Dziś przed południem Centrum Informacji TVP 🇵🇱 podało, że polska aplikacja do organizacji Konkursu Eurowizji Junior w 2019 roku została najwyżej oceniona przez komisję EBU i tym samym nasz kraj będzie gospodarzem imprezy w przyszłym roku. „Jesteśmy zachwyceni tym, że możemy ogłosić Polskę jako gospodarza najbliższej imprezy, a TVP jako oficjalnego nadawcę Eurowizji Junior 2019. Przy tej okazji ponownie chciałem pogratulować Roksanie Węgiel jej spektakularnego zwycięstwa w tegorocznym konkursie. To zawsze ekscytujące, kiedy konkurs trafia do państwa, które debiutuje w roli gospodarza. Z niecierpliwością czekamy na wizję jaką zaprezentuje Telewizja Polska przy organizacji tego wydarzenia!” – powiedział Jon Ola Sand z EBU. Według nieoficjalnych informacji TVP walczyła o prawo do organizacji show z nadawcami z Armenii 🇦🇲 i Kazachstanu 🇰🇿, ale od początku nasza telewizja była uznawana za faworyta pojedynku.
„Jesteśmy przygotowani organizacyjnie, ale także kreatywnie i jestem przekonany, że Eurowizja Junior w 2019 roku zostanie zapamiętana na lata – podobnie jak niesamowity występ Roksany Węgiel, który na pewno przejdzie do historii konkursu. Jednak od dziś nie patrzymy w przeszłość, skupiamy się tylko na ciężkiej pracy, żeby olśnić publiczność w 2019 r. dokładnie tak jak zrobiła to Roksana w Mińsku. Telewizja Polska to zespół wspaniałych, kreatywnych ludzi, którzy kochają nowe wyzwania, a to jest jedno z najciekawszych przed jakimi stanęli” – mówi prezes TVP, Jacek Kurski, który już po triumfie Roksany Węgiel w Mińsku zapowiedział gotowość do przejęcia organizacji. Podał też, że więcej szczegółów poznamy w trakcie „Sylwestra Marzeń z TVP2” – zapewne wtedy podany będzie termin oraz miasto Eurowizji Junior. Wieść o wygranej Polski w walce o organizację konkursu spotkała się z bardzo radosnym przyjęciem fanów konkursu. Aż 88% głosujących w ankiecie na Facebooku ufa, że TVP stanie na wysokości zadania i przygotuje Eurowizję Junior na odpowiednim poziomie.
UPDATE: „Jest to potwierdzenie, że Telewizja Polska jest niezwykle silna w Europie” – powiedział prezes TVP Jacek Kurski w „Wiadomościach” TVP1. Podano, że nie jest wykluczona opcja zorganizowania specjalnego konkursu do którego stanąć będą mogły miasta chcące ugościć Eurowizję Junior. „Jestem ciekaw, które polskie miasto przedstawi najlepszą ofertę” – dodał prezes Telewizji Polskiej. Reporterka „Wiadomości” podała, że wśród potencjalnych kandydatów wymienia się Katowice, Kraków, Gliwice, Szczecin oraz Gdańsk, ale nie wykluczone, że powalczą też Warszawa, Kielce, Opole albo Zakopane. Grupę czterech ostatnich miast podano raczej w kontekście organizowanych już tam imprez TVP – nie wszystkie są jednak przygotowywane w obiektach spełniających wymogi EBU.
Nie wiadomo na razie jakie miasta będą brane pod uwagę w kwestii przygotowania konkursu. Zgodnie z aktualnymi wynikami ankiety z 1.12 (opublikowanej na Dzienniku Eurowizyjnym) aż 44,83% stawia na Kraków, 16,95% na Gdańsk/Sopot, a 15,54% na Łódź. Gliwice mają jedynie 5,8% wsparcia, chociaż to właśnie to miasto jako pierwsze wyraziło chęć organizacji JESC poprzez słowa posła PiS-u, Jarosława Gonciarza. Wcześniej news podawany był głównie przez media lokalne i eurowizyjne, ale dziś trafił do czołowych polskich portali. Temat otrzymania praw do organizacji imprezy jest dziś zresztą sporym tematem w polskim internecie. Informują o tym m.in. Radio Zet, RMF.fm, Eska, Interia, SE.pl, Plotek, Plejada, Gala, Antyradio, Wirtualna Polska, Złote Przeboje, Gazeta Wrocławska, Wirtualne Media, Jastrząb Post, MSC.com, Kozaczek, Salon24, Viva, RMF MAXXX, wPolityce, YoungStars czy Press.pl. Wszędzie cytowani są Jon Ola Sand i Jacek Kurski, a także przypominamy jest fakt, że zwycięstwo na JESC nie daje prawa do organizacji konkursu tak jak w dorosłej imprezie. Przypominany jest też triumf Roksany Węgiel w Mińsku.
Przed TVP teraz sporo pracy i ustaleń, a także stały kontakt z EBU, co naszemu polskiego nadawcy wyjdzie tylko na dobre. Poza wyborem miasta i terminu (prawdopodobnie niedziela 24 listopada 2019) należy wskazać też obiekt, hotele dla delegacji, ustalić projekt sceny, wymyślić podlogo i hasło, skomponować piosenkę-hymn, utworzyć plan programów socjalnych dla reprezentantów, ustalić ceny biletów, przygotować ekipę która zajmie się kwestiami technicznymi, produkcyjnymi i scenariuszem oraz realizacją. Należy też (a nawet przede wszystkim) ustalić budżet imprezy. Eurowizja Junior wymagać będzie również utworzenia ekipy wolontariuszy, którzy będą pomagać przy organizacji zarówno technikom, jak i gościom konkursu, w tym reprezentantom i dziennikarzom. Istotny jest też oczywiście wybór prowadzących, ale tutaj też z pomocą przychodzą fani Eurowizji. W opublikowanej godzinie temu ankiecie facebookowej faworytem zdaje się być Tomasz Kammel, który w 2013 roku prowadził Eurowizję dla Młodych Tancerzy w Gdańsku. Popularny prezenter i gospodarz „The Voice Kids” zyskał ponad 200 głosów. Drugie miejsce ma Barbara Kurdej-Szatan (ponad 100 głosów), a trzecie Kasia Moś – reprezentantka Polski na ESC 2017.
To dla Polski debiut w prowadzeniu Eurowizji Junior i w ogóle konkursów z „song” w nazwie, ale nie jest to pierwsza organizacja eventu EBU. TVP trzykrotnie była gospodarzem Eurowizji dla Młodych Tancerzy. W 1997 roku Teatr Muzyczny w Gdyni gościł uczestników z 13 państw. Finał prowadzili Grażyna Torbicka oraz Henk van der Meulen, a w półfinale pojawił się też Bogusław Kaczyński. Producentem wykonawczym była Małgorzata Jedynak-Pietkiewicz. Konkurs transmitowało 17 państw. W 2005 roku tancerzy zaproszono do Teatru Narodowego w Warszawie. Prezenterką była Agata Konarska, reżyserem Jan Dworak, a producentem ponownie Małgorzata Jedynak-Pietkiewicz. O Grand Prix walczyło 13 państw. Ostatni raz impreza gościła w Polsce w 2013 roku – w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i ten event był już relacjonowany na łamach Dziennika Eurowizyjnego. Producentem wykonawczym z ramienia TVP był Robert Kamyk, a prezenterem Tomasz Kammel. 10 państw rywalizowało o wygraną, a Grand Prix powędrowało do Holendra.
Pierwszym wydarzeniem w którym Polska pełniła rolę gospodarza była Eurowizja dla Młodych Muzyków w 1994 roku, krótko po debiucie TVP w Konkursie Piosenki Eurowizji i zajęciu 2. miejsca przez Edytę Górniak. Do Filharmonii w Warszawie zjechało 24 reprezentantów. Półfinał pierwszy odbył się 9 czerwca, a drugi dzień później. Finał z udziałem 8 najlepszych państw zorganizowano 14 czerwca. Dyrygentem był Jerzy Katlewicz, a w jury znalazła się Wanda Wilkomirska. Zwyciężyła przedstawicielka Wielkiej Brytanii – Natalie Clein grająca na wiolonczeli.
Polska będzie trzecim krajem słowiańskim, który zorganizuje konkurs. Będzie to też drugi (po Ukrainie 🇺🇦) największy kraj Europy będący gospodarzem imprezy. Do tej pory konkurs dwukrotnie przygotowano na Ukrainie 🇺🇦, Malcie 🇲🇹, Holandii 🇳🇱 i Białorusi 🇧🇾. Po raz pierwszy od 2016 roku impreza wróci do Unii Europejskiej 🇪🇺 i po raz pierwszy od 2003 (debiutancka edycja) wróci do kraju mającego dostęp do Bałtyku. 14 państw startujących w konkursie w 2019 jest objętych ruchem bezwizowym z naszym krajem, co oznacza, że tylko delegacje z Azerbejdżanu 🇦🇿, Armenii 🇦🇲, Kazachstanu 🇰🇿, Rosji 🇷🇺 i Białorusi 🇧🇾 będą potrzebować wizy by przekroczyć polską granicę (jeżeli oczywiście stawka nie ulegnie zmianie). Na ten moment pięć państw już potwierdziło chęć udziału w JESC 2019 – są to Rosja 🇷🇺 i Gruzja 🇬🇪 (rozpoczynają się już przygotowania do preselekcji), Holandia 🇳🇱, Kazachstan 🇰🇿 oraz Armenia 🇦🇲. Być może jest szansa na ciekawy debiut i zerkamy tu nieśmiało w stronę naszych sąsiadów – Niemiec 🇩🇪, Czech 🇨🇿 i Słowacji 🇸🇰. Warto dodać, że zarówno telewizje niemiecka i słowacka były zainteresowane udziałem w konkursie na początku jego istnienia, jednak nigdy do debiutu nie doszło. W konkursie nigdy nie uczestniczyły też Austria 🇦🇹, Węgry 🇭🇺, Finlandia 🇫🇮 czy Estonia 🇪🇪. Daleko do Polski nie mają…
Źródło: JuniorEurovision.tv, inf. własne, przegląd Internetu, fot.: Maciej Błażewicz, Mińsk 2018
1 komentarz
Możliwość komentowania jest wyłączona.