Kto wystartuje w finale ESCZ w Czechach? Czy Marcin Sójka będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2019?

Telewizja czeska 🇨🇿 nadal publikuje specjalne zwiastuny preselekcji ESCZ. Ostatnio fani mogli próbować rozszyfrować listę finalistów na podstawie dłoni, a teraz przyszła pora na poznawanie ośmiu wykonawców po … oczach. Oficjalna lista ma być opublikowana 7 stycznia, ale dzięki uważnym miłośnikom ESC mamy już niemal pewność co do części nazwisk. W finale wystartują m.in. Tereza Mašková (uczestniczka „Superstar” i „Mam Talent” oraz lokalnej wersji „Twoja twarz brzmi znajomo”), wokalistka i tancerka o kaukaskich korzeniach – Pam Rabbit, śpiewający także po romsku Jan Bendig – finalista „Idola”, popularny wokalista Jakub Ondra (z utworem „Space Sushi”), Hana Barbara czy Adam Misik (fot.) – aktor i piosenkarz, który już lipcu informował Dziennik Eurowizyjny, że jest zainteresowany Eurowizją.. Na pewno w stawce nie ma ani Mikolasa Josefa, ani tym bardziej Ewy Farny.

Telewizja czarnogórska 🇲🇪 ogłosiła, że finał narodowy Montevizija 2019 odbędzie się 9 lutego. Tego samego dnia planowane są też preselekcje w Australii 🇦🇺 oraz finał włoskiego Sanremo 🇮🇹. Kalendarz eurowizyjnych wydarzeń sezonu powoli się zapełnia i, jak co roku, wiele finałów, półfinałów czy innych programów emitowanych będzie w tym samym dniu, a często i o tej samej porze. Tradycyjnie już najgorętszym miesiącem jest luty. W styczniu odbędzie się finał narodowy we Francji 🇫🇷, gala preselekcyjna w Hiszpanii 🇪🇸 oraz finał „X Factora” na Malcie 🇲🇹. Ruszą też gruziński „Idol” 🇬🇪 i litewski maraton preselekcyjny 🇱🇹. W drugiej połowie stycznia rozpocznie się węgierski „A Dal” 🇭🇺, a fani obejrzeć będą mogli też dwa półfinały preselekcji w Rumunii 🇷🇴. W ostatni weekend stycznia selekcje ruszą na Łotwie 🇱🇻 i w Estonii 🇪🇪. Dodatkowo czeka nas losowanie półfinałów Eurowizji 2019 (28 stycznia) oraz decyzje o paru wyborach wewnętrznych – być może Austria, Rosja, a nawet Polska. Wszystkie wydarzenia znajdziecie w specjalnym terminarzu TUTAJ.

Zwycięzca ostatniej edycji „The Voice of Poland” – Marcin Sójka 🇵🇱, przyznał w rozmowie z Eska, że od Eurowizji wolałby udział w koncercie „Męskie Granie”. Stwierdził jednak, że jeżeli zostanie wytypowany przez TVP do reprezentowania Polski w Tel Awiwie, to na pewno się zgodzi i pojedzie do Izraela. W przypadku udziału w preselekcjach powiedział jedynie, że spróbuje, jeśli „nadarzy się okazja”. Zwycięzcy tego popularnego talent-show już wielokrotnie byli typowani przez fanów ESC do udziału w konkursie, ale najbliżej była Marta Gałuszewska – jedyna zwyciężczyni „The Voice” uczestnicząca w preselekcjach (w 2018). W walce o Eurowizję nie zabrakło jednak bohaterów „The Voice”, którzy show nie wygrali – Rafał Brzozowski, Monika Urlik Dorota Osińska. Przypomnę, że w „The Voice” startowali też m.in. Kasia Dereń (reprezentowała Polskę na Eurowizji 2018 jako chórzystka Lukasa Meijera), Damian Ukeje (juror JESC 2018) czy Juliusz Kamil (producent Roksany Węgiel).

Telewizja australijska SBS 🇦🇺 już teraz ogłosiła, że weźmie udział w Eurowizji Junior 2019 organizowanej w Polsce. Nadawca ABC otrzymał najwidoczniej stosowne zaproszenie od Europejskiej Unii Nadawców i Telewizji Polskiej – tym samym może uczestniczyć w konkursie, chociaż nie jest aktywnym nadawcą w ramach Unii. Ogłoszenie udziału nastąpiło znacznie wcześniej niż zazwyczaj – być może wiąże się to z faktem chęci organizacji preselekcji narodowych w Australii, tak jak w przypadku dorosłej Eurowizji. Na ten moment 8 państw już wyraziło chęć udziału w JESC 2019. Do rekordu brakuje więcej niż 12 państw, jednak nie należy się spodziewać, że oficjalną listę poznamy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W wielu krajach decyzje w sprawie Juniora podejmowane są dopiero po zakończeniu „dorosłej” Eurowizji.

Źródło: Facebook, Wikipedia, RTCG, inf. własne, Eska, Eurovoix, ABC, fot: Instagram

%d blogerów lubi to: