Kto zaprojektuje scenę Eurowizji 2019? Czesi zebrali 300 utworów na preselekcje!

Chociaż EBU i KAN jeszcze nic nie potwierdzają, wszystko wskazuje na to, że scenę na Eurowizję 2019 ponownie zaprojektuje Florian Wieder, który (wg lokalnych mediów) wygrał otwarty konkurs na projekt 🇮🇱. Niemiec wymyślił wszystkie eurowizyjne sceny od 2011 z pominięciem tych konkursów, które organizowane były w krajach nordyckich. Dodatkowo pracował też przy takich formatach telewizyjnych jak „X Factor”, „Britain’s Got Talent” czy przy galach MTV. Doświadczenie ma więc ogromne, jednak niektórzy zastanawiają się, czy nie wpadnie w rutynę, projektując kolejne eurowizyjne sceny. W 2019 stoi przed sporym wyzwaniem – scena, którą przygotuje musi się zmieścić na znacznie mniejszej powierzchni niż w przypadku Lizbony czy Kijowa co wynika z ograniczeń obiektu Pawilon 2 oraz z chęci uzyskania kompromisu pomiędzy wielkością sceny a miejscami dla publiczności. Wiadomo, że scena będzie zawierać ekrany LED-owe, których wyraźnie brakowało w Portugalii. Jak podaje portal Walla, walkę o prawo do zaprojektowania sceny przegrali Maya Hanoch i Avi Fahima. Hanoch stworzyła scenę, którą zbudowano na potrzeby Eurowizji 1999 w Jerozolimie.

Stacja ukraińska UA:PBC ogłosiła, że Natalia Hordienko (nie mylić z Natalią Gordienko z Mołdawii) weźmie udział preselekcjach ukraińskich 2019 🇺🇦 z piosenką „Hrim” („Grom”). Uczestniczka pierwszej edycji „The Voice” zaprezentowała już utwór w ramach programu śniadaniowego stacji 1+1. Na razie nie wiadomo, czy została automatycznie zakwalifikowana do półfinałów, czy jest to po prostu utwór, z którym chce się zgłosić. Półfinały na Ukrainie odbędą się 9 i 16 lutego, a finał zaplanowano na 23 lutego w Kijowie. Nasi południowi sąsiedzi – Czesi 🇨🇿 – zebrali do preselekcji narodowych 300 utworów, ale jedynie 60 podpisanych jest przez osoby z obywatelstwem tego kraju. Specjalna komisja wyłoni teraz minimum 6 finalistów, a głosowanie internetowe oraz jurorów odbędzie się w styczniu. Wtedy też poznamy następcę Mikolasa Josefa.

Gruziński „Idol” 🇬🇪 ma być transmitowany od 5 stycznia – informują producenci. Nadawca zapowiada, że w tej edycji po raz pierwszy głosować będzie można nie tylko poprzez televoting, ale także dzięki mediom społecznościowym, a zwłaszcza aplikacji Messanger. Do finału konkursu trafi 3-4 uczestników, a w trakcie ostatniego odcinka na żywo zaśpiewają oni piosenki specjalnie przygotowane na Eurowizję. Data finału nie jest jeszcze znana. Reprezentantów Hiszpanii 🇪🇸 poznamy już w styczniu, bo właśnie wtedy zorganizowana będzie eurowizyjna gala w ramach „Operacion Triunfo”. Wystąpić w niej może każdy z 16 uczestników programu, nawet jeżeli już odpadł – wszystko zależy od woli kompozytorów, których piosenki zostaną zakwalifikowane. Tymczasem z walki o wygraną w OT odpadł urodzony w Niemczech Damion Frost. W stawce nadal są Alba Roche, Famous, Julia i Natalia – te osoby jeszcze ani razu nie były zagrożone eliminacją.

Szef australijskiej delegacji Paul Clarke 🇦🇺 uciął spekulacje na temat organizacji Eurovision Asia 2019 w grudniu w Gold Coast. Przyznał, że póki co nic nie jest potwierdzone w tej kwestii, a stacja SBS skupia się na organizacji preselekcji narodowych. Tymczasem w Mińsku 🇧🇾 trwają przygotowania do Eurowizji Junior. Jak poinformowała stacja BTRC, w układach choreograficznych, które obejrzymy w ramach Opening Act i Interval Act wystąpić ma aż 200 tancerzy w wieku 6-13 lat. 180 z nich będzie tańczyć na płycie areny czy między sektorami siedzącymi, a 20 z nich wystąpi na właściwej scenie. Nadal czekamy na domknięcie stawki konkursowej – do pełnego zestawu brakuje nam utworów z Polski oraz Irlandii. Premiera naszej piosenki „Anyone (I want to be)” 🇵🇱 nastąpi najpóźniej 10 listopada, a dzień później dowiemy się jakiego wyboru dokonano w Irlandii 🇮🇪. Oznacza to, że 12 listopada ruszy głosowanie Dziennika Eurowizyjnego na najlepszą piosenkę JESC 2018.

Trwa głosowanie w finale cyklu „Polskie Premiery – Październik”. Posłuchaj 10 najlepszych premier i oddaj głos na swoje ulubione piosenki! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Wiwibloggs, Eurovoix, Walla, ESCkaz, Wikipedia, BTRC, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: