Piosenki z „Eesti Laul” już dostępne! Kto jest faworytem? Nowa piosenka Roksany Węgiel!

Telewizja estońska ERR 🇪🇪 opublikowała wczoraj wszystkie półfinałowe utwory selekcji „Eesti Laul”. Po raz pierwszy od lat piosenki zostały pokazane światu w tym samym momencie – zgodnie z nowym regulaminem nie mogły być wcześniej publikowane. W stawce dominują piosenki popowe, ale nie brakuje tam też alternatywy czy propozycji „dziwnych”, które w Eesti Laul dość często się pojawiały, jak np. niemieckojęzyczne „Wo sind die Katzen?” wokalistki Kai Tamm czy „Öhuloss” Öed z nietypowym teledyskiem. O wyjazd do Tel Awiwu walczą m.in. czterech byłych reprezentantów kraju – Sandra Nurmsalu z Urban Symphony (ESC 2009), która dostała się do półfinału z „Soovide puu” oraz Birgit (ESC 2013) i Tanja Mihhailova (ESC 2014) w ramach formacji The Swingers, a także Jaan Pehk, członek formacji Ruffus (ESC 2003). Jest też laureatka 2. miejsca w finale selekcji 2013 – Grete Paia, uczestniczki „Idola” – Jennifer Cohen, Sissi Nylia Benita i Kerli Kivilaan (jej siostrą jest Triinu Kivilaan z Vanilla Ninja), czy uczestnik lokalnej wersji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” – Uku Suviste (na zdj.). Wśród faworytów wymienia się Victora Crone (razem z Behrangiem Miri startował w Melodifestivalen 2015 docierając do dogrywki) oraz młody wokalista Inger Fridolin. Wszystkie piosenki dostępne są na stronie nadawcy TUTAJ, a pierwszy półfinał konkursu rusza 31 stycznia. Finał zapowiedziano na 16 lutego. Skrót utworów (w formie przykładowej „topki”) poniżej:

Już w poniedziałek o 11:00 węgierska stacja MTVA 🇭🇺 przeprowadzi konferencję prasową podczas której zaprezentuje uczestników selekcji „A Dal”, które od 2019 roku będą mieć zupełnie nową oprawę graficzną. Dowiemy się kto powalczy o Eurowizję, kto będzie oceniać kandydatów oraz jak brzmią piosenki konkursowe (we fragmentach). Tymczasem telewizja gruzińska 🇬🇪 podała, że nowa edycja „Idola” ruszy 5 stycznia i zakończy się finałem 2 marca. W finałowej części show usłyszymy najlepszych kandydatów śpiewających piosenki przygotowane specjalnie na Eurowizję. 24 listopada ruszyła kolejna edycja izraelskiego talent-show 🇮🇱 „HaKokhav HaBa L’Eurovizion”, a wśród pierwszych wykonawców, którzy przeszli dalej wymienić należy m.in. Mayę Buskilę, która już od wielu lat typowana jest na reprezentantkę kraju. Finał programu odbędzie się w styczniu.

Telewizja ukraińska 🇺🇦 podała, że finał Eurowizji Junior 2018 obejrzało ponad 2,5 mln widzów na terenie kraju. Dało to ponad 2% udziału w rynku, co wydaje być się niewielkim wynikiem, ale jest to dwukrotnie lepszy rezultat niż rok temu. Zwyciężczyni show, Roksana Węgiel 🇵🇱, pojawiła się wczoraj w Kielcach, gdzie zaśpiewała parę utworów dla widzów zgromadzonych w Galerii Echo. Nie zabrakło oczywiście eurowizyjnego „Anyone I want to be”. Wokalistka była także obecna podczas finału „The Voice of Poland”, jednak producenci zdecydowali się nie pokazywać występu Roxie i jej tancerek.  Dziś Roksana odwiedziła Kraków i Galerię Bonarka. Warto podkreślić, że jej eurowizyjny teledysk obejrzano na YouTube już ponad 3,8 mln razy, a występ konkursowy wkrótce osiągnie poziom 5 mln. odtworzeń i wciąż utrzymuje się na liście najpopularniejszych nagrań w Polsce. To jednak nie koniec! Roksana wraz z Zuzą Jabłońską i zespołem 4Dreamers zaprezentowała piosenkę „Święta to czas niespodzianek” napisaną przez Roberta Jansona do słów Darii Druzgały.

Ile kosztuje udział w Eurowizji? Niektórzy nadawcy nie ukrywają kosztów, jakie ponoszą w związku z uczestnictwem w walce o Grand Prix. Telewizja grecka ERT 🇬🇷 podała, że na tegoroczny konkurs w Lizbonie wydała dokładnie 183.740 euro, czyli prawie 800 tys. złotych. Aż 65% tej kwoty stanowi opłata za udział, która trafia do Europejskiej Unii Nadawców i jest obliczana m.in. na podstawie populacji danego kraju i zasięgu uczestniczącej telewizji. 31 tys. euro wydano na programy związane z Eurowizją oraz na pokrycie kosztów pobytu delegacji w Portugalii. 25 tys. przeznaczono na kwestie techniczne związane z transmisją Eurowizji i testowaniem łączy, a 8 tys. na wynajem budki komentatorskiej w Altice Arenie. Aż strach pomyśleć, ile na całe przedsięwzięcie wydała Telewizja Polska, która jest znacznie większym krajem niż Grecja i w Lizbonie miała liczniejszą delegację.

Źródło: ERR, Wikipedia, YouTube, A Dal, MTVA, Eurovoix, Mako, Galeria Echo, The Voice, TVP, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: