STATYSTYKI: Zwycięzcy, rankingi, pozycje startowe, różnice punktowe, prowadzący, goście specjalni i… Eurowizja Junior 2019 w Polsce?

Do Eurowizji Junior 2018 coraz mniej czasu, reprezentanci się szykują, trwają próby występów, przymiarki strojów i dopinanie formalności związane z podróżą na Białoruś 🇧🇾. Dziennik Eurowizyjny będzie śledził kulisy show na żywo z Mińska od 22 listopada, dlatego już teraz serdecznie zapraszam do odwiedzania strony, grupy facebookowej oraz profilu na Instagramie. Dziś pora na parę statystyk związanych z konkursem!

Do tej pory najczęściej JESC wygrywały solistki – pierwszą była Maria Isabel w 2004 roku (🇪🇸), natomiast od 2015 roku dziewczęta wygrywają bez przerwy. Czy stanie się też tak w tym roku? Łącznie solistki wygrywały 7 razy, soliści pięć – pierwszy raz w 2003 roku (Dino Jelusić 🇭🇷), a ostatni raz w 2014 roku (Vincenzo Cantiello 🇮🇹). Po jednym razie wygrały dziewczęcy duet (2006 – siostry Tolmachevy 🇷🇺), dziewczęcy zespół (CANDY 🇬🇪w 2011) oraz trio mieszane (Bzikebi 🇬🇪 z 2008 roku). W tym roku w stawce mamy aż 14 solistek (zapewne Irlandia 🇮🇪 też na taką opcję postawi), trzech solistów oraz dwa duety mieszane. Nie ma w tym roku zespołów.

W historii JESC czterokrotnie triumfowały piosenki w języku rosyjskim wykonywane przez reprezentantów Białorusi 🇧🇾 i Rosji 🇷🇺. Trzykrotnie w utworach zwycięskich pojawił się język angielski (dwukrotnie Malta 🇲🇹 i raz Rosja 🇷🇺, oczywiście we fragmencie), dwukrotnie gruziński (2011 i 2016). Liderem klasyfikacji medalowej jest oczywiście Gruzja 🇬🇪, która wygrała już trzy razy i dwukrotnie była na drugim miejscu. Vice-mistrzem jest Rosja 🇷🇺 z dwoma zwycięstwami i dwoma drugimi miejscami, a na najniższym stopniu podium mamy Białoruś 🇧🇾, która dwukrotnie wygrała, raz była druga i dwa razy trzecia. W czołowej piątce są też Malta 🇲🇹 i Armenia 🇦🇲. Spośród 20 państw startujących w JESC 2018 aż 12 chociaż raz zajęło miejsce w top5. W tym gronie nie ma debiutantów (Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 i Kazachstanu 🇰🇿) oraz Francji 🇫🇷, Polski 🇵🇱, Azerbejdżanu 🇦🇿, Izraela 🇮🇱, Irlandii 🇮🇪 i Portugalii 🇵🇹. Kraj z najniżej ustawioną poprzeczką to w tym roku Portugalia 🇵🇹, której najlepszym miejscem w historii jest 14. pozycja z Tbilisi i Bukaresztu. Aby Roksana Węgiel 🇵🇱 stała się rankingowo naszą najlepszą reprezentantką musi zająć miejsce 7. lub wyższe. Dokładnie taki sam cel ma reprezentant Izraela 🇮🇱.

Kolejność startową poznamy dopiero po przyjeździe wszystkich delegacji do Mińska, ale czy da się po tym przewidzieć zwycięzcę? Raczej nie, zwłaszcza, że liczba uczestników wahała się dość mocno – od 12 (2012-2013) do 20 (2018). Najwyższą średnią zajmowanych miejsc w rankingu ma pozycja 15., która w historii JESC pojawiała się 10 razy. Trzykrotnie dała zwycięstwo (🇪🇸 w 2014, 🇷🇺 w 2006 i 🇲🇹 w 2015), ale w 2007 dała Grecji  🇬🇷 porażkę i 17. miejsce w tabeli. Dwukrotnie reprezentanci wygrywali z miejsca 17. (🇧🇾w 2007 i 🇬🇪 w 2016) i 11. (🇲🇹 w 2013 i 🇮🇹 w 2014). Bardzo niskie rezultaty dawały pozycje startowe o numerach 5., 8. i 16. Czy legendarna „dwójka” jest na Juniorze pechowa? Odczarowano ją już w 2003 roku, bo właśnie z tej pozycji startowała Chorwacja 🇭🇷, która wygrała. „Dwójka” dała też 2. miejsce Wielkiej Brytanii 🇬🇧 w 2004, Rosji 🇷🇺 w 2009 i Bułgarii 🇧🇬 w 2014. Rok temu z tego miejsca startowała Alicja Rega 🇵🇱. O szczęściu może mówić ten, kto w Mińsku trafi na ostatnie miejsce startowe. Aż czterokrotnie taka pozycja dawała wygraną (2005-2007 i 2016), chociaż też sześć razy zamykającemu stawkę uczestnikowi nie udało się wejść do top10.

Głosowanie na Juniorze często jest zaskakujące i nieprzewidywalne, a ponadto możemy tam usłyszeć wyrażenia, których na dorosłej Eurowizji raczej nie uświadczymy, typu „San Marino 12 points„. W tym roku swoje pierwsze eurowizyjne punkty zbierać będą Kazachstan 🇰🇿 i Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. Dwukrotnie walka o wygraną toczyła się do samego końca i była niezwykle emocjonująca – w 2007 roku Białoruś 🇧🇾 pokonała Armenię 🇦🇲 jednym punktem, z kolei w 2010 roku Armenia 🇦🇲 taką samą różnicą punktów wygrała z Rosją 🇷🇺. Tylko trzema punktami różnicy Białoruś 🇧🇾 w 2005 pozbawiła zwycięstwa Hiszpanię 🇪🇸, a rok temu Rosji 🇷🇺 wystarczyły trzy punkty by zasmucić gospodarzy – Gruzinów 🇬🇪. Największe różnice między pierwszym a drugim miejscem wystąpiły w 2012 roku gdy Ukraina 🇺🇦 rozgromiła Gruzję 🇬🇪 35 punktami przewagi, w 2004 gdy Maria Isabel 🇪🇸 pokonała UK 🇬🇧 31 punktami różnicy i w 2006 roku gdy Rosja 🇷🇺 triumfowała nad Białorusią 🇧🇾 mając 25 punktów więcej.

Najwięcej prowadzących JESC miało w 2009 w Kijowie 🇺🇦 – trzy osoby (z czego jedna tylko w Green Roomie). Tyle samo będzie ich w tym roku. Tylko dwukrotnie (2014-2015) konkurs prowadziła jedna osoba. Póki co nie wiemy kto wystąpi w Opening Act czy Interval Act, ale do tej pory mieliśmy pełen przekrój różnych gości specjalnych. Zaczęło się od popularnych w danym momencie gwiazd popu, kompletnie nie związanych z Eurowizją. W 2003 roku były to Sugababes 🇬🇧(zaliczyły zresztą wpadkę…), rok później Westlife 🇮🇪, a w 2007 Katie Melua 🇬🇪. Pierwszą uczestniczką JESC, która miała okazję wystąpić jako gość specjalny była Maria Isabel 🇪🇸 – wokalistka wystąpiła z mini-recitalem podczas Interval Act w Belgii 🇧🇪 w 2006 roku. W 2006 na scenie pojawiła się 🇧🇾 Ksenia Sitnik (wygrała rok wcześniej). Co ciekawe, zarówno Maria jak i Ksenia ponownie pojawiły się na JESC w 2010 roku, gdzie wystąpili wszyscy dotychczasowi zwycięzcy. Od 2013 roku triumfatorzy z poprzedniej edycji są zapraszani do gościnnego występu nawet, jeżeli konkurs nie odbywa się w ich kraju. Zapewne Poliny Bogusevich 🇷🇺 nie zabraknie w Mińsku.

Zaszczyt ponownego występu na JESC „kopnął” też paru uczestników, którzy nie wygrali. W 2008 roku wystąpił Yiorgos 🇨🇾, w 2011 w Armenii 🇦🇲 gościem była Molly Sanden 🇸🇪, a w 2012 Rachel 🇳🇱. Rok temu nową piosenkę zaśpiewała gruzińska grupa The Virus 🇬🇪. Często swoje popisy wokalne dawali sami prowadzący – zapoczątkowała Ani Lorak 🇺🇦 w 2009, w 2012 śpiewała Kim-Lian 🇳🇱, w 2013 roku Zlata Ognevich 🇺🇦, a w 2015 Poli Genova 🇧🇬. Rok temu na scenie wystąpiły dwie prowadzące – Lizi i Helen 🇬🇪.

Nie zabrakło oczywiście gwiazd dorosłej Eurowizji! Dima Bilan 🇷🇺, który po wygranej w 2008 roku w Belgradzie 🇷🇸 pojawił się jako gość Juniora na Cyprze  🇨🇾(w tym samym roku). Alexander Rybak 🇳🇴 wystąpił w 2010 na Białorusi 🇧🇾, a Emmelie de Forest 🇩🇰 w 2013 roku w Kijowie 🇺🇦. Swoje show dali też Ani Lorak 🇺🇦, Evridiki 🇨🇾, Dima Koldun 🇧🇾, Sirusho 🇦🇲, Zlata Ognevich 🇺🇦, Poli Genova 🇧🇬 (dwukrotnie!) i Jedward 🇮🇪. W 2013 roku specjalny pokaz muzyczno-taneczny przygotowała Ruslana 🇺🇦, jednak ze względu na rozpoczynającą się wtedy rewolucję Euromajdan i zły stan zdrowia wokalistki, zrezygnowano z tego pomysłu praktycznie na dobę przed finałem. Zapis niewykorzystanego Interval Act pojawił się zresztą w Internecie.

Nadal nie wiemy gdzie odbędzie się Eurowizja Junior w 2019 roku, chociaż Europejska Unia Nadawców zapewniała, że chce gospodarza wybierać wcześniej, by uniknąć problemów organizacyjnych i opóźnień. Jedynym krajem, który jakkolwiek wyrażał chęć przejęcia JESC była Rosja 🇷🇺, a dokładniej władze miasta Soczi w Kraju Krasnodarskim, niedaleko granicy z Abchazją. Nie wiadomo jednak, czy EBU przyjęła tę kandydaturę. Co ciekawe, czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego nie mieli by nic przeciwko organizacji Eurowizji Junior przez Telewizję Polską 🇵🇱. Aż 86% głosujących w ankiecie na Facebooku uważa, że Polska już w 2019 roku mogłaby być gospodarzem imprezy. „Tak, bo wydaje mi się, że TVP stać na zorganizowanie Juniora na dobrym poziomie. Z drugiej strony obawiam się jednak braku zaangażowania i olewczego stosunku naszego nadawcy” – napisał Kacper.  „Chciałbym zobaczyć, czy TVP jest w stanie zrobić cokolwiek dobrego w kontekście Eurowizji. Junior byłby świetną okazją, żeby się o tym przekonać. Zderzenie od razu z organizacją dorosłej mogłoby być szokiem, to byłoby niezłe przygotowanie” – dodaje w swoim komentarzu Paweł. „Organizowaliśmy już Eurowizję młodych tancerzy i było zacnie. Chciałbym żebyśmy spróbowali ogarnąć Juniora” – mówi Mariusz. „Zdecydowanie lepiej zaliczyć organizacyjnego flopa podczas juniora niż podczas zwykłej Eurowizji, gdyby jednak udało nam się wygrać w najbliższym czasie, więc jestem na tak. Poza tym jeśli TVP zdecydowałoby się na taki krok i dobrze zorganizowaliby Juniora oznaczałoby to, że zaczęli się trochę interesować Eurowizją, a chyba tego byśmy chcieli” – twierdzi w swoim komentarzu Nikola. Więcej komentarzy w tej sprawie na grupie facebookowej!

Źródło: Informacje zebrane i przeanalizowane przez Dziennik Eurowizyjny, Zdjęcie: M. Błażewicz 2017

 

 

 

%d blogerów lubi to: