Kto będzie reprezentował Irlandię i Austrię na Eurowizji 2019? Nowe informacje także z Albanii i Rumunii!

Dziennik Irish Mail 🇮🇪 on Sunday informuje, że wokalistka formacji The Saturdays, Una Healy (na zdjęciu) jest głównym nazwiskiem na liście życzeń telewizji RTE w kwestii reprezentowania Irlandii podczas Eurowizji 2019. Do jej głównych zalet zaliczane są świetny wokal i ogromne doświadczenie sceniczne. Dodatkowo podkreślany jest fakt, że wokalistka występowała już na Eurowizji – w 2006 roku towarzyszyła Brianowi Kennedy’emu w Atenach. Irlandia zdobyła wtedy awans do finału, gdzie zajęła wysokie, 10. miejsce, będąc outsiderem. Na razie nie wiadomo czy sama Una jest zainteresowana startem w konkursie. Una ma 37 lat, a w zespole The Saturdays działała w latach 2007-2014. Po rozpadzie formacji wokalistka postawiła na karierę solową – rok temu wydała album pt. „The Waiting Game”. Była też mentorką w czwartej i piątej edycji „The Voice”.

Na nazwisko reprezentanta Austrii 🇦🇹 będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Telewizja ORF przesunęła datę publikacji nazwiska z grudnia 2018 na początek 2019 roku. Na ten moment nie ma żadnych konkretnych przecieków w związku z tym, kto miałby śpiewać dla Austrii w Tel Awiwie. Jedną z kandydatur jest Hyane Fischer, traktowana bardziej jako fenomen internetu niż wokalistka, ale nadawca poinformował, że ta opcja będzie rozpatrywana na równi z innymi. Austria ma ostatnio dobrą passę na ESC. Po zwycięstwie w 2014 roku za sprawą Conchity Wurst, kraj co roku uczestniczy w finale, a rok temu Cesar Sampson dość niespodziewanie wygrał głosowanie jurorów, zajmując ostatecznie 3. miejsce i przegrywając tylko z Cyprem i Izraelem. Tymczasem plotki głoszą, że Szwajcaria 🇨🇭 wskazała już reprezentanta. Postawiono ponoć na 24-letniego idola nastolatek, znanego nie tylko w swoim kraju, ale też w sąsiednich Niemczech… Czas pokaże, czy to prawda.

W Pałacu Kongresowym w Tiranie 🇦🇱 stoi już scena Festivali i Kenges. Trwają próby przed konkursem, który ruszy już w czwartek. Podczas pierwszego dnia FiK wszyscy uczestnicy wykonają swoje utwory w towarzystwie orkiestry. Ujawniono też skład chórzystów dla wszystkich występów. Z wykonawcami zaśpiewają Ambra Devolli, Marina Kurti, Bledi Polena i Xhoni Jesku. Ambra i Xhoni reprezentowali Albanię na Eurowizji 2016 jako chórzyści Enedy Tarify. Po drugiej stronie półwyspu bałkańskiego – w Rumunii 🇷🇴 – ustalono już terminarz półfinałów preselekcji. Pierwszy półfinał odbędzie się w mieście Arad 20 stycznia, a drugi 27 stycznia w Jassy. Data finału nie jest jeszcze znana. Jak podaje „Let’s Talk About ESC” znany jest już terminarz selekcji Destination Eurovision we Francji 🇫🇷. Pierwszy półfinał obejrzymy 12 stycznia, drugi 19 stycznia, a finał 26 stycznia.

Wszystkie ważne terminy sezonu 2019 znajdziecie TUTAJ

Szwedzka telewizja SVT 🇸🇪 ostatecznie weźmie udział w Eurovision Choir of the Year 2019. Konkurs już wcześniej trafił do miasta Goteborg, ale nie jest pewne czy SVT będzie zaangażowane w organizację imprezy. Szwecja zadebiutuje w konkursie, podobnie jak Szwajcaria 🇨🇭  i Rumunia 🇷🇴. Na ten moment jedynie sześć państw potwierdziło swój udział, a poza debiutantami są to też Belgia 🇧🇪, Niemcy 🇩🇪 i Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. Reprezentantem Niemiec będzie chór BonnVoice. Finał Eurowizji Chórów ma się odbyć 3 sierpnia. Póki co brak jakichkolwiek informacji jakoby Telewizja Polska 🇵🇱 była zainteresowana debiutem w konkursie. Wciąż niewiele wiadomo też na temat konkursu Eurovision Asia 2019, chociaż już 17 państw wyraziło chęć udziału w imprezie. Poza Australią 🇦🇺, która ma być gospodarzem, swojego reprezentanta planuje wysłać…Turcja 🇹🇷. Telewizja TRT zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1975 roku i startowała (z przerwami) do 2012. Wycofała się ze względu na niezadowolenie z formatu – dotyczyło to m.in. wprowadzenia głosowania jury oraz istnienia grupy „Big 5”. W Eurovision Asia takiej grupy nie będzie. Czy to oznacza, że Turcy nie wrócą już do „europejskiej Eurowizji”?

Źródło: Irish Mail on Sunday, ORF, Eurovoix, inf. własne, Eurovision Albania, Let’s Talk about ESC, Eurovoix, ESCxtra, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: