Luca Hänni ze Szwajcarii, a Andrea Demirović z Czarnogóry? Eurowizja Chórów z 10 krajami – bez Rumunii, ale ze Szkocją!

Spośród niewielkiej puli zgłoszeń komisja telewizji RTCG wybrała pięciu finalistów preselekcji czarnogórskich „Montevizija 2019” 🇲🇪. Najbardziej znanym nazwiskiem w stawce jest Andrea Demirović, reprezentantka kraju w ESC 2009. 33-letnia wokalistka z Podgoricy wykona utwór „Ja sam ti san (Jestem Twoim snem)” autorstwa Michaela Jamesa Downa i Primoza Pogaljena. Duet w tym roku napisał utwór dla Niny Petković, która w preselekcjach 2018 nie weszła do czołowej trójki. Porażka jej jednak nie zniechęciła i uczestniczka „Operacija Trijumf” ponownie stanie do walki o Eurowizję – tym razem z „Uzmi ili ostavi (Weź lub zostaw)” napisaną przez Bojana Momcilovicia i Zorana Radonjicia. Powraca też weteranka selekcji – Ivana Popović Martinović, tym razem z „Nevinost (Niewinność)”, którą stworzyła razem ze Slavkiem Milovanoviciem i Vladanem Popoviciem. O Tel Awiw rywalizować będzie wokalistka znana z „X Factora” – Monika Knezović z „Nepogrješiva (Niewątpliwa)” – utwór napisał dla niej Vladimir Grajić Graja, twórca m.in, „Molitvy” (Serbia 2007) czy „Beauty never lies” (Serbia 2015). Ostatni finalista to zespół D-Moll Band, mało znana formacja. Panowie zaprezentują utwór „Ti (Ty)” napisany przez Dejana Bozovicia i Aleksandra Milicicia. Na razie nie znamy szczegółów samej „Monteviziji” – nie wiemy kiedy i gdzie się odbędzie, jaki będzie format głosowania oraz kiedy usłyszymy konkursowe utwory.

To, co miało być głęboko skrywaną tajemnicą dość szybko wychodzi na światło dzienne i to z winy samego nadawcy. Telewizja szwajcarska niejako zdradziła, że Luca Hänni  (na zdjęciu) będzie reprezentował Szwajcarię 🇨🇭 na ESC 2019 – administratorzy profilu SRF na Twitterze obserwują profil wokalisty, a sam piosenkarz nie ukrywa, że jest zainteresowany startem w konkursie. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że to właśnie on, z tanecznym utworem, pojedzie do Izraela, a w finałowym etapie wewnętrznych preselekcji pokonał dwóch innych kandydatów, w tym jednego piosenkarza, który dwukrotnie startował w eliminacjach. Jeżeli nic się nie zmieni, oficjalne potwierdzenie nazwiska oraz premiera utworu odbędą się w marcu 2019 roku. Luca m 24 lata, urodził się w Bernie i jest zwycięzcą dziewiątej edycji niemieckiego „Idola” 🇩🇪 – jednocześnie też pierwszym obcokrajowcem, który show wygrał. W nagrodę otrzymał 500 tys. euro i kontrakt z Universal Music. Pierwszy singiel skomponował mu Dieter Bohlen, a piosenk „Don’t think about me” stała się hitem w krajach niemieckojęzycznych. Debiutancki album wydał 18 maja 2012 roku – płyta „My Name is Luca” pokryła się złotem w Szwajcarii i Austrii. Ostatnią, czwartą płytę, zaprezentował w 2015 roku. Ma na koncie ponad 12 singli, w tym najnowsze „Signs”. Poza muzyką i występami jest też modelem, prezenterem (w 2017 roku podawał szwajcarskie punkty na ESC) oraz zajmuje się parodią bobslei czyli „wok racing”, dubbingiem i tańcem – w 2017 roku wygrał „Taniec z Gwiazdami”.

103 utwory zgłoszono do preselekcji słoweńskich EMA 2019 🇸🇮. To o pięć mniej niż w tym roku. Rekord nadal należy do 2008 roku gdy w konkursie uczestniczyły aż 162 utwory. Jest to też zdecydowanie słabszy wynik niż w 2015 gdy RTV SLO otrzymała 145 zgłoszeń. Nazwiska finalistów ogłoszone zostaną przed 28 grudnia. Mówi się, że swoje propozycje do Tel Awiwu wysłali m.in. Maja Zaloznik, Nino Oslak i Raay z duetu Maraaya (ESC 2015). Nie zgłosili się BQL czy Eva Boto (ESC 2012). Z kolei do preselekcji rumuńskich 🇷🇴 postanowiła przystąpić grecko-duńska wokalistka Shaya, która uczestniczyła w preselekcjach Grecji 2015. Nazwiska półfinalistów podane będą w czwartek. W środę 19 grudnia odbędzie się finał Operation Triunfo 🇪🇸 z udziałem pięciu najlepszych uczestników w tym faworyta – Famousa. Show ruszy o 22:30 i transmitowane będzie poprzez RTE La 1, Lat 1 Cataluna, TVE Internacional i TVE HD. Finał potrwa do 1:30 w nocy. Przypominam, że zwycięzca nie ma żadnej gwarancji wyjazdu na Eurowizję 2019 – o tym, kto będzie reprezentantem Hiszpanii zadecydują widzowie podczas specjalnej gali OT w styczniu.

Europejska Unia Nadawców podała, że w II edycji konkursu Eurovision Choir wystartuje 10 państw. Będą to Belgia 🇧🇪, Niemcy 🇩🇪, Łotwa 🇱🇻, Słowenia 🇸🇮, Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 oraz debiutanci: Francja 🇫🇷, Szwecja (gospodarz) 🇸🇪, Norwegia 🇳🇴, Szwajcaria 🇨🇭 i … Szkocja 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿. Oznacza to, że Austria, Dania, Estonia i Węgry, które startowały w pierwszej edycji postanowiły z konkursu zrezygnować. Debiut Szkocji jest na tyle zaskakujący, że stoi za tym nadawca brytyjski BBC i będzie to pierwszy samodzielny udział tej części Wielkiej Brytanii 🇬🇧 w konkursie EBU. Wcześniej informowano, że w przypadku zaangażowania się telewizji BBC w konkurs EBU, żadna część Zjednoczonego Królestwa nie może startować samodzielnie – tutaj mamy jednak dziwne odstępstwo od tej reguły i będziemy świadkami rywalizacji walijskiej stacji S4C (która debiutowała w tym roku też w Eurowizji Junior zajmując ostatnie miejsce) ze Szkocją wspieraną przez BBC. Sporą niespodzianką jest brak Rumunii 🇷🇴 w stawce, chociaż TVR przeprowadziła preselekcje narodowe i wybrała reprezentanta – chór Symbol. Telewizja rumuńska nie przyjęła ostatecznie zaproszenia Europejskiej Unii Nadawców do startu w konkursie – powody są póki co nieznane. Finał Eurowizji Chórów odbędzie się 3 sierpnia w The Partille Arena w Goteborgu (Szwecja). Wcześniej informowano, że hala Scandinavium będzie areną zmagań – zdecydowano jednak o przeniesieniu show do mniejszego obiektu.

Źródło: RTCG.me, Twitter, Prinz Blog, inf. własne, Wikipedia, Evrovizija.si, ESCkaz, Eurovoix, RTVE.es, EBU.ch, fot.: Giulia Len Fortuna Blog

 

%d blogerów lubi to: