Polskie gwiazdy Eurowizji i preselekcji na imprezach sylwestrowych w TVP, TVN i Polsacie! Eurowizja w podsumowaniu Google!

Najpopularniejsze gwiazdy polskiej muzyki 🇵🇱 podzieliły się na trzy sylwestrowe imprezy telewizyjne. Dziś, podczas konferencji prasowej TVP ujawniono, kto pojawi się w Zakopanem. Nie zabrakło gwiazd Eurowizji. „Dlaczego nie ma Fonsiego? Bo nie było w tym roku takiego wokalisty, który miałyby 5 mld odtworzeń na YouTube. Ale mamy Roksanę Węgiel” – powiedział prezes telewizji publicznej, Jacek Kurski. Roksana Węgiel była jedną z gwiazd konferencji i wystąpiła dla zebranych gości śpiewając „Anyone I want to be”. Poza nią w Tatry pojadą m.in. Margaret (preselekcje polskie 2016 i szwedzkie 2018-2019 🇸🇪), Paweł Stasiak (Krajowe Eliminacje 2018), Natalia Szroeder (Krajowe Eliminacje 2016) czy Sylwia Grzeszczak, wokalistka często typowana przez fanów do reprezentowania Polski na Eurowizji. Pojawią się też reprezentanci Włoch 🇮🇹 – Al Bano i Romina Power, którzy swój kraj prezentowali na ESC w 1976 („We’ll live it all again” – 7. miejsce) i w 1985 roku („Magic Oh Magic” – również 7. miejsce) oraz Ricci e Poveri – śpiewali na Eurowizji 1978 roku i za „Questo amore” zajęli 12. miejsce. Wystąpi też laureat 2. miejsca w preselekcjach niemieckich 2006 🇩🇪 „Der deutsche Vorentscheid 2006 – 50 Jahre Grand Prix” – Thomas Anders z legendarnego duetu Modern Talking. Za piosenkę „Songs that live Forever” uzbierał ponad 216 tys. głosów w finale, pokonując 3 tysiącami głosów Vicky Leandros, ale przegrywając różnicą prawie 150 tys. głosów z Texas Lightning. Koncert „Sylwester Marzeń z TVP2” poprowadzą Tomasz Kammel i Barbara Kurdej-Szatan (duet jest często typowany przez fanów do prowadzenia Eurowizji Junior 2019) oraz Norbi. W zwiastunie TVP wybrzmiały dobrze znane nam piosenki: „In My Cabana”, „Anyone I want to be” oraz „Lustra”.

Stacja TVN swojego Sylwestra zorganizuje w Warszawie, a gwiazdami będą m.in. Andrzej Piaseczny (ESC 2001), Edyta Górniak (ESC 1994), Ira (preselekcje 2003 i 2007), Wilki (preselekcje 2003), Anna Wyszkoni (jako wokalistka Łez zajęła 2. miejsce w selekcjach 2004), Blue Cafe (ESC 2004, chętnie reprezentowaliby Polskę także w 2019), Małgorzata Ostrowska (selekcje 2004) i Sławek Uniatowski (selekcje 2006). Z kolei w polsatowskiej imprezie przygotowywanej w Chorzowie pojawią się m.in. Cleo (ESC 2014), Michał Szpak (ESC 2016), Ich Troje (ESC 2003 i 2006), a dodatkowo widzowie obejrzą „The Show – A Tribute to Abba” związany z reprezentantami Szwecji na Eurowizji 1974.

126 piosenek przyjęto do preselekcji rumuńskich „Selecția Națională” 🇷🇴 – jak podaje telewizja TVR to aż 70% więcej niż przed ESC 2018. Wynik zapewne spowodowany jest innowacją – po raz pierwszy zgłoszenia przesyłać można było online. Do 20 grudnia trwać będą obrady jury i już w przyszły czwartek poznamy listę półfinalistów. Zmienia się format show – odbędą się dwa półfinały (w dwóch różnych miastach Rumunii) oraz finał. Skrócenie konkursu spowodowane jest fiaskiem grupy The Humans w Lizbonie. Do walki o ESC przystąpi nie więcej niż 24 wykonawców. Nadawca rumuński zastrzega sobie prawo do dodania „dzikich kart” do stawki półfinałowej. Półfinały odbędą się na przełomie stycznia i lutego, a finał w lutym – miastem-organizatorem ostatecznego starcia będzie Bukareszt. Ponieważ w 2018 formacja The Humans wygrała maraton selekcyjny głównie dzięki widzom, teraz TVR mocno ograniczy wpływ publiczności na wyniki. W półfinałach decydować będzie głównie jury – to komisja wskaże max. 5 finalistów z każdej grupy, a widzowie dorzucą do stawki po jednym swoim faworycie. W finale o wynikach zadecyduje jury międzynarodowe, a głos widzów będzie się liczyć jako punktacja jednego członka komisji.

Już jutro (czwartek) grecko-gruzińska 🇬🇷🇬🇪 wokalistka Tamta po raz pierwszy wysłucha pełnej wersji utworu Cypru 🇨🇾 na Eurowizję 2019 pt. „Replay”. Zgodnie z najnowszymi informacjami, stacja CyBC da jej parę dni na zastanowienie się i przekazanie oficjalnej decyzji w sprawie reprezentowania wyspy. Negocjacje odbywają się w Atenach i to przedstawiciele CyBC przyjeżdżają do wokalistki, a nie odwrotnie. Wcześniej piosenkarka przyznała, że chętnie reprezentowałaby na Eurowizji Cypr, Grecję czy Gruzję. Tymczasem pierwsza uczestniczka ESC 2019 – Srbuk z Armenii 🇦🇲 – przyznała, że oferta telewizji ARMTV była dla niej sporą niespodzianką. „Przez ostatnie lata moje nazwisko często pojawiało się w eurowizyjnym kontekście, ale jakoś nigdy nie śpieszyłam się, by stanąć na tej scenie. Zawsze uważam, że na wszystko przyjdzie odpowiedni czas„. Wokalistka podkreśla, że w konkursie potrzebny jest pełen pakiet, złożony ze świetnej piosenki, doskonałego występu, artyzmu, unikalnej prezentacji scenicznej i wielu innych składników. „Żaden z nich nie może być oddzielony od reszty” – uznała.

Telewizja francuska 🇫🇷 potwierdziła udział podczas Eurowizji Junior 2019 w Polsce. To siódmy kraj, który już wie, że wyśle swojego reprezentanta do naszego kraju. Poza tym będzie to trzeci start Francji i drugi z rzędu. Do tej pory Francuzi uczestniczyli jedynie dwukrotnie – w 2004 roku zajęli 6. miejsce, a mimo to się wycofali. Powrócili w tym roku i wywalczyli wysoką, drugą pozycję, przegrywając jedynie z Polską – różnica punktów między Roksaną a Angeliną (dwie zwyciężczynie „The Voice. Kids” w swoich krajach) wyniosła raptem 12 punktów, dokładnie tyle, ile dało nam jury francuskie. Nie do końca jasne jest, jak rozstrzygnięty byłby remis podczas Juniora. Zakładając, że Polska nie miałaby 12 punktów z Francji, Angelina pokonałaby Roksanę w głosowaniu jury i miałaby też więcej dwunastek oraz pojedynczych not. Jeżeli decydowałyby głosy internautów, triumfowałaby Polska.

Eurowizja 2018 zajęła 3. miejsce w kategorii „Wydarzenia – Polska 🇵🇱” podsumowania roku w Google. Częściej internauci wyszukiwali tylko informacji o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej oraz o wyborach samorządowych, co oznacza, że Eurowizja pokonała m.in. egzamin gimnazjalny, Black Friday czy Mistrzostwa Świata w siatkówce. Niestety, ani Gromee, ani Roksana Węgiel nie trafili do zestawienia w kategorii „Ludzie”. Konkurs Eurowizji był jednym z najpopularniejszych haseł wyszukiwanych w Estonii 🇪🇪, Litwie 🇱🇹, Grecji 🇬🇷, Ukrainie 🇺🇦, Białorusi 🇧🇾, Słowenii 🇸🇮, Irlandii 🇮🇪, Portugalii 🇵🇹, Serbii 🇷🇸, Szwajcarii 🇨🇭, Kazachstanie 🇰🇿 czy Czechach 🇨🇿. Uczestnicy konkursu trafili do czołówek wyszukiwania w Izraelu 🇮🇱 (Netta), Estonii (Elina), Holandii 🇳🇱 (Waylon), Czechach (Mikolas), Grecji  (Eleni), Szwecji 🇸🇪 (Lill Babs) czy Belgii 🇧🇪 (France Gall 🇫🇷). Także preselekcje cieszyły się sporą popularnością – o lokalnych finałach informacji najczęściej szukano we Włoszech 🇮🇹, na Łotwie 🇱🇻, w Estonii, Hiszpanii 🇪🇸, Szwecji czy na Węgrzech 🇭🇺. Roksana Węgiel wyszukiwana była poprzez Google pod koniec lutego gdy wygrała „The Voice” oraz w trakcie Eurowizji Junior – wtedy zainteresowanie internautów tym nazwiskiem było czterokrotnie większe. Z kolei hasło „Eurowizja” było dwukrotnie częściej wyszukiwane w Google w maju niż w listopadzie. Dziennik Eurowizyjny najczęściej wyszukiwano w pierwszej połowie lutego, co miało związek z Krajowymi Eliminacjami i publikacją wielu piosenek zgłoszonych do rywalizacji.

Źródło: SuperExpress, TVP, inf. własne, TVR.ro, ESCkaz, France 2, Google, fot.: Maciej Błażewicz, Mińsk 2018

%d blogerów lubi to: