Pora na kolejną część cyklu Dziennika Eurowizyjnego, promującego polską muzykę i prezentującego nowe polskie piosenki – wydane po 1 września 2018, czyli spełniające jedną z najważniejszych zasad Konkursu Piosenki Eurowizji.
W czternastej części serii poznaliśmy piosenki Dawida Podsiadło, Lanberry, Ian’a Rooth, Sikorskiego oraz Iwony Węgrowskiej. Aktywne są wszystkie ankiety, więc zapraszam do słuchania i głosowania! Nadal czekam też na kolejne zgłoszenia nowych piosenek – zarówno od Was, czytelników i słuchaczy, jak i od wykonawców, kompozytorów czy producentów, którzy chcieliby swoje utwory zaprezentować eurowizyjnym fanom! Propozycje utworów wysyłajcie na blazewicz.poczta@gmail.com lub poprzez Facebooka lub Instagrama (dziennik_eurowizyjny).
Urodzony w 1982 roku Patryk Kumór (na zdj.) to polski muzyk, kompozytor, producent, wokalista i autor tekstów. Wcześniej współpracował z zespołami Division by Zero i Darzamat, natomiast w 2010 roku rozpoczął karierę solową. Dotarł do półfinału piątej edycji „Must be the music”, a swój debiutancki album wydał w 2014 roku. Rok później do sprzedaży trafiła druga płyta, a premiera trzeciej odbyła się dwa lata temu. Album „2/2” otrzymał status złotej płyty. Nowy, trzyminutowy utwór „Wolnym być” to dzieło Patryka, GRDRB.MSC oraz Ashley’a Hicklina, który współtworzył piosenkę Belgii na ESC 2010 („Me and My Guitar”), a w 2018 roku napisał dwa utwory na selekcje brytyjskie – „You” (Jaz Ellington) i „Astronaut” (Liam Tamne). Czy piosenka „Wolnym być” powinna być kolejnym utworem preselekcyjnym napisanym przez Ashelya? Czy Patryk nadaje się na Eurowizję?
Do cyklu „Polskich Premier” wraca Bovska, która we wrześniowej edycji dotarła do 6. miejsca finałowego głosowania za piosenkę „Kimchi”. Czy ten sukces powtórzy z piosenką „Kęsy”? Utwór napisany przez Bovskę i Jana Smoczyńskiego to drugi singiel z albumu o tym samym tytule. Nowa płyta wokalistki jest już zresztą dostępna, a sama artystka brała ostatnio udział w nietypowym wydarzeniu – pierwszej w historii reklamie telewizyjnej transmitowanej na żywo. Czy „Kęsy” pasują do selekcji? Posłuchajcie i zagłosujcie!
Kolejny wykonawca już teraz nazywany jest polskim Shawnem Mendesem. Bartek Kaszuba, który wczoraj skończył 16 lat, co czyni go w pełni regulaminowym uczestnikiem Eurowizji, przygotowuje debiutancki album „My” z którego pochodzi singiel o tym samym tytule. Siostrzeniec Sylwii Lipki (jurorki preselekcji JESC 2017) płytę wyda pod koniec listopada. „Tytułowe „My” to ballada, która zagrana na Stadionie Narodowym z powodzeniem rozpaliłaby 40 tysięcy latarek smartfonów.” – czytamy w opisie. Czy rozpaliłby też preselekcyjną i eurowizyjną widownię?
Dwukrotny uczestnik preselekcji narodowych do Eurowizji – Stachursky – wciąż jest aktywny na rynku muzycznym, a wczoraj opublikował nowy utwór (wraz z teledyskiem) pt. „Funky Rider”. W klipie występuje m.in. Paula Tumala, która jako modelka reprezentowała nas na Eurowizji 2014 u boku Donatana i Cleo. Twórcą piosenki „Funky Rider” jest Daniel Maczura, a dystrybucją piosenki zajmuje się Universal Music Poland. Czy „król polskiego dance”, jak mówiono na Stachursky’ego, powinien spróbować swoich sił w preselekcjach po raz trzeci?
Maja Koman urodziła się w 1988 roku, a w 2011 roku wystartowała w „Must be the music”, jednak nie udało jej się zakwalifikować do półfinału. Rok później spróbowała swoich sił w „Mam Talent” i tym razem trafiła do rundy półfinałowej, jednak odpadła przed finałem. W 2013 podpisała kontrakt z Warner Music Poland i dzięki temu udało jej się wydać debiutancki album. W 2015 roku zdobyła nominację do Fryderyków, a rok później do sklepów trafiła jej druga płyta. Nowy utwór „Invisible” zapowiada trzeci album, którego premiera ma się odbyć w lutym 2019 roku. Muzykę i tekst utworu przygotowała sama Maja. Brzmienia kontrabasu, harfy czy wiolonczeli nadają mu wspaniałego klimatu. Czy taka atmosfera muzyczna zapanować powinna też podczas ewentualnych preselekcji?
Kolejna porcja nowych piosenek już wkrótce! Wyniki ankiet będą brane pod uwagę przy miesięcznym podsumowaniu, więc głosujcie uczciwie!