Startuje sezon preselekcyjny przed Eurowizją 2019! Dziś Festivali i Kenges oraz Sanremo Giovani! Gdzie oglądać?

W cieniu ogólnonarodowego protestu studentów rozpocznie się dziś w Albanii 🇦🇱 57. edycja Festivali i Këngës 57, czyli tradycyjny albański festiwal, który od 2003 roku traktowany jest jako preselekcje narodowe do Eurowizji. W tym roku o wyjazd do Tel Awiwu walczy 22 kandydatów – 9 wokalistek, 10 wokalistów, dwa duety oraz jeden zespół. Zdecydowana większość z nich pochodzi z Albanii, ale mamy też Elizę Hohxę z Kosowa 🇽🇰 czy mieszkającego w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸 Durima Morinę, czyli Miruda. Zgodnie z nowym formatem, w tym roku nie ma eliminacji. Dziś uczestnicy zaśpiewają swoje konkursowe utwory w towarzystwie Orkiestry RTSH, a jutro zaprezentują się na żywo w wersjach studyjnych. W finale znów pojawi się orkiestra i dopiero wtedy odbędzie się głosowanie jurorów, które wyłoni laureata. Wśród faworytów już teraz wymienia się m.in. Soni Malaj (która międzynarodowy rozgłos wśród fanów ESC zyskała w 2007 roku gdy oskarżyła Mariję Serifovic z Serbii o plagiat – ballada „Molitva” była ponoć zbyt podobna do jej utworu „Ndarja„), duet Artemisy i Febi’ego, 35-letnią Jonidę Maliqi, Orgesę Zaimi czy Miruda. Poza nimi wystąpią też m.in. Bojken Lako (jeden z weteranów FiK), młody wokalista Dilan Reka, zespół Alar Band, Eranda Libohova, Klint Collaku (wywiad z nim przeczytacie TUTAJ) czy Bruno Pollogati (na zdj.) z duetu Revolt Klan (drugą połowę duetu stanowi Febi Shkurti, który zaśpiewa z Artemisą Mithi). Gościem specjalnym będzie dziś Ermal Meta (Włochy 2018), włoski piosenkarz albańskiego pochodzenia. Transmisja festiwalu rozpocznie się o 20:45 na RTSH1 oraz w Internecie TUTAJ i na Facebooku. Wszystkie piosenki znajdziecie TUTAJ.

Po drugiej stronie Adriatyku, we Włoszech 🇮🇹, rozpocznie się dziś „Sanremo Giovani”, czyli swoiste przedbiegi przed właściwym festiwalem zaplanowanym na luty. Dziś o 17:45 pokazany będzie pierwszy z czterech odcinków programu „Ecco Sanremo Giovani”. Wystąpi w nim 12 wykonawców wyłonionych poprzez specjalne eliminacje – są to w zdecydowanej większości nowi wykonawcy na rynku muzycznym we Włoszech. Zaśpiewają swoje oryginalne piosenki lub covery – jeden z nich (wskazany przez jury) otrzyma prawo do startu we właściwym festiwalu Sanremo. O pierwszy bilet powalczą dziś m.in. Federica Abbate, Diego Conti, Einar Ortiz, Fosco17 czy Wepro. Program prowadzić będą Pippo Baudo i Fabio Rovazzi. Istnieje prawdopodobieństwo, że dziś RAI poda również nazwiska wszystkich uczestników lutowego festiwalu. Pierwszy odcinek pokazany będzie dziś o 17:45,  drugi (z wynikami) o 21:25. Transmisja dostępna będzie na Rai Uno oraz w Internecie. Druga grupa uczestników zaprezentuje się w piątek – spośród nich także wybrany będzie tylko jeden zwycięzca.

Telewizja rumuńska TVR 🇷🇴 opublikowała już listę 24 półfinalistów preselekcji. O wyjazd do Tel Awiwu rywalizować będzie aż trzech byłych reprezentantów – Mihai Traistariu z „Baya (Speechless)” napisanym m.in. przez Michaela Jamesa Downa (Mihai śpiewał na Eurowizji 2006 – 4. miejsce), Nicoleta Alexandru z „Weight of the World” również autorstwa Downa, który piosenkę napisał z Jonasem Gladnikoffem (50-letnia aktualnie piosenkarka zajęła 10. miejsce w 2003) oraz Dan Bittman, 56-letni piosenkarz i pierwszy w historii reprezentant Rumunii na Eurowizji – w 1994 roku zajął 21. miejsce. W preselekcjach 2019 wystąpi z piosenką o dość „nieszczęśliwym” jak na język polski tytule „Pierd”. Poza nimi w konkursie usłyszymy m.in. Johnny’ego Badulescu (otarł się o finał selekcji w 2018), Teodorę Dinu, Xandrę, Xonię (urodzoną w Australii 🇦🇺) czy zwycięzcę „Cerbul de Aur 2018” – Oliviera Kaye z Belgii 🇧🇪. Za główną faworytkę uważa się jednak Laurę Bretan, 16-letnią amerykańsko-rumuńską śpiewaczkę operową, która zajęła 6. miejsce w jedenastej edycji „Mam Talent” w USA 🇺🇸 i zyskała tym ogromny szacunek Rumunów. Wokalistka o ESC powalczy z silną balladą „Dear Father”. Pełna lista wykonawców dostępna jest TUTAJ, a powoli kolejne utwory trafiają już do sieci.

Faworyt wielu fanów Eurowizji – Famous Oberogo – wygrał dziesiątą edycję hiszpańskiego Operacion Triunfo 🇪🇸. Najpierw z marzeniami o wygranej pożegnały się Julia Medina (5. miejsce) i Sabel Ramil (4. miejsce), a w ostatecznym starciu Nigeryjczyk 🇳🇬 pokonał Natalię Lacunzę (3. miejsce) i Albę Reche (2. miejsce). Stacja RTVE opublikowała już fragmenty piosenek przygotowanych (dla różnych uczestników OT) na preselekcje narodowe. Ruszyło też głosowanie internetowe – codziennie (do 2 stycznia) głosować będzie można na max. trzy propozycje poprzez stronę internetową (weryfikacja za pomoc kont social media). Trzy piosenki z największym poparciem zostaną automatycznie zakwalifikowane do preselekcyjnej gali, a pozostałe (maksymalnie siedem) utworów dobierze komisja. Dopiero po wyborze wszystkich propozycji uczestnicy OT nagrają ich oficjalne wersje. Głosowanie online dostępne jest TUTAJ.

Źródło: RTSH.al, inf. własne, RAI, ESCkaz, TVR.ro, RTVE.es, Eurovoix, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: