Znamy prowadzących i gości specjalnych Festivali i Kenges! Co ciekawego w Hiszpanii i na Malcie?

Już za niecałe dwa tygodnie Albania 🇦🇱 wybierze reprezentanta na Eurowizję 2019 i tym samym poznamy pierwszy utwór przyszłorocznej stawki. Stacja RTSH na swojej oficjalnej stronie (KLIKNIJ) opublikowała już wszystkie konkursowe piosenki i przyznać trzeba, że poziom jest wysoki, a propozycje różnorodne – mamy tam zarówno popowe ballady jak i utwory w klimacie folk etno, kompozycje staromodne i nowoczesne, a nawet jedna z nich zawiera słowa w języku angielskim. Warto zwrócić uwagę na piosenkę „Leyla” w wykonaniu Marka Stazimiri i Imbro. Marko ma dopiero 16 lat, a już dwukrotnie próbował swoich sił w preselekcjach, ale do JESC. Jak przyznaje, utwór „Leyla” opowiada o ważnym problemie społecznym w Albanii i nie tylko – chodzi o tragiczne losy młodych dziewcząt (tytułowa Lejla ma 14 lat), które w efekcie gwałtu zachodzą w ciążę i stają przed trudnymi decyzjami. „Takie dramaty dzieją się wokół nas” – mówi Marko w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Jednym z ciekawych wykonawców jest też młody wokalista Mirud Morina (fot.) pochodzący z Kosowa 🇽🇰, ale mieszkający w Stanach 🇺🇸. Balladę „Nane” napisała dla niego Elhaida Dani (ESC 2015). „Robię to dla swoich fanów i nigdy nie przestanę. Chcę dać piękny występ na scenie” – zapowiada wokalista. Według ankiety na Wiwibloggs to właśnie on jest faworytem do zwycięstwa. Drugie miejsce zajmuje aktualnie Jonida Maliqi, a trzecie Soni Malaj. Według historycznych statystyk to Jonida ma najlepsze notowania w Festivali i Kenges. W 2004 roku zajęła 3. miejsce, w 2006 ósme, a w 2017 czwarte.

Podczas konferencji prasowej telewizja RTSH ogłosiła, że Festivali i Kenges poprowadzą popularny aktor Viktor Zhusti (urodzony w 1942 roku w Atenach) oraz kanadyjska 🇨🇦 aktorka i piosenkarka albańskiego pochodzenia – Ana Golja. Co ciekawe, kochany przez Albańczyków Zhusti powraca na FiK w roli prowadzącego po….47 latach! Pierwszy raz stanął na scenie Festivali i Kenges w 1971 roku, jako prezenter 10. edycji festiwalu. Jednym z gości festiwalu będzie tegoroczny reprezentant Włoch 🇮🇹 na Eurowizji w Lizbonie – Ermal Meta. Zwycięzca Sanremo urodził się w albańskim mieście Fier, a gdy miał 13 lat, wraz z rodziną przeniósł się do włoskiego Bari. Podczas tegorocznej Eurowizji nie ukrywał swojego albańskiego pochodzenia i wraz z Eugentem Bushpepą oraz przedstawicielką Cypru 🇨🇾 – Eleni Foureirą (także urodzoną w Albanii) dumnie pozował do zdjęć tworząc z dłoni gest o nazwie duart e kryqëzuara, czyli symbol orła, symbolizującego etnicznych Albańczyków. Ermal wystąpi podczas pierwszej części FiK, 20 grudnia. Podczas drugiego dnia w Interval Act wystąpi sama prowadząca – Ana Golja, a w finale zobaczymy i usłyszymy muzyczne wspomnienie Gaqo Çako, zmarłego w sierpniu 2018 roku śpiewaka operowego i ojca Pirro Çako, który niedawno startował w FiK. Sporo mówić się też będzie o poecie i prozaiku Fatosie Arapi, który zmarł 11 października tego roku. Dla przeciwwagi w scenariuszu znajdzie się też miejsce na młodość – na scenie wystąpi 12-letnia Erza Muqolli, laureatka 3. miejsca w jednej z edycji „La France a un incroyable talent” (francuskiej wersji „Mam Talent”) 🇫🇷. Festivali i Kenges rusza 20 grudnia i potrwa trzy dni. Transmitowane będzie przez RTSH oraz w Internecie.

Telewizja hiszpańska 🇪🇸 opublikowała już listę 17 piosenek, które zakwalifikowały się do dalszego etapu preselekcji. Utwory połączono też z uczestnikami Operacion Triunfo, jednak w taki sposób, że niektórzy mają więcej niż jedną piosenkę (np. Miki czy Sabela), a trzech wykonawców nie dostało żadnej (Dave, Africa i Alfonso). Faworyt Famous wykona „No puedo mas” czyli szybki utwór z elementami gospel, a wśród kompozycji mamy też takie w stylu katalońskiej rumby, ballady latynoskiej, flamenco, electronic, chill out, indie rock, funk, sensual, dancehall czy romantic. Dla każdego coś miłego, jednak RTVE już podało, że piosenek w całości nie usłyszymy tak szybko i na pewno nie będą one prezentowane w trakcie normalnych odcinków z Akademii OT – gdy kamery pokażą ujęcia wykonawców ćwiczących dany utwór, realizatorzy wyciszą dźwięk. Pierwsze wersje demo mają być opublikowane 19 grudnia (1-minutowe fragmenty), czyli już po finale OT. Dostęp do nich możliwy będzie przez 2 tygodnie, gdyż uruchomione zostanie głosowanie internetowe, które zakończy się 2 stycznia. Trzy piosenki z największym poparciem trafią do stawki gali eurowizyjnej. Z pozostałej czternastki specjalna komisja wybierze do 7 piosenek, które dołączy do stawki.

Za nami już trzy z czterech odcinków maltańskiego X-Factora 🇲🇹 z etapu „Six Chair Challenge”. Ostatnio swoich faworytów wybrał juror Ray Mercieca, zajmujący się kategorią „Overs”. Dalej przepuścił m.in. Franklina Calleję i matkę Fabrizia oraz Claudii – Annę Faniello. W kolejnym odcinku decyzję dotyczącą grup podejmie Alexandra Alden i stawka będzie kompletna. Tymczasem stacja TVM rozpoczęła zbieranie utworów na Eurowizję. Zgłoszenia od chętnych kompozytorów przyjmowane będą do 14 grudnia. Nie znaczy to, że mają mieć już teraz przygotowane piosenki. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób dobrany zostanie zestaw twórców i jak wybrany będzie utwór, ale najpewniej usłyszymy go premierowo w trakcie finału X Factora 26 stycznia.

Źródło: RTSH, inf. własne, Wiwibloggs, Wikipedia, RTVE.es, ESCkaz, TVM, Eurovoix, fot.: Facebook 

%d blogerów lubi to: