Wpadka z polskim utworem na składance Eurowizji Junior 2018! Szwajcaria coraz bliżej dokonania wyboru reprezentanta do Tel-Awiwu

Dziś odbyła się premiera albumu z 20 piosenkami Eurowizji Junior. Utwory dostępne są już na platformach streamingowych typu Spotify czy Apple Music. Niestety doszło do sporej wpadki w przypadku polskiej piosenki „Anyone I want to be” 🇵🇱. Ze względu na błąd, do streamingu i sprzedaży trafiła nieprawidłowa wersja utworu Roksany Węgiel – pozbawiona głównego wokalu. Na razie nie wiadomo czy i kiedy błąd zostanie poprawiony. Telewizja Polska i EBU zostały już o sprawie poinformowane. Na składance znajdziemy najnowszą wersję utworu Armenii 🇦🇲, ale np. starsze warianty piosenek z Azerbejdżanu 🇦🇿 i Rosji 🇷🇺, co pokazuje, że Europejska Unia Nadawców w tym roku zbyt luźno potraktowała terminy, w których nadawcy muszą dostarczyć oficjalną wersję piosenek i zaprezentować ją w sieci. Doskonale pamiętamy, że w tym roku bardzo późno opublikowano utwory z Irlandii 🇮🇪 i Polski 🇵🇱, z kolei dopiero w tym tygodniu w internecie pojawiła się zmieniona wersja piosenki azerskiej, a klip do utworu Armenii 🇦🇲(na zdjęciu reprezentant Levon) miał premierę dopiero dzisiaj. Przez tego typu opóźnienia i działania na ostatnią chwilę w Internecie krążą różne wersje niektórych propozycji, a wielu fanów zastanawia się, które warianty tak naprawdę usłyszymy na samej Eurowizji.

Już w niedzielę ekipa Roksany Węgiel 🇵🇱 wylatuje do Mińska, gdzie w poniedziałek odbędzie się ceremonia otwarcia Eurowizji Junior 🇧🇾. Organizatorzy zapowiadają niezwykle bogaty program artystyczny, zawierający m.in. pokazy taneczne, muzykę folkową i nowoczesną, specjalne grafiki oraz pokazy świetlne i 3D. Impreza odbędzie się na terenie BelExpo otwartym w 1968 roku, a prowadzącymi będą Denis Dudinsky i Anna Kviloria. Transmisja internetowa tego wydarzenia dostępna będzie w poniedziałek od godziny 15:00 na YouTube, a widzowie zobaczą m.in. wszystkich reprezentantów na czerwonym dywanie i będą mieli okazję wysłuchać krótkich wywiadów z nimi. W trakcie ceremonii losowane będą niektóre numery startowe. Pełną kolejność ustalą jednak organizatorzy i zostanie ona opublikowana najpewniej w poniedziałek wieczorem.

Telewizja szwajcarska 🇨🇭 wybrała już 5 piosenek, które przeszły eliminacje i mają szansę na obecność w stawce Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Łącznie do konkursu przyjęto 420 propozycji z otwartego konkursu zorganizowanego przez stację SRF. Telewizje RTS i RSI miały prawo dorzucić do tego grona piosenki wybranych wykonawców. Wszystkie propozycje wysłuchane zostały przez jurorów – międzynarodowych i tych reprezentujących szwajcarską publiczność. Teraz wybrana piątka zostanie przetestowana przez producentów muzycznych i artystów. Na podstawie opinii profesjonalistów komisja wybierze najlepszą piosenkę, a jej premiera odbędzie się w marcu. Szwajcaria wybiera wewnętrznie po raz pierwszy od 2010 roku. Od 2007 roku kraj aż 10 razy nie zdołał zakwalifikować się do finału. Ostatni raz Szwajcaria awansowała w 2014 roku za sprawą Sebaltera, który zresztą zgłosił ponowną chęć reprezentowania kraju w Tel Awiwie.

Nadal nie wiadomo gdzie odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2019. Póki co jedynym kandydatem jest Rosja 🇷🇺, chociaż chęć organizacji wyraziły jedynie władze miasta Soczi, a nie zarząd telewizji publicznej. Pewne jest, że po raz trzeci konkursu nie ugoszczą Ukraińcy 🇺🇦 – szefowa delegacji poinformowała, że telewizja UA:PBC nie jest zainteresowana organizacją. Jak już wcześniej podawałem, polscy fani Eurowizji 🇵🇱 popierają przygotowanie imprezy przez Polskę, ale nie jest znana opinia TVP w tej sprawie. Dość niemrawo wygląda też zbieranie uczestników do konkursu „Eurovision Choir of the Year 2019”. Druga edycja ma się odbyć w Goteborgu 🇸🇪, ale póki co nie wiadomo czy sama Szwecja w niej wystartuje, gdyż telewizja SVT nie jest konkursem zainteresowana. Na ten moment udział potwierdziły tylko cztery kraje: Belgia 🇧🇪 i Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 oraz debiutujące Rumunia 🇷🇴 i Szwajcaria 🇨🇭. Rumunię reprezentować ma chór Symbol. Telewizja estońska 🇪🇪, która uczestniczyła w konkursie z 2017 roku poinformowała dziś, że wycofuje się z rywalizacji. Nie są znane plany Austrii, Danii, Niemiec, Węgier, Łotwy i Słowenii czyli państw, które startowały w 2017. Nie wiadomo, czy TVP Kultura jest gotowa na debiut Polski w przyszłym roku.

Przypominam, że trwa wielkie głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt JESC 2018”! Szczegóły dostępne są TUTAJ.

Źródło: Spotify, inf. własne, Eurovoix, BTRC, YouTube, SRF, Eurovoix, OGAE Ukraina, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: