznego. Ogłoszenie nazwiska wykonawcy, który zaśpiewa dla Rosji ma być podane pod koniec stycznia. W tym kontekście wymienia się też takie nazwiska jak Valeria, Nyusha, Ani Lorak (Ukraina 2008) i Uku Suviste (preselekcje estońskie 2019). Na razie nie wiemy nic na temat wyboru wewnętrznego w Macedonii 🇲🇰, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że wskazany wykonawca będzie pierwszym reprezentantem kraju pod nową nazwą – Republika Północnej Macedonii. Parlament Macedonii przyjął już uchwałę w tej sprawie, teraz oczekujemy na ruch parlamentu greckiego.

Sporą niespodzianką zakończył się sobotni półfinał preselekcji francuskich 🇫🇷 „Destination Eurovision”. Wygrał faworyzowany Bilal Hassani (1. miejsce zarówno u widzów jak i u jurorów), a drugie miejsce przypadło Chimene Badi, uratowanej przez widzów (jury przyznało jej 5. miejsce). Do finału weszli też Silvan Areg i Aysat, eliminując tym samym duet Lautner, wokalistki Mazy i Battistę Acquavivę, Naestro (zajął ostatnie miejsce) oraz Florinę, faworytkę fanów, która jako jedyna nie otrzymała żadnego punktu od jury międzynarodowego i jak podaje, znika z social media by na spokojnie zastanowić się, dlaczego została tak źle oceniona. W niedzielnym Live Show maltańskiego „X Factora” 🇲🇹 widzowie wyeliminowali z dalszego udziału zespół Xtreme, a następnie jury wyrzuciło grupę 4th Line, ratując w ten sposób Bena Purplle. W stawce pozostało tylko ośmiu wykonawców – są to już jedynie soliści. Osher Biton, Maya Buskila i Clara Sabag jako pierwsi dostali się do kolejnej rundy preselekcji w Izraelu 🇮🇱. Wyeliminowano Wanna Wanna, Liora Chena oraz Shahaf. Spośród 20 uczestników do kolejnej rundy wejdzie tylko dwunastu.

Zmiany w składzie preselekcyjnym w Rumunii 🇷🇴. Telewizja TVR dołączyła do półfinałów Bellę Santiago z „Army of Love” oraz Lindę Teodosiu, finalistkę piątej edycji niemieckiego „Idola”. Jednocześnie w atmosferze skandalu z preselekcjami pożegnał się Mihai Traistariu – reprezentant Rumunii z 2006 uważa, że nie wierzy w obiektywne działania organizatorów konkursu ze względu na dodanie „dzikich kart” i faworyzowanej przez fanów Belli, zwyciężczyni „X Factora”. Telewizja TVR odpiera te zarzuty, podkreślając, że preselekcje odbywają się w pełnej przejrzystości zasad i procedur. Mihai jednak nie próżnuje – poinformował, że utwór „Baya” zgłosił do San Marino 🇸🇲. Ponoć będzie próbował też stworzyć duet z wokalistą mołdawskim by móc startować w „O melodie pentru Europa” 🇲🇩. Niespodzianki także na Litwie 🇱🇹. Do konkursu dołączono cztery nowe utwory. O wyjazd do Tel Awiwu powalczą Sasha Song (ESC 2009) razem z Dovile, zespół „120” oraz Linas Jakstys, a faworytka konkursu – Monika Marija rywalizować będzie z dwoma utworami, „Criminal” (napisanym m.in. przez Mahan Moin) oraz „Light on”. Jutro nagrany zostanie trzeci odcinek selekcji, a drugi będzie wyemitowany w sobotę. Na Łotwie 🇱🇻 dokonano już podziału na półfinały „Supernova”. W pierwszej grupie (26.01.) wystartują m.in. Samanta Tina, Edgars Kreilis, Alekss Silvers czy Lida Ridere, a w drugiej (2.02.) o finał powalczą m.in. Markus Riva, Double Faced Eals, Carousel czy Christian Bumbee. W piątek poznaliśmy kolejność startową w półfinałach Melodifestivalen 2019 🇸🇪. Swoje rundy otworzą Nano, Andreas Johnson, The Lovers of Valdaro oraz Pagan Fury, a zamkną Anna Bergendahl (ESC 2010), Margaret, Jon Henrik Fjallgren i John Lundvik. Znawcy tematu uważają, że tak ustalona kolejność świadczyć może o tym, że producenci show widzą w piosence „Tempo” Margaret kandydata do awansu do finału.

Eleni Foureira (ESC 2018 🇨🇾) będzie gościem specjalnym preselekcji w Hiszpanii 🇪🇸. Finał Eurogali odbędzie się 20 stycznia, a o wynikach zadecydują tylko widzowie. Pastora Soler (ESC 2012) i Doron Medalie (kompozytor „Toy”), znaleźli się w specjalnym panelu jurorskim, który będzie w trakcie show oceniał wszystkie występy, ale nie ma prawa głosu. Finał preselekcji Wielkiej Brytanii 🇬🇧 pt. „You Decide” zaplanowano na 8 lutego w BBC TWO. Ruszyła już sprzedaż biletów na to wydarzenie. Konkurs transmitowany będzie z Salford. Telewizja węgierska 🇭🇺 opublikowała już wszystkie utwory startujące w „A Dal 2019”. Dostępne są one TUTAJ. Pierwszy ćwierćfinał odbędzie się już w sobotę! Telewizja serbska 🇷🇸 ogłosiła format preselekcji narodowych i po raz pierwszy w historii zorganizowane będą aż dwa półfinały (w dniach 27-28 lutego), a finał odbędzie się 3 marca. Konkurs przygotowany będzie w Studiach 8 i 9 stacji RTS na belgradzkim Košutnjaku. Premiera piosenek zaplanowana jest na luty, zarówno poprzez YouTube jak i platformę RTS Planeta. Dodatkowo wykonawcy będą mieli okazję zaśpiewać swoje utwory w programie śniadaniowym RTS i telewizyjnym show „Šarenica”. Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował finał „Beoviziji” na żywo z Belgradu 3 marca. Niebawem dowiemy się, kto został zakwalifikowany do preselekcji chorwackich „Dora 2019” 🇭🇷. Wśród około 150 zgłoszeń mamy aplikacje m.in. Roko Blaževicia (z utworem skomponowanym przez Jacquesa Houdeka), Meri Andraković (piosenka Borisa Djurdjevicia), Vedrana Ljubenko, Dino Petricia czy Mateo Đido, reprezentant Chorwacji na Eurowizji Junior 2006. Bilety na finał preselekcji zostały już wyprzedane.

Organizatorzy Eurowizji 2019 w Izraelu 🇮🇱 nadal zaskakują. Ostatnie doniesienia o zaangażowaniu międzynarodowej gwiazdy w występ podczas Interval Act zostały podgrzane przez nowe szczegóły. Mówi się, że KAN chce zaprosić do Tel Awiwu Madonnę, która ponoć jest zainteresowana gościnnym występem, ale oczywiście za odpowiednią cenę. Madonnę łączono już z Interval Act’em w 2018 roku, gdyż wokalistka mieszka aktualnie w Lizbonie. Przypomnę, że poza Madonną, na giełdzie nazwisk wymienia się też Coldplay i Eltona Johna.

Dodatkowe akcje Dziennika Eurowizyjnego:

Głosowanie w finale konkursu na slogan Eurowizji Junior 2019 (do 21 stycznia)

Zgłoszenie najważniejszych wydarzeń ostatniego 15-lecia (do 20 stycznia)

Źródło: MSN, Eurovoix, ESCkaz, Oikotimes, Super.ru, Channel One, ORF, France 2, TVM, Wikipedia, Mako, TVR, Facebook, Mediaklikk, RTS, OGAE Serbia, Eurosong.hr, LRT, inf. własne, fot.: RTBF

%d blogerów lubi to: