„Dare to Dream” hasłem Eurowizji 2019! Czarnogóra, Czechy i Chorwacja szykują się do konkursu!

Wczoraj wieczorem ogłoszono slogan przyszłorocznej Eurowizji w Tel Awiwie 🇮🇱. Hasłem będzie „Dare to dream” („Odważ się marzyć”), ale oprawa graficzna i sublogo nie są jeszcze znane. Zgodnie z zapowiedziami EBU/KAN, opublikowane zostaną wraz z oficjalną listę uczestniczących krajów. Jak sprawdzi się „Dare to dream” i czy zapisze się w historii najlepszych sloganów eurowizyjnych? Pierwszy pojawił się podczas Eurowizji 2002 w Estonii („A Modern Fairytale”) 🇪🇪, a spośród haseł z lat 2010-2019 czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego (poprzez głosowanie na Facebooku) za najlepszy uznali „Building Bridges” z 2015 roku 🇦🇹. Hasło, które wykorzystane było w finałowej piosence otwarcia (śpiewanej przez prowadzące), w utworze „In the name of love” Moniki Kuszyńskiej, a także zostało świetnie przeniesione na prezentację finałowych punktów (prowadzące budowały wirtualne mosty z krajami, z którymi się łączyły), zdobyło w ankiecie aż 35% głosów. Drugie było „Celebrate diversity” z 2017 roku 🇺🇦 (15%) dobrze określające samą Eurowizję i wszystko to co dzieje się na scenie i pod nią. Na miejscu 3. z 13% głosów mamy proste i nowoczesne „#JoinUs” z 2014 roku 🇩🇰, a na pozycji 4. (11,5%) „All Aboard” z 2018 🇵🇹, często wykorzystywane jako forma pozdrowienia, powitania czy pożegnania. Jedynie 5% głosów zdobyło przyszłoroczne hasło „Dare to dream”, ale o tym, czy się sprawdzi, dowiemy się po prezentacji oprawy graficznej i po sprawdzeniu, jak hasło zostanie wykorzystane. Co można zrobić z takim sloganem? Na pewno o nim zaśpiewać, zresztą zrobił to już Jacques Houdek w Kijowie – w słowach utworu „My Friend” pojawia się nawoływanie do odwagi względem swoich marzeń. Co wymyślą Izraelczycy? Przekonamy się niebawem!

untitled

Telewizja czarnogórska 🇲🇪 rozpisała konkurs na piosenkę, która reprezentować będzie Czarnogórę w Tel Awiwie. Zgłoszenia są szyfrowane, komisja w pierwszym przesłuchaniu nie będzie wiedziała, kto stoi za danymi propozycjami. Każdy kompozytor może zgłosić max. 2 piosenki. Propozycje mogą mieć tekst w języku narodowym lub po angielsku, nie mogą być wcześniej publikowane. Wykonawca utworu musi posiadać obywatelstwo Czarnogóry, natomiast taki wymóg nie obowiązuje kompozytorów. Etap zgłoszeniowy trwać będzie 30 dni od daty publikacji regulaminu. Po zebraniu wszystkich zgłoszeń komisja oceni je korzystając z ustalonej punktacji – od 0 do 50 punktów za kompozycję, od 0 do 30 punktów za tekst i od 0 do 20 punktów za produkcyjny potencjał utworu. Maksymalnie dana propozycja może więc zdobyć 100 punktów. Na razie nie wiadomo co dalej – czy zorganizowane zostaną preselekcje narodowe czy RTCG reprezentanta z piosenką wskaże wewnętrznie. Regulamin w języku angielskim dostępny jest TUTAJ.

Chorwacki dziennik „Jutarnji” 🇭🇷 informuje, że stacja HRT wkrótce zaoferuje widzom powrót znanych i lubianych formatów telewizyjnych – będą to lokalne wersje formatów „Tylko nas dwoje”, „Milionerzy” oraz „The Voice”, a także preselekcje narodowe do Eurowizji 2019. Dora ma się odbyć na wiosnę w Opatiji, a wg doniesień dziennika, składać się będzie z trzech muzycznych wieczorów. Pierwsza część poświęcona będzie największym przebojom tradycyjnej muzyki dalmatyńskiej (serenady i chansons), druga to symfoniczne wersje legendarnych piosenek z poprzednich edycji preselekcji, a trzecia to walka o reprezentowanie Chorwacji w ESC 2019. Wykonawcy zaśpiewają swoje konkursowe propozycje, a widzowie wraz z jurorami wybiorą najlepszego kandydata. Na razie nie ma pewności, czy wszystkie plany HRT się potwierdzą i kiedy dokładnie rozpisany zostanie konkurs na piosenki preselekcyjne.

30 października mija termin przyjmowania zgłoszeń do internetowych preselekcji czeskich 🇨🇿. Według czeskich mediów zainteresowanie konkursem jest wyższe niż w ubiegłym sezonie. Zgodnie z zasadami, do finału zakwalifikowanych będzie co najmniej 6 najlepszych utworów, a listę poznamy na początku stycznia. W głosowaniu udział wezmą międzynarodowi jurorzy oraz internauci z Czech, ale nie tylko! Zmiana względem zeszłego sezonu polega na tym, że teraz także zagraniczni fani ESC będą mieli prawo głosu! Selekcje otrzymały swoją nazwę – „ESCZ 2019”, a wśród chętnych do walki o reprezentowanie Czech na Eurowizji są m.in. Electric Lady, Jan Bendig, Leona Senkova czy Sylvie & Silver Matte.

Co jeszcze ciekawego? Powoli kończy się czas na wysyłanie piosenek na selekcje w Australii 🇦🇺. Etap zgłoszeniowy zakończony zostanie 4 listopada. Póki co mówi się o „setkach” nadesłanych propozycji w różnych stylach – od popu po country, od ballad po trash metal, od nowoczesnych po operowe. Organizatorzy zachęcają wszystkich Australijczyków do udziału i przypominają, że piosenki mogą być wysłane w formie demo. Niektóre kraje powoli kończą zbieranie zgłoszeń, a inne nawet jeszcze nie zaczęły. Telewizja ARMTV z Armenii 🇦🇲 poinformowała, że zasady wyboru reprezentanta kraju do Tel Awiwu podane będą dopiero po finale Eurowizji Junior w Mińsku. Tymczasem OGAE Dania 🇩🇰 poinformowało, że będzie miało wpływ na wybór piosenek do finału Dansk Melodi Grand Prix.

Źródło: Wikipedia, Eurovision.tv, Facebook, RTCG.me, Eurocontest.cz, CT.cz, Eurovoix, SBS, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: