Znamy finalistów w Słowenii! Kto ma szansę reprezentować Azerbejdżan? Oto projekt sceny na Eurowizję!

Znamy już finalistów selekcji słoweńskich EMA 2019 🇸🇮. W skład komisji wybierającej uczestników znaleźli się m.in. Lea Sirk (ESC 2018), Ziga Klancar (radio VAL 202) i szef delegacji Aleksandar Radić. Spośród 103 zgłoszeń do finału zakwalifikowano m.in. reprezentantkę Słowenii z Eurowizji Junior 2014 – Ulę Lozar z piosenką „Fridays”. Ponownie o Eurowizję powalczy popularna Raiven (tym razem z „Kaos”), a poza tym będą również zespoły Fed Horses, Inmate, Lumberjack, wokalistki Kim i Renata Mohoric, piosenkarz Rene Markic (na zdjęciu) oraz dwa duety – Okusticni i Zala Kralj z Gasperem Santel. Na razie nie opublikowano jeszcze nazwisk autorów piosenek i samych utworów, ale po tytułach można stwierdzić, że aż 7 propozycji zaśpiewanych będzie po słoweńsku, a tylko trzy po angielsku. Finał preselekcji odbędzie się w lutym – składać się będzie z dwóch etapów. Najpierw spośród dziesięciu kandydatów jury wskaże najlepszą dwójkę do superfinału, a tam o zwycięzcy zadecydują już tylko widzowie.

Europejska Unia Nadawców opublikowała pierwszą grafikę przedstawiającą projekt sceny Eurowizji 2019 w Tel Awiwie 🇮🇱. Scena będzie miała kształt trójkąta, zresztą ta figura pojawi się tam w wielu różnych formach. Póki co jeszcze ciężko wyobrazić ją sobie w przestrzeni, ale zapewne niebawem dowiemy się na jej temat więcej. Tymczasem lokalne media potwierdzają, że Assi Azar i Lucy Ayoub są rekomendowanymi przez KAN prowadzącymi Green Roomu podczas ESC 2019. Przypomnę, że na głównej scenie Europę i Australię powitają Bar Refaeli oraz Erez Tal. Nie jest jeszcze pewne w jakiej roli pojawi się słynny mentalista Lior Suchard. Oficjalne potwierdzenie nazwisk prowadzących ma się pojawić na początku przyszłego roku. Ostatnio pojawiła się też informacja, że jedną z gwiazd Eurowizji 2019 będzie zwyciężczyni z 1998 roku – Dana International. Wcześniej mówiło się też o udziale Eleni Foureiry. Zapewne nie zabraknie i Netty, triumfatorki konkursu z Lizbony.

86a456eb4a1c6f38bc7a47bc6ea4790f

Telewizja Ictimai z Azerbejdżanu 🇦🇿 przeprowadziła niedawno castingi na reprezentanta kraju w Eurowizji 2019. Infe Azerbaijan podało nazwiska 15 uczestników przesłuchań. Są wśród nich m.in. Emiliya Yaqubova (zwyciężczyni pierwszej edycji „The Voice” w tym kraju), Tofig Hajiyev (także znany z „The Voice”, a również popularny za sprawą pracy w roli prezentera MTV Azerbaijan), Ruslan Alishan (uczestniczył zarówno w „The Voice” w Azerbejdżanie jak i w Turcji), Narmin Karimbayova, Elvin Novruzov, Leman Dadasheva (także „The Voice”) oraz Narmin Behbudova, Narmina Seyidova czy Huseyn Adbuyllayev, którzy w przeszłości byli silnymi kandydatami do reprezentowania Azerbejdżanu na Eurowizji. Wśród kandydatów są też byli uczestnicy preselekcji zarówno do Eurowizji jak i Turkowizji. Na razie nie wiadomo jaki jest wynik listopadowych przesłuchań, ale pewne jest, że decyzja podjęta zostanie ostatecznie za zamkniętymi drzwiami – bez udziału publiczności.

Nie zmienia się skład jurorski preselekcji ukraińskich 🇺🇦. W tej roli po raz drugi zobaczymy trio znane z 2018 roku – Jamalę (ESC 2016), Andriya Danylko (ESC 2007 jako Verka Serduchka) oraz Eugena Filatova, producenta muzycznego. Na Ukrainie zakończyło się już przyjmowanie zgłoszeń, a nazwiska półfinalistów poznamy nie później niż 21 stycznia. Pierwszy półfinał odbędzie się już 9 lutego, drugi 16 lutego, a finał zaplanowano na 23 lutego. Ruslan Kvinta pozostaje producentem show, a Sergey Pritula będzie prowadzącym. Do tej pory jeszcze nigdy jurorom i widzom nie udało się wspólnie wybrać faworyta. W 2016 roku jurorzy przyznali najwyższą notę grupie The Hardkiss, a widzowie Jamali. Ostatecznie doszło do remisu, a wyższa nota od publiki przeważyła szalę zwycięstwa na stronę piosenki „1944”. Rok później faworytką komisji była Tayanna, a widzów Melovin. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta – wygrała rockowa formacja O. Torvald, która w obydwu głosowaniach była na drugim miejscu. W tym roku jury ponownie postawiło na Tayannę, ale widzowie nie dali za wygraną i przegłosowali opcję wysłania na Eurowizję Melovina – wokalista ma ogromną rzeszę fanek w kraju. Czy w 2019 w końcu uda się zdecydować jednogłośnie?

Źródło: RTVSLO.si, Eurovoix, EBU, Instagram, Infe Azerbaijan, STB, Wikipedia, inf. własne, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: