Pomóż Czechom wybrać reprezentanta na Eurowizję! Przegrana walka Franklina w „X Factor”! Plotki i spekulacje z Europy!

Znamy już oficjalnie ośmiu finalistów selekcji czeskich ESCZ 🇨🇿. Ich nazwiska wyciekły wczoraj poprzez wpadkę telewizji ČT, która listę zaproszonych wykonawców wysłała do mediów razem z informacjami o konferencji prasowej. O wyjazd do Tel Awiwu powalczą Hana Barbara (jako jedyna zgłosiła piosenkę po czesku pt. „Poslední slova tobě”), Tomáš Boček (fot.), Andrea Holá (uczestniczka czesko-słowackiego „The Voice”), Pam Rabbit (czyli Pamela Koky), formacja Lake Malawi, Barbora Mochowa, Jakub Ondra i Jara Vymer. Chociaż szef czeskiej delegacji Jan Bors zapowiadał, że poziom selekcji będzie najwyższy w Europie, to jednak fani są innego zdania, stawiając bardziej na Francję czy Albanię i (w wielu przypadkach) nie kryją zawodu. Dodatkowym minusem jest publikacja piosenek wraz z chałupniczo wykonanymi teledyskami, które niestety nie grzeszą estetyką. Wszystkie piosenki znaleźć można w Internecie, a przede wszystkim na oficjalnej aplikacji mobilnej „Eurovision”, bo to właśnie tam, do 21 stycznia, głosować można na swojego faworyta. O wynikach internetowych preselekcji zadecyduje jury międzynarodowe (w jego skład wejdą m.in. byli uczestnicy Eurowizji) oraz czescy internauci. Międzynarodowa społeczność fanów ESC także będzie mieć wpływ na rezultat – nasze głosy z aplikacji stworzą jedną punktację jurorską i dołączone będą do punktów pozostałych członków komisji.

Niedzielne live show „X Factora” na Malcie 🇲🇹 odbyło się pod tematem „This is me”. Dwunastu uczestników wykonało covery, a w pierwszej części głosowania wyeliminowano grupę Kayati, śpiewającą „Nobody’s Perfect”. W ostatniej trójce znaleźli się też Franklin Calleja oraz zespół Xtreme. Stosunkiem głosów jurorskich 3:1 z show pożegnał się 28-letni Franklin. To jego kolejna porażka w desperackiej walce o reprezentowanie Malty na Eurowizji. W preselekcjach zadebiutował w 2013 roku z utworem „Let your heart talk„, który nie został zakwalifikowany do finału. Rok później zgłosił „Love will take me home” i zajął w finale 7. miejsce na 14 wykonawców. W 2015 roku ponownie trafił do rundy finałowej – tym razem zakończył walkę na 5. miejscu („Still here„). Po raz pierwszy w top3 znalazł się w 2016 roku, gdy zdobył 3. miejsce za „Little love„. W 2017 roku starał się o Eurowizję z piosenką „Follow me” – znów się nie udało i tym razem trafił w finale na miejsce 5. W 2018 roku zabrakło go w preselekcjach Malty, ale to nie znaczy, że odpuścił. Zgłosił się do otwartego konkursu w San Marino 🇸🇲, gdzie w finale wykonał piosenkę „Stay” zajmując 5. miejsce. Wygrała jego rodaczka – Jessika. Pomimo wielu lat działalności muzycznej i preselekcyjnego doświadczenia postanowił stanąć w szranki na równi z amatorami i zgłosił się do castingu „X Factora” na Malcie. Niedzielne wyniki pogrzebały szanse na udane (siódme!) podejście do Eurowizji.

Zarówno telewizja irlandzka RTE 🇮🇪 jak i „Irish Mirror” dementują pogłoski jakoby Niall Horan miał reprezentować Irlandię na Eurowizji 2019. Nadawca RTE oznajmił, że wykonawcy do Tel Awiwu jeszcze nie wybrano – komisja aktualnie przegląda aplikacje 430 zgłoszonych kandydatów. Z kolei dziennik „Irish Mirror”, który miał ponoć przez pomyłkę opublikować artykuł o Niallu, teraz informuje, że krążące po sieci zrzuty ekranu są spreparowanym fake newsem. Reprezentanta nie wybrano też jeszcze w Austrii 🇦🇹. Telewizja ORF zapowiada, że nazwisko wykonawcy poznamy w drugiej połowie stycznia, a utwór opublikowany będzie na przełomie lutego i marca. Krążą plotki, że przedstawiciela wskazano już w Azerbejdżanie 🇦🇿, a w stawce kandydatów było 15 wykonawców, których nazwiska niedawno podano w sieci. Ponoć faworytką ma być Ləman Dadaşova, uczestniczka „Səs Azərbaycan / The Voice”.

Plotek i spekulacji ciąg dalszy. Neda Parmać, która reprezentowała Bośnię i Hercegowinę w 2005 roku i Chorwację w 2010 jako członkini nieistniejącej już formacji Feminnem, zgłosiła swój utwór do preselekcji Dora 2019 🇭🇷. Tym razem weszła w skład zespołu Gelato sisters, który tworzy razem z Romaną Pavlisą i Sanją Parmać. Dodatkowo wokalistka odkryła, że w 2005 roku Feminnem miało uczestniczyć w preselekcjach BH Eurosong z utworem „Klasika„, a nie „Zovi / Call me”, jednak ostatecznie utwór został odrzucony. Finalista niemieckich selekcji 2018 – Ryk – twierdzi, że piosenka „I couldn’t give it up”, którą napisał z Aidanem O’Connor zakwalifikowała się do finału Dansk Melodi Grand Prix 2019 🇩🇰. Na razie nie wiadomo czy to prawda i kto wykona piosenkę na scenie w Herning. Aidan O’Connor stał wcześniej za piosenką „I Stand” z Czech (2016). Media norweskie podają, że w finale Melodi Grand Prix 🇳🇴 znaleźć się mogą Erlend Bratland, Adelen, Philip Cecil z Camillą North, Carlisle Sienes, ODA, Alexandra Joner, grupa Stavangerkameratene czy Carina Dahl. Oficjalna prezentacja finalistów nastąpi 25 stycznia. Do selekcji mołdawskich 🇲🇩 zgłosili się m.in. Pelageya Stefoglo (utwór „Mi Amor„) i grupa Che-MD (wysłali dwie propozycje).

Źródło: ESCArena.cz, Eurovision.tv, Wikipedia, Wiwibloggs, Eurovoix, Instagram, inf. własne, Eurosong.hr, ESCforum, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: