Kiedy rozpoczną się próby w Tel Awiwie? Gdańsk odpada z walki o Eurowizję Junior 2019?

Chyba jeszcze nigdy nie znaliśmy tak wielu szczegółów technicznych dotyczących Eurowizji jak w przypadku konkursu planowanego w Tel Awiwie 🇮🇱. Telewizja KAN ogłosiła kolejny przetarg – tym razem dla firm, które zbudują główną scenę w Pawilonie 2. Zgodnie z projektem, scena będzie mieć kształt diamentu, a zarówno jej podłoga jak i tylna ściana pokryte będą ekranami LED. Podłoga sceny umieszczona będzie ok. 180 cm nad poziomem parkietu i będzie mieć ok. 500 m kwadratowych, z czego 100 m stanowić będzie ekran LED. Konstrukcja zawierać będzie też cztery nogi tworzące trójkąty, odchodzić będą od nich wybiegi – po dwa z lewej i prawej strony. Pojawią się też dwa mostki łączące scenę z wybiegami – każdy z nich ma mieć długość ok. 10 metrów i po 7-8 stopni z każdej strony. Wysokość mostków w najwyższym punkcie wyniesie ok. 480 cm. Część planowanych konstrukcji musi być mobilna, gdyż wykorzystana będzie tylko podczas Ceremonii Otwarcia (defilada uczestników) i później wsunięta pod scenę. Treść przetargu stanowi też o obowiązku zachowania minimalnej liczby miejsc stojących i siedzących w obiekcie – według założeń, ok. 7,5 tys. widzów będzie mogło śledzić konkurs z Pawilonu 2. Aby to umożliwić, planowana jest budowa dodatkowych balkonów. Budowa sceny ruszy ok. 10 kwietnia, a prace w Green Roomie (Pawilon 1) rozpoczną się 27 kwietnia.

86a456eb4a1c6f38bc7a47bc6ea4790f

Według harmonogramu pierwsze próby techniczne sceny odbędą się 21 kwietnia, a dwa dni później rozpoczną się próby z udziałem statystów. Reprezentanci próby rozpoczną już 4 maja (sobota). Ceremonia otwarcia Eurowizji 2019 planowana jest na niedzielę 12 maja. Przypominam, że pierwszy półfinał konkursu odbędzie się 14 maja, drugi 16 maja, a finał 18 maja. Próby generalne-jurorskie zaplanowane są, tradycyjnie, na 24 godziny przed każdym z show. Dziennik Eurowizyjny planuje rozpocząć relacje z Centrum Prasowego w Tel Awiwie od 6 maja (poniedziałek).

Czy Gdańsk pozbawi się możliwości organizacji Eurowizji Junior w 2019 roku? Fani zauważyli, że w kalendarzu imprez Ergo Areny zarezerwowano termin 16 listopada na widowisko „Lord of the dance”, co oznacza, że obiekt nie byłby dostępny dla TVP, a zgodnie z wymogami organizacyjnymi arena musi być dla nadawcy i obsługi technicznej w pełni otwarta miesiąc przed finałem. Nie wiemy jeszcze dokładnie kiedy zorganizowana będzie Eurowizja Junior, ale tradycyjnie ma to miejsce w drugiej połowie listopada. Póki co kalendarze innych istotnych obiektów tj. Tauron Areny (Kraków), Gliwice Areny i Spodka (Katowice) nie mają żadnych imprez planowanych na listopad 2019 roku. Jacek Kurski, prezes TVP, zapowiedział, że po Nowym Roku planuje rozesłać specjalne oferty do miast i będzie oczekiwać na informację zwrotną – podkreślił, że istotny będzie budżet miasta, który pomoże sfinansować imprezę, oraz dostępność odpowiedniego obiektu. Nieoficjalnie mówi się, że poza Gliwicami i Katowicami, zainteresowana konkursem może być też Gdynia, która posiada niewielki obiekt „Gdynia Arena” mieszczący maksymalnie ok. 4 tys. widzów. To portowe miasto organizowało Eurowizję dla Młodych Tancerzy w 1997 roku w Teatrze Muzycznym.

Źródło: KAN, ESCkaz, inf. własne, OGAE Spain, Ergo Arena, Facebook, K. Mijas fot.: S. Błażewicz, Izrael 2018

%d blogerów lubi to: