Znamy finalistów z Niemiec! Co ciekawego w Estonii, Słowenii czy Hiszpanii?

Znamy finalistów preselekcji niemieckich „Unser Lied fur Israel” 🇩🇪. Są to: mieszkająca w Los Angeles Aly Ryan, finalistka „The Voice” BB Thomaz, Linus Bruhn (fot.), Gregor Hagele (także uczestnicy „The Voice”), lilly amoung clouds oraz mająca korzenie trynidadzkie Makeda. Sześciu uczestników selekcji bierze aktualnie udział w pięciodniowym songwriting camp w Berlinie, gdzie trwają prace nad eurowizyjnymi propozycjami. Z finalistami współpracuje ponad 20 lokalnych i zagranicznych autorów tekstów, kompozytorów i producentów. Specjalna komisja zdecyduje, które utwory zostaną później wykorzystane w finale walki o Eurowizję. Uczestników „Unser Lied fur Israel” wybrało 100-osobowe grono osób mających reprezentować gusta Europy oraz 20-osobowe jury międzynarodowych ekspertów.

Ostatecznie 216 utworów przyjęto do preselekcji Eesti Laul 🇪🇪, a do sprzedaży trafiły już bilety na półfinały w Tartu oraz na finał w Tallinnie. Wśród zgłoszonych utworów dokładnie połowa nagrana jest w języku estońskim. Pozostałe kompozycje zawierają tekst po angielsku, ale są też rosyjskojęzyczne, po niemiecku czy nawet hiszpańsku. Chociaż zgłoszeń jest najmniej od 2014 roku, organizatorzy zapewniają, że poziom piosenek jest wysoki. Jednym z kandydatów jest Andrey Zevakin, estoński Youtuber roku. Inną chętną do udziału w Eurowizji z Estonii jest Nika Marula znana z „The Voice”, „X Factora” czy Słowiańskiego Bazaru. Jej propozycją muzyczną jest „Stay Wild”. Z kolei w preselekcjach ukraińskich 🇺🇦 wystąpić chciałby Dima Kolyadenko. W jednym z wywiadów zdradził, że planuje się zgłosić z utworem „Ce lyubov”. Dima jest ojcem Filippa Kolyadenki, członka formacji KADNAY, która już dwukrotnie startowała w preselekcjach.

Wyeliminowana wczoraj z Operacion Triunfo 🇪🇸 Noelia Franco przyznała, że w Akademii praktycznie nikt z uczestników nie chce reprezentować Hiszpanii na Eurowizji. Wyjątkiem jest Famous, który uznawany jest też za faworyta show. Wokalista podkreśla, że marzy mu się udział w konkursie i pozostali uczestnicy mocno go w tym wspierają – relacjonuje Noelia, która nie wie, dlaczego inni nie są tak chętni do udziału w konkursie. Tymczasem w Słowenii 🇸🇮 cisza…co ponoć denerwuje lokalnych wokalistów i kompozytorów, którzy z niecierpliwością oczekują regulaminu preselekcji „EMA 2019”. Problem wynika z faktu, że regulamin selekcji często się zmienia i twórcy nie wiedzą, czy w przyszłym roku RTV SLO będzie oczekiwać od nich np. piosenek tylko po słoweńsku lub takich, które nie zostały jeszcze opublikowane. Pojawiają się głosy, że to utrudnia pracę nad propozycjami na konkurs. Portal Evrovizija.com zapewnia jednak, że zbyt wielu nowości w regulaminie nie będzie. Rok temu zasady opublikowane były dopiero 8 grudnia.

Być może już jutro telewizja KAN 🇮🇱 podejmie decyzję o tym, kto prowadzić będzie Eurowizję 2019 w Tel Awiwie. Lokalne źródła donoszą, że w walce liczy się już tylko pięciu kandydatów, którzy jutro wezmą udział w ostatnim castingu. W tym gronie znalazła się Shiri Maimon, reprezentanta Izraela na ESC 2005. Jest też słynna izraelska modelka Bar Refaeli czy znani prezenterzy: Erez Tal i Assi Azar. Tymczasem wiemy już, kto poprowadzi gruzińskiego „Idola” 🇬🇪, który w 2019 posłuży jako preselekcje eurowizyjne. Gospodarzami show będą Vanika Tarkhnishvili i Ruska Makashvili. Duet będzie prowadził programy na żywo, ale pojawi się też w relacjach z castingów.

Źródło: ESCkaz, Evrovizija.com, Eurovision Israel, Instagram, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: