Telewizja Polska przygotowuje się do Eurowizji Junior, a EBU publikuje logo Eurowizji w Tel Awiwie! Sprawdź najnowsze terminy preselekcji w Europie!

7 stycznia w siedzibie TVP w Warszawie 🇵🇱 odbyło się pierwsze robocze spotkanie polskiego nadawcy z przedstawicielami Europejskiej Unii Nadawców w sprawie organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w naszym kraju. Pierwsze rozmowy poświęcono wstępnym celom i planom, ale też wyzwaniom. „Wspólnie z przedstawicielami Europejskiej Unii Nadawców postanowiliśmy, że tegoroczna Eurowizja Junior będzie nie tylko wielkim telewizyjnym show, ale też wydarzeniem „kids friendly”, a więc zorientowanym na młodego widza i dla niego stworzonym” – przekazał po spotkaniu prezes Jacek Kurski. Dynamiczna (jak określają przedstawiciele EBU) ekipa TVP stoi przed poważnym zadaniem organizacji konkursu w którym udział ma wziąć ok. 20 państw. Dodatkowo TVP planuje podjąć ścisłą współpracę z miastem-organizatorem JESC 2019, a całe przedsięwzięcie będzie promowane podczas dorosłej Eurowizji w maju (zarówno podczas transmisji – ma się wtedy pojawić zwyciężczyni konkursu, Roksana Węgiel) jak i podczas specjalnej konferencji prasowej, która zorganizowana zostanie w Tel Awiwie. Kolejne spotkanie TVP/EBU odbędzie się 6 lutego – do Warszawy zjadą wtedy przedstawiciele komitetu nadzorującego przygotowania do JESC (w skład wchodzą reprezentanci nadawców publicznych z Rosji, Białorusi, Włoch, Holandii, Malty, Gruzji, Francji i Armenii) oraz Gordon Bonello z Malty i Jon Ola Sand. W lutym zapaść mają decyzje m.in. dotyczące hasła konkursu. Niebawem na Dzienniku Eurowizyjnym nastąpi publikacja najlepszych haseł przesłanych przez czytelników w ramach grudniowego konkursu. Spośród ponad 70 zgłoszeń najlepsze slogany wybierały osoby z Polski i innych państw Europy.

Nadal nie wiadomo kiedy ogłoszone będzie miasto-gospodarz Eurowizji Junior 2019 oraz dokładny termin. Już wcześniej informowałem, że z wyścigu może odpaść Gdańsk, gdyż Ergo Arena jest zarezerwowana na spektakl w drugiej połowie listopada. Problem może mieć również Kraków – 23 listopada w Tauron Arenie odbędzie się wielki koncert grupy Lady Pank. Pod uwagę brane są też Gliwice, Katowice, Łodź czy Szczecin. TVP rozpoczęła już rozmowy z miastami. Konkurs tradycyjnie odbywa się w listopadzie, a od paru lat zawsze w niedzielę, więc opcji mamy kilka, z czego najbardziej prawdopodobne to 17 lub 24 listopada. Start sprzedaży biletów na finał planowany jest na drugą połowę roku. Na ten moment udział w show zapowiadają Polska, Armenia 🇦🇲, Australia 🇦🇺, Francja 🇫🇷, Gruzja 🇬🇪, Kazachstan 🇰🇿, Holandia 🇳🇱 i Rosja 🇷🇺, która już 1 czerwca wybierze swojego reprezentanta. Telewizja izraelska 🇮🇱 podejmie decyzję w sprawie Juniora na wiosnę 2019 roku, a telewizja bułgarska 🇧🇬 już teraz poinformowała, że nie powróci na Eurowizję Junior w tym roku.

„Dare to dream” czyli hasło Eurowizji 2019 🇮🇱 od dziś pojawiać się będzie w towarzystwie oficjalnego loga w kształcie trzech, nachodzących na siebie trójkątów, które ze względu na układ tworzą gwiazdę. Symbolizuje to uniwersalność sztuki, muzyki i natury, a także łączność i kreatywność. Gwiazda jest zaś odniesieniem nie tylko do flagi Izraela, ale też do świetlanej przyszłości. Inspiracją do tego znaku był kształt zaprojektowanej przez Floriana Wiedera sceny w Pawilonie 2 w Tel Awiwie. Koncepcję oprawy graficznej stworzyła agencja Awesome Tel Awiw, a logo przygotowane zostało przez Studio Adama Feinberga. Główne logo występować będzie w niebieskim odcieniu, ale dostępne będą różne warianty kolorystyczne. Fani bardzo ciepło wypowiadają się o gwiezdnym logo, często twierdząc, że jest zarówno proste, ale i nowoczesne i doskonale pasuje do konkursu jak i do Izraela. W ankiecie na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego aż 86% głosujących przyznało, że taka grafika im się podoba. Europejska Unia Nadawców przekazała, że sprzedaż pierwszych biletów na Eurowizję 2019 ruszy zaraz po ceremonii losowania półfinałów, a za dystrybucję odpowiedzialna będzie firma Leaan. Na razie nie są znane ceny biletów, ani też ich ilość przeznaczona do sprzedaży w pierwszej puli.

Niemcy 🇩🇪 będą mieć siedmiu finalistów preselekcji. Do uczestników, których już znamy, dołączyły Sisters czyli Carlotta Truman i Laurita. Duet wykona utwór pt. „Sister”, który stworzony został przez międzynarodowy team z myślą o Eurowizji. Poznaliśmy też pozostałe tytuły piosenek. Aly Ryan zaśpiewa „Wear your love”, BB Thomas „Demons”, Linus Bruhn „Our City”, Gregor Hagele „Let me go”, lilly among clouds „Surprise”, a Makeda „The day I loved you most”. Tym samym po raz dwunasty z rzędu nasi sąsiedzi zaśpiewają na Eurowizji po angielsku. Ostatni raz, gdy z Niemiec mogliśmy usłyszeć rodzimy język, miał miejsce w 2007 roku za sprawą ś.p. Rogera Cicero i piosenki „Frauen regier’n die Welt”. Finał preselekcji niemieckich odbędzie się 22 lutego o 20:15 w Berlinie.

Dziś nasz preselekcyjny terminarz zapełnił się nowymi, ważnymi datami. Telewizja hiszpańska 🇪🇸 poinformowała, że gala preselekcyjna uczestników Operacion Triunfo odbędzie się już 20 stycznia o 22:05. Pełne wersje piosenek opublikowane zostaną na 48 godzin przed finałem. Telewizja islandzka RUV 🇮🇸 ogłosi skład swoich preselekcji 26 stycznia o 20:45. Przypomnę, że do konkursu zgłoszono 132 propozycje muzyczne. Trzy dni później dowiemy się, kto będzie reprezentował Finlandię 🇫🇮. Telewizja YLE zorganizuje o 13:00 specjalną konferencję prasową z udziałem zaproszonego wykonawcy i przekaże wtedy szczegóły finału w którym widzowie wybiorą piosenkę dla reprezentanta. Finał odbędzie się 2 marca, a podczas konferencji podane zostanie też miejsce organizacji show. Tylko do 10 stycznia wykonawcy, którzy nie zgłosili się do preselekcji rumuńskich 🇷🇴 mogą wysłać swoje piosenki i powalczyć o dwie dzikie karty uprawniające do udziału w półfinałach. Nadawca TVR planuje już na następny dzień przedstawić wyniki prac komisji. Spekuluje się, że wśród zgłoszonych znajdzie się Bella Santiago, zwyciężczyni „X Factora”.

W Izraelu 🇮🇱 odbywa się druga tura programu „HaKokhav HaBa L’Eurovizion 2019” w której wybrani wcześniej uczestnicy walczą o przejście do kolejnego etapu. W pierwszym odcinku wystąpiło dziewięciu kandydatów, a 100% jurorskich otrzymała Maya Buskila. Wraz z nią do dalszej części show przeszli Lior Chen, Shefita, Tay oraz Osher Biton, a wyeliminowano Ayalę Eligulę, Nadava Phillipsa, Tala Versano i Arielę Siman Tov. Ogłoszono również, że w ramach talent-show wybrany będzie nie tylko reprezentant gospodarzy ale też piosenka na Eurowizję. Dokładny format nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że proces wyboru utworu obejmie trzy odcinki programu. To zmiana w stosunku do poprzednich lat, gdzie telewizja Keshet była odpowiedzialna za realizację talent-show i wybór reprezentanta, dla którego później telewizja publiczna KAN dobierała odpowiedni utwór. Data finału „HaKokhav HaBa L’Eurovizion 2019” nadal nie jest jeszcze znana.

Źródło: Centrum Informacji TVP, inf. własne, Facebook, Eurovision.tv, ESCbubble, Wikipedia, Eurovoix, Instagram, YLE, fot.: grafika przygotowana przez ESC Cyprus (fanmade)

%d blogerów lubi to: