Margaret znów w Szwecji? Blue Cafe wróci na Eurowizję?

Po raz kolejny Margaret 🇵🇱 pojawia się na internetowych łamach w związku z Eurowizją i preselekcjami. Dziś portal Eurowizja.org zacytował szwedzki tabloid Aftonbladet 🇸🇪, który podaje, że producenci Melodifestivalen 2019 są chętni dołączyć do półfinałowej stawki polską wokalistkę, jeżeli ona sama i jej management wyrażą zgodę na powtórny udział w show i walkę o tytuł reprezentanta Szwecji w Tel Awiwie. „W tym roku odniosła wielki sukces, mimo że SVT początkowo nie wierzyła w powodzenie obcokrajowca w preselekcjach” – mówi informator szwedzkiego portalu. Ponowne uczestnictwo Margaret w MF nie byłoby niczym dziwnym gdyż wielokrotnie do MF rok po roku powracali wykonawcy, którzy odnieśli tam sukces (chociaż nie wygrali). Dobrymi przykładami są Robin Bengtsson czy Benjamin Ingrosso, którzy startowali w preselekcjach, później do nich powrócili i wygrali. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego w głosowaniu facebookowym nie są jednak zwolennikami udziału Polki w preselekcjach szwedzkich. Jedynie 12,8% głosujących chce by wykonawczyni hitu „In My Cabana” powalczyła o reprezentowanie Szwecji. Aż 55,6% marzy, by Margaret wróciła do Krajowych Eliminacji. 31,6% uważa, że wokalistka powinna darować sobie udział w preselekcjach (jakichkolwiek) zresztą ona sama już o tym wspominała. Prosiła, by nie łączyć ją z tematem Eurowizji, bo jej celem jest teraz praca nad nowym, polskojęzycznym albumem.

Jutro dowiemy się, kto poprowadzi Melodifestivalen 🇸🇪. Wszystkiego dowiemy się podczas konferencji prasowej SVT o 13:00. Faworytką jest Marika Carlsson, urodzona w Etiopii 🇪🇹 artystka stand-upowa. Skład półfinałów preselekcji znany będzie dopiero w listopadzie. Jak podaje Aftonbladet, niektóre nazwiska są niemal pewne. Na 100% wystąpi duet The Lovers of Valdaro („dzika karta” w ramach P4 Nasta), ale są spore szanse na występ także Oscara Enestada, grupy Arvingarna, Wiktorii Johansson i Nano Omara. Poza Margaret spekuluje się też o Johnie Lundviku (podobnie jak Margaret był on finalistą MF 2018), Jonie Henriku Fjallgrenie, 74-letniej Ann-Louise Hansson i Magnusie Carlssonie. W tegorocznym Melodifestivalen wystąpiło 10 wykonawców, którzy wcześniej rywalizowali w preselekcjach. Rekordzistką była Kikki Danielsson, dla której był to dziesiąty start. Jessica Andersson uczestniczyła w konkursie po raz siódmy.

Portal JastrząbPost podaje, że zespół Blue Cafe jest gotów powalczyć o ponowne reprezentowanie Polski 🇵🇱 na Eurowizji. „Myślimy o tym. To jest czas i ta świadomość nasza, ponieważ byliśmy już kiedyś, ale czas pokaże, co z tego wyjdzie. Myślimy, że z tym utworem możemy zawalczyć. Ale jeżeli chodzi o Eurowizję, to utwór to nie wszystko. Ważne są pieniądze na tą promocję i bycie w kraju w którym będzie Eurowizja, kilka razy przed Eurowizją, jest bardzo ważne, po to, aby nas poznali” – twierdzą członkowie grupy. Nie po raz pierwszy pojawia się sugestia od zespołu o ponownym starcie w preselekcjach. Blue Cafe, z poprzednią wokalistką Tatianą Okupnik, dwukrotnie rywalizowało w polskim finale narodowym. W 2003 roku ich utwór „You may be in love” zajął 3. miejsce przegrywając z Ich Troje i Wilkami, ale piosenka stała się w Polsce wielkim przebojem. Na fali popularności zgłosili się do selekcji 2004, które wygrali, pokonując inny sławny zespół – Łzy z Anią Wyszkoni. Niestety ich „Love Song” był znacznie słabszą propozycją – w finale Eurowizji 2004 zajął 17. miejsce (udział w finale był wtedy dla Polski gwarantowany) zdobywając punkty tylko od widzów z Cypru, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Islandii, Litwy, Szwecji i Ukrainy. W tym roku Blue Cafe było gościem specjalnym Krajowych Eliminacji.

Po zmianach we Francji i (być może) w Polsce, kolejny szef delegacji odchodzi ze stanowiska. Helen Riddell żegna się ze stacją BBC 🇬🇧 i tym samym nie będzie już pełnić funkcji szefowej delegacji Wielkiej Brytanii na Eurowizji. Funkcję tę pełniła pięć lat i zajmowała się m.in. procesami związanymi z preselekcjami (zarówno wybory wewnętrzne jak i preselekcje), nagrywaniem teledysków, przygotowaniami do występów (promocja, występ itp.). Pełniła też istotną rolę w komunikacji pomiędzy BBC, EBU i europejskimi telewizjami publicznymi. Miała ogromny wkład w zaangażowanie Mel Giedroyc, Mansa Zelmerlowa, Rylana, Toma Fletchera czy Rochelle Hulmes do brytyjskich preselekcji. Niestety, sukcesów rankingowych nie odniosła, a za jej kadencji Wielka Brytania zdołała uzyskać 15. miejsce w finale 2007 („Never Give Up on You”), ale też trzykrotnie zajmowała 24. miejsce (2015-2016 i 2018).

20-letni Dave Zulueta to kolejny wyeliminowany z hiszpańskiego Operacion Triunfo 🇪🇸. W walce o wygraną uczestniczy nadal 12 kandydatów. Do tej pory bez żadnych nominacji program przechodzą Alba Reche, Famous, Julia i Natalia. Czy to w nich należy upatrywać kandydata to wygranej? Trwa maltański „X Factor” 🇲🇹, a wśród uczestników, którzy przeszli dalej znajdują się m.in. uczestniczka „Carpathia Festival” – Danica Muscat, reprezentantka Malty na JESC Nicole Azzopardi, Chris Grech czy Franklin Calleja (uczestnik selekcji Malty i San Marino). Tymczasem holenderski 🇳🇱komentator eurowizyjny Cornald Maas zasugerował, że nadawca może w pierwszej kolejności przygotować piosenkę konkursową i dopiero później szukać jej wykonawcy. Do tej pory najpierw wskazywano reprezentanta, a później dawano mu swobodę wyboru utworu. Wśród zainteresowanych śpiewaniem dla Holandii w Tel Awiwie jest Caro Emerald, popularna wokalistka, która zapowiedziała, że jest gotowa do rozmów.

Źródło: Aftonbladet, ESCtoday, SVT, Eurowizja.org, inf. własne, Facebook, Wikipedia, JastrzabPost, Eurovoix, RTVE, Wiwibloggs, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: