Dziennik Eurowizyjny w Mińsku! W piątek druga próba Roksany! Gdzie zorganizowana będzie kolejna Eurowizja Junior?

Na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego znajdziecie rozmowę z Mateuszem Szymkowiakiem, reporterem „Pytania na Śniadanie”, który przez cały tydzień śledzi poczynania Roksany Węgiel 🇵🇱 i prezentuje widzom TVP wszystko to, co dzieje się w trakcie eurowizyjnego tygodnia w Mińsku! Jak ocenia polski występ, jakich ma faworytów, na jaki wynik dla Polski liczy, czy wie coś na temat polskich przygotowań do dorosłej Eurowizji oraz co najbardziej zachwyciło go na Białorusi? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziecie na Facebooku! Serdecznie zapraszam! Dziś ok. 22:00 w TVP Polonia obejrzeć będzie można reportaż z prób Roksany Węgiel, a już jutro w „Pytanie na Śniadanie” o 9:50 i 10:32 kolejne relacje! Przypominam, że jutro o 12:00 Roksana ma swoją drugą próbę techniczną, a o 13:35 konferencję prasową! Relacje na żywo z prób i konferencji dostępne będą na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego!

O godzinie 15:00 czasu polskiego odbędzie się konferencja EBU/BTRC i zapewne padnie pytanie o kraj, który zorganizuje konkurs w przyszłym roku. Jon Ola Sand już dziś poinformował, że organizator nie został jeszcze wybrany i decyzja może być podjęta dopiero po Eurowizji Junior 2018. Podkreślił, że wielu nadawców jest zainteresowanych przejęciem organizacji bo widzą, jak doskonale radzi sobie z tym zadaniem telewizja białoruska oraz zauważają fakt, że konkurs mocno się rozrasta. Już parę miesięcy temu chęć organizacji show wyraziły władze rosyjskiego miasta Soczi 🇷🇺. Portal Eurovision Ireland dotarł natomiast do nieoficjalnych informacji świadczących o tym, że jedynym krajem zainteresowanym Eurowizją Junior 2019 jest Armenia 🇦🇲, gdzie konkurs odbył się już w 2011 roku. Nie ma póki co żadnych przesłanek, jakoby TVP była chętna przejąć konkurs. Jon Ola Sand podkreśla, że może dojść do sytuacji, w której to zwycięzcy niedzielnego finału zaoferowana będzie rola gospodarza.

Jak dowiedział się dziś Dziennik Eurowizyjny, prywatna telewizja cypryjska była chętna by przejąć od nadawcy publicznego CyBC 🇨🇾 udział w Eurowizji Junior i wysłać reprezentanta wyspy do Mińska. Po negocjacjach Europejska Unia Nadawców nie wyraziła na to zgody, zapewne przez fakt, że JESC 2018 i tak zebrało już 20 uczestników (w tym Ukrainę, która zdecydowała się w ostatnim momencie). Telewizja CyBC, chociaż wycofała się z rywalizacji, wysłała do Mińska swojego przedstawiciela, którego zadaniem jest zbadać potencjał do powrotu na konkurs w przyszłym roku. Podkreśla jednak, że Cypr nie jest zainteresowany organizowaniem konkursu ponownie, gdyż wszystkie dostępne środki finansowe przeznaczone są na udział w dorosłej Eurowizji. Wobec Cypru mocno wzrosły oczekiwania, co jest efektem świetnego, 2. miejsca, zdobytego w Lizbonie za hit „Fuego”. Wiadomo, że utwór eurowizyjny jest już przygotowany i wbrew wcześniejszym doniesieniom jest to jedna piosenka, w stylu amerykańskiego popu. Utwór mógłby być wykonywany zarówno przez kobietę jak i mężczyznę, jednak nie jest tajemnicą, że główną kandydatką jest Tamta, której reprezentowanie Cypru zdecydowanie bardziej się opłaci niż śpiewanie dla rodzimej Grecji. Stacja CyBC planuje przeznaczyć na Eurowizję znacznie większe środki finansowe, ma już skompletowaną ekipę kompozytorów, producentów czy choreografa i reżysera występu i ma ogromne aspiracje, by wygrać w Tel Awiwie. W przypadku organizacji Eurowizji 2020 telewizja CyBC będzie mogła liczyć na ogromne wsparcie finansowe ze strony władz kraju, które uważają, że Eurowizja w Limassol będzie świetną okazją do promocji Cypru.

Jon Ola Sand potwierdził, że Kazachstan 🇰🇿 nie weźmie udziału w Eurowizji 2019, a potencjalny debiut tego kraju w dorosłym konkursie może dojść do skutku, ale dopiero po dłuższej dyskusji i negocjacjach. Jest to jednak pierwsza wypowiedź świadcząca o jakichkolwiek chęciach do zaproszenia stacji Khabar do Eurowizji w przyszłości. Wcześniej EBU dawało jasno do zrozumienia, że Kazachstan nie może startować w Eurowizji, jednocześnie jednak co roku zapraszana jest do udziału Australia. Tegoroczny debiut Kazachów w Eurowizji Junior może być niezwykle udany, a ich reprezentantka Daneliya Tuleshova uznawana jest za jedną z faworytek.

Źródło: informacje własne, BTRC, TVP, EBU, Eurovision Ireland, ESCkaz, Eurovoix, CyBC, fot.: M.Błażewicz – Mińsk 2018

%d blogerów lubi to: