Kto będzie reprezentował Węgry na Eurowizji? Znamy skład preselekcji „A Dal”!

Telewizja węgierska 🇭🇺 ogłosiła dziś skład uczestników preselekcji „A Dal 2019”. Show poprowadzą Freddie (ESC 2016) oraz Bogi Dallos, a w jury zasiądą Miklos Both, Lila Vincze, Misi Mezo oraz Fero Nagy. Wbrew oczekiwaniom, stacja nie zdecydowała się na wprowadzenie zbyt wielu zmian w formacie show. Wśród 30 uczestników znalazło się wielu znanych nam już wykonawców. Powraca Joci Papai, reprezentant Węgier z 2017 roku – tym razem zaśpiewa „Az en apam”. Po raz kolejny swoich sił spróbuje też Andras Kallay Saunders (ESC 2014), ale w 2019 wystąpi razem ze swoim nowym projektem The Middletonz. O wyjazd na Eurowizję znów powalczą yesyes (fot.), Leander Kills, Gergo Olah, Oliver Berkes, Timi Antal czy Bence Vavra (w 2018 startował jako Ceasefire X). Część utworów (w całości) znaleźć już można w Internecie, a wszystkie dostępne są we fragmentach na stronie telewizji węgierskiej – TUTAJ. Finał preselekcji zapowiedziany jest na 23 lutego.

Znamy pierwszych finalistów preselekcji „Australia decides” 🇦🇺. O prawo do reprezentowania kraju powalczy Electric Fields (łączący muzykę tradycyjną z elektroniką) z charyzmatycznym Zaachariahą Fielding, często śpiewającym w języku aborygeńskim anangu. W stawce jest też Kate Miller-Heidke (ma na koncie już cztery albumy), „ukochany tenor Australii” – Mark Vincent oraz formacja Sheppard, która wylansowała hit „Geronimo” znany także w Polsce. Kolejne nazwiska poznamy niebawem. Tymczasem w Albanii 🇦🇱 doszło do zmiany w stawce preselekcji. Ze względu na inne zobowiązania z Festivali i Kenges rezygnuje Vikena Kamenica, a na jej miejsce wchodzi duet złożony z Artemisy Mithi (dostała się do finału w poprzedniej edycji FiK) oraz Febi’ego Shkurti czyli połowy Revolt Klan (dwukrotnie startowali w FiK, w tym z utworem poniżej). Co ciekawe, druga połowa – Bruno Pollogati – także znajduje się w stawce Festivali i Kenges.

Zmiany w jury preselekcji francuskich „Destination Eurovision” 🇫🇷. Swoje miejsce w komisji zachował jedynie Christophe Willem, a w przyszłorocznej edycji towarzyszyć mu będą wokalistka Vitaa (Charlotte Gonin) oraz Andre Manoukian, kompozytor, muzyk jazzowy i aktor o ormiańskich korzeniach. Trzyczęściowe show (tym razem w całości na żywo) ponownie poprowadzi piosenkarz Garou. Francuskie jury będzie komentować wykonawców, ale nie będzie miało prawa głosu w półfinałach i finale. O wynikach poszczególnych rund zadecydują widzowie i jury międzynarodowe. Po drugiej stronie Alp, w Słowenii 🇸🇮, spora niespodzianka – faworyci preselekcji EMA 2017-2018 – duet BQL – poza konkursem! Rok i Anzej zdecydowali, że nie dadzą sobie trzeciej szansy i już teraz opublikowali piosenkę „Peru”, którą napisali z myślą o Eurowizji. Nikt nie mówi tego głośno, ale panowie zapewne są rozczarowani formatem preselekcji. W 2017 roku wygrali televoting za utwór „Heart of Gold” otrzymując ponad 13 tys. głosów (ponad 2 razy więcej niż zwycięzca selekcji – Omar Naber), zdobyli jednak 4. miejsce u jury co przeszkodziło im w wygranej. Podobnie było w tym roku – w finale „Promise” BQL uzbierało prawie 5 tys. głosów (niemal 2x więcej od triumfatorki – Lei Sirk), ale trzecie miejsce od komisji nie pozwoliło im zwyciężyć.

Za kulisami finału „The Voice” Michał Szpak 🇵🇱 udzielił wywiadu dla portalu JastrzabPost w którym wypowiedział się na temat Roksany Węgiel i jej zwycięstwa w Eurowizji Junior. „Jurorzy się mylą. Skądś o znam. Cieszę się, bo to jest rodowita Jaślanka, tak jak ja. Tak więc jak widać Jasło górą” – skomentował. Jak podaje Party.pl, Szpak i Roksana nie spotkają się na tej samej imprezie sylwestrowej. Zwyciężczyni JESC 2018 została już ogłoszona pierwszą gwiazdą „Sylwestra Marzeń z TVP2” w Zakopanem, a Szpak potwierdził, że wystąpi w imprezie organizowanej przez Polsat w Katowicach. Portal Party.pl przeprowadza też plebiscyt w którym internauci wybierają odkrycie roku 2018. Wśród nominowanych jest Roksana Węgiel, która póki co przegrywa z Janem Dąbrowskim, duetem Fit Lovers oraz Bartkiem Piekarskim, dlatego warto na nią głosować – w końcu chyba najbardziej na to zasłużyła. Głosowanie dostępne jest TUTAJ.

Źródło: ESCbubble, A Dal, Mediaklikk, ESCkaz, SBS, Eurovision Albania, ESCxtra, BQL – Facebook, Party.pl, JastrzabPost, inf. własne, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: